Kramp in lopato v roke
Pred začetkom gradnje mora investitor pridobiti vse potrebne dokumente, nato pa se lahko začne prva gradbena faza.
V prvo gradbeno fazo je zajetih več gradbenih del, kot je priprava terena, priprava gradbišča, zakoličenje objekta, izkop gradbene jame, postavitev temeljev in temeljne plošče. S pripravo terena imenujemo izraz, ki pomeni pripravo zemljišča za izkop in nadaljnjo gradnjo. Na zemljišču je potrebno odstraniti odvečno drevje in skale, zasuti morebitne jarke in kotanje, kjer bi lahko zastajala voda, če je zemljišče pretirano vlažno je potrebno urediti odvodnjavanje oziroma drenažo.
S pripravo gradbišča je mišljena postavitev gradbene barake, ograditev gradbišča s primerno ograjo, postavitev sanitarij in vodne oskrbe, ob vstopu na gradbišče pa je potrebno postaviti primerno tablo, kjer so zapisani podatki o investitorju, izvajalcu in nadzorniku gradbenih del na gradbeni parceli. Pri tem moramo poudariti, da je ureditev gradbišča odvisna od velikosti in zahtevnosti objekta.
Sledi zakoličenje objekta oziroma prenos tlorisa in položaja objekta s projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja v naravo. Zakoličenje lahko opravi geodet, ki izpolnjuje z Zakonom o graditvi objektov predpisane pogoje, lahko je prisoten tudi pooblaščeni predstavnik občine. O zakoličenju objekta se izdela načrt, ki zagotavlja zakoličenje v skladu s pogoji iz gradbenega dovoljenja in ga podpišeta odgovorni geodet in izvajalec.
Zakoličenju sledi izkop gradbene jame za postavitev temeljev in temeljne plošče. Pri izkopu gradbene jame je dobro, da izkopano zemljo deponiramo in jo prihranimo za kasnejše zasutje in ureditev okolice novozgrajenega objekta. Izvajalec bo nato izdelal temelje objekta. Pred betoniranjem je zelo pomembna priprava in utrjevanje dna gradbene jame, s čimer se zagotovi minimalno posedanje zgrajenega objekta, hkrati pa preprečimo razpoke. Po postavitvi temeljev je priporočljivo, da opravljeno delo preveri in oceni gradbeni nadzornik. Potrebna je tudi hidroizolacija postavljenih temeljev, ki preprečuje vdor talne vode ali vlage v objekt.
Druga gradbena faza je nadaljevanje del po zaključku pripravljalnih del in izgradnje temeljev. Druga faza pomeni postavitev kletne plošče, seveda le pri objektih, ki so podkleteni. Odločitev za kletne prostore je odvisna od želja, ki jih imamo glede hiše, v katerem bomo bivali. V veliki meri je odvisna tudi od zemljišča, kjer gradimo, saj so lahko stroški izkopa zemljišča za kletne prostore bistveno večji, kot bo njena izraba.