Generalka uspela
Kranjska Gora je od 27. aprila do 2. maja gostila Odprto prvenstvo v namiznem tenisu za invalide, ki je bilo generalka za oktobrsko evropsko prvenstvo, ki bo prav tako v Kranjski Gori.
Za organizacijo prvenstva so poleg Slovenije kandidirale še Nizozemska, Belgija in Madžarska. V zadnjih treh letih je bilo v Kranjski Gori kar nekaj inšpekcijskih pregledov mednarodnih delegatov paraolimpijskega komiteja, vse hotelske sobe so odprli in pregledali, če so prilagojene bivanju invalidov. Potrebnih je bilo kar nekaj obnov, naredili so dodatna dvigala ter klančine, in odločitev je padla: Tekmovanje bo v Sloveniji!
Na turnirju je nastopilo 244 tekmovalcev iz 23 držav z vsega sveta, ki so se pomerili v različnih disciplinah. Športniki invalidi se v namiznem tenisu v osnovi delijo na sedeče (na vozičkih) in stoječe tekmovalce. Tudi Slovenci smo imeli v Kranjski Gori 13 svojih predstavnikov, najbolj znana pa je bila prav gotovo Škofjeločanka Mateja Pintar, sicer prvakinja s paraolimpijskih iger v Atenah leta 2004. V Kranjski Gori si je Pintarjeva priborila tri medalje – posamično zlato in bron, v paru z Andrejo Dolinar pa zlato.
Kot je povedal generalni sekretar organizacijskega komiteja Branko Mihorko, so bili z izvedbo tekmovanja v Kranjski Gori zadovoljni. Zelo jih je razveselilo dejstvo, da so jim pomagali številni prostovoljci. Njihovo delo je bilo raznoliko: od pobiranja žogic na samem tekmovanju, prenosa prtljage, pomoči organizatorju, do spremstva tekmovalcev z Brnika v Kranjsko Goro. En dan se jim je pridružilo tudi 70 osnovnošolcev, ki so pobirali žogice. Slovenski športniki invalidi v številnih športih dosegajo odlične rezultate. Kot je povedal Mihorko, pa je »glavni problem, da zakonodaja ne omogoča organizacije velikih prireditev. V zakonodaji piše, da se invalid sme ukvarjati s športom, ne more pa biti vrhunski športnik in ne more biti rekreativec. Pri organizaciji prvenstva nismo mogli kandidirati za sistemska sredstva, zato smo se s prireditvijo znašli na trgu in smo bili odvisni od sponzorjev in lastnih sredstev. Skrajni čas je, da bi v Sloveniji šport začeli deliti na Slovenke in Slovence, ne pa na invalide in neinvalide – takrat bo cilj dosežen.«
Igralci, ki tekmujejo na vozičkih, so večinoma postali paralizirani po raznih nesrečah. V namiznem tenisu so našli nov izziv, novo možnost za samopotrditev. To so prav gotovo ljudje z močno voljo, od katerih bi se dalo marsikaj naučiti. Če ste jih na Odprtem prvenstvu zamudili, boste imeli še eno možnost, da jih vidite – od 10. do 21. oktobra, ko bo Dvorana Vitranc gostila še Evropsko prvenstvo v namiznem tenisu za invalide.