Bojan Križaj

Bojan se je rodil v tržiški smučarski družini, zato je začel s smučanjem že pri treh letih. Srednjo šolo je obiskoval v športnem oddelku na Gimnaziji Šentvid. Preboj proti svetovnemu vrhu je začel v sezoni 1976/77, ko si je prismučal prvo točko svetovnega pokala v veleslalomu. Pri tem ne pozabite, da je takrat dobilo točke samo najboljših 15 na tekmi. Istega leta se je v slalomu prebil v prvo jakostno skupino (najboljša petnajsterica) in v Madonni di Campiglio prvič stopil na zmagovalni oder. 20. januarja 1980 je v švicarskem Wengnu dosegel prvo slovensko zmago na tekmah svetovnega pokala in s tem v 80. letih 20. stoletja sprožil pravo smučarsko evforijo v Sloveniji, ko se je po podjetjih in šolah med prenosi tekem in legendarnih bojev s švedskim asom Ingemarjem Stenmarkom prekinjalo delo oziroma pouk, v ostalih delih nekdanje Jugoslavije pa so Slovence začeli zbadati s»smučarji«. Na olimpijskih igrah v Lake Placidu leta 1980 je v veleslalomu za pičli dve stotinki zgrešil bronasto kolajno. Uspešnejši je bil leta 1982 na svetovnem prvenstvu v Schladmingu, kjer je v slalomu osvojil srebrno kolajno. Na olimpijskih igrah leta 1984 v Sarajevu, kjer je svečano zaprisegel, je podlegel velikim pričakovanjem domače javnosti, ki pa mu je zaradi Frankove srebrne kolajne oprostila»samo«9. mesto v veleslalomu. Na olimpijskih igrah leta 1988 v Calgaryju ni nastopil, ker se je tik pred njimi poškodoval, zato je na zadnji tekmi sezone 1987/88 v Saalbachu v velikem slogu končal tekmovalno kariero, ko si je tik pred ciljem odpel smuči in peš stopil v ciljno areno.

Njegova najuspešnejša sezona je bila 1986/87, ko je z osvojitvijo malega slalomskega kristalnega globusa prav v takrat še domačem Sarajevu ponovil dosežek Roka Petroviča eno leto poprej. Poleg tega je bil v slalomski razvrstitvi svetovnega pokala drugi v sezonah 1979/80 in 1985/86, ko si je drugo mesto delil s Stenmarkom in Paulom Fromeltom), v sezoni 1980/81 je bil tretji v slalomski razvrstitvi svetovnega pokala. V skupni razvrstitvi svetovnega pokala se je najvišje zavihtel na 4. mesto v sezoni 1979/80. V svetovnem pokalu je dosegel skupno 8 zmag, vse v slalomih. Sedaj je že nekaj časa uspešen na poslovnih strminah. Njegov šport je sedaj šport uspešnežev, golf, ki ga rad in tudi dokaj uspešno igra.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / nedelja, 1. julij 2018 / 19:34

Analogni Facebook

Na kaj vas spominja fotografija? Prav imate, to je čudovit primerek analognega Facebooka. Ker je na mejnem prehodu Jezerski vrh mogoče nekoliko slabši signal in »prenos podatkov« ne deluje, kot bi...

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Na štartu ve, kako daleč je cilj

Tudi zato je Škofjeločan Lojze Primožič v svojem prvem poskusu uspešno opravil eno najbolj garaških športnih preizkušenj, imenovano ironman.

Železniki / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Zlata čipka Aliču in Žakljevi

Na kolesarski dirki od Železnikov do Soriške planine sta bila najhitrejša Simon Alič in Rada Žakelj.

Žiri / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Zbirka o utrdbah v žirovskem muzeju

V Stari šoli oziroma Muzeju Žiri so pred mesecem za dva konca tednov odprli zbirko Pozdravljeni, ljubitelji utrdb.

Železniki / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Železniki v znamenju čipk

Letošnji Čipkarski dnevi so v Železnike privabili okoli sedem tisoč obiskovalcev. Novost: razstava čipk na oknih v starem delu mesta.

Železniki / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Letos šest občinskih nagrajencev

Na slavnostni akademiji ob občinskem prazniku v Železnikih, ki je letos potekala v znamenju Janeza Evangelista Kreka, so listino častnega občana podelili doktorju medicine Jožetu Možganu.