Dušan Krajnik pravi: to je zmaga
Ustavno sodišče je odločilo, da je volilna zakonodaja v neskladju z ustavo, ker ne določa, da člani volilnih odborov ne morejo biti v sorodu s kandidati.
Škofja Loka - Postopek je ustavno sodišče začelo na pobudo Dušana Krajnika, kandidata za župana Škofje Loke na zadnjih lokalnih volitvah. Ta je namreč spodbijal 25. člen zakona o volitvah v državni zbor, temu pa sledi tudi zakon o lokalnih volitvah in enaka določila veljajo tudi za način dela volilnih organov v zvezi z lokalnimi volitvami. Krajnik je presojo ustavnosti zahteval zaradi izkušenj na zadnjih lokalnih volitvah, ko sta bila v volilnih odborih sinova njegovega protikandidata v drugem krogu Igorja Drakslerja in tudi sin enega od kandidatov za župana v prvem krogu Jožeta Galofa. Zakona o volitvah doslej nista določala, da člani volilnih odborov ne smejo biti v sorodstvenem razmerju s kandidati na volitvah, takšna določba pa je po Krajnikovem mnenju potrebna zato, da bi se v postopku volitev zagotovilo nepristransko odločanje volilnih organov o pravicah in dolžnostih vseh kandidatov.
Ustavno sodišče je njegovi pobudi pritrdilo, hkrati pa državnemu zboru naložilo, da v letu dni od objave ustavne odločbe v uradnem listu odpravi ugotovljeno neskladje. Dušan Krajnik je z uspehom svoje pobude zadovoljen: »To je zmaga. Ko bo državni zbor odpravil neskladje zakonov z ustavo, bo to veljalo za vse nadaljnje volitve (najprej lahko že na državnozborskih prihodnje leto) in bo s tem postavljen temelj za demokratično izvajanje pasivne in aktivne volilne pravice.« Krajnik še dodaja, da si ne želi županskega mesta, pač pa mu do demokratičnih načel.
Odločba ustavnega sodišča je zanj že pozitivna, sedaj pa čaka še na odločitev upravnega sodišča, kamor se je takoj po lanskih lokalnih volitvah pritožil zaradi sklepa občinskega sveta v Škofji Loki, ki je potrdil veljavnost volitev v občini. Tam naj bi se namreč na nekaterih voliščih zgodilo več nepravilnosti. Upravno sodišče o Krajnikovi pritožbi še ni sklepalo, čakalo je namreč na sklep ustavnega sodišča. »Povsem po nepotrebnem,« meni Krajnik, češ da bi lahko o konkretnih kršitvah sklepalo neodvisno. »Sedaj nima več razloga, da čaka, in pričakujem, da bo v kratkem zasedalo in sprejelo odločitve.«