V zadnjih mesecih pogosti vlomi
Število kriminalnih dejanj se je lani zmanjšalo, več pa je bilo kršitev javnega reda in miru. V zadnjem obdobju je veliko vlomov v stanovanjske hiše in poslovne objekte.
Medvode – »V zadnjih mesecih opažamo porast števila vlomov v stanovanjske in poslovne objekte,« opozarja Dušan Mikolčevič, od 1. julija 2004 komandir Policijskega oddelka Medvode. Dvajsetčlanski kolektiv skrbi za varnost v občinah Medvode in Vodice ter v naseljih Medno in Stanežiče (obe v ljubljanski občini), kjer živi približno 19 tisoč ljudi.
Občani si že dolgo želijo, da bi v Medvodah delovala policijska postaja in ne oddelek, a njihove želje doslej niso bile uslišane. Kaj bi se sploh spremenilo, če bi bila tu policijska postaja?
»Bistvena sprememba bi bila, da bi bil na sedežu policijske postaje ves čas navzoč dežurni policist. Sedaj ko smo policijski oddelek, je dežurni policist med tednom navzoč od 6. do 22. ure, med prazniki in dela prostimi dnevi pa dežurnega policista ni. Moram pa poudariti, da imamo na terenu ves čas eno policijsko patruljo, tako podnevi kot ponoči, ob delavnikih in praznikih. Če se torej kdo sredi noči želi pogovoriti s policistom, mora le poklicati na 113. Delujoča policijska patrulja je o klicu obveščena in tudi pride na policijski oddelek, če se ne dogovorijo drugače. Občani želijo predvsem večjo prisotnost policistov na terenu in trudimo se, da tako tudi delamo, kolikor nam dopuščajo kadrovske možnosti. Smo majhen kolektiv, saj nas je skupaj z administracijo in vodstvom zaposlenih 20 ljudi, zato se nam zelo hitro pozna vsaka odsotnost zaradi dopustov, bolniške ali začasne premestitve.«
Kakšne so varnostne razmere v občini Medvode?
»V primerjavi z mestnimi občinami so Medvode razmeroma varne, v primerjavi s podeželskimi policijskimi postajami pa imamo več dela. Lani je bila sicer varnostna slika v občini Medvode na približno enaki ravni kot leto prej, število kriminalnih dejanj pa se je celo zmanjšalo.«
Kako varni so sicer občani pred kriminalci?»Število obravnavanih kaznivih dejanj je padlo s 746 kaznivih dejanj v letu 2005 na 562 kaznivih dejanj v lanskem letu, njihova preiskanost pa je bila približno 30-odstotna. Najbolj problematično območje je center Medvod z bližnjo okolico, kjer je tudi največja frekvenca ljudi. Med kaznivimi dejanji so najpogostejši premoženjski delikti in prav v zadnjih mesecih opažamo porast vlomov v stanovanjske in poslovne objekte, zato smo se s sosednjimi policijskimi postajami že dogovorili za še tesnejše sodelovanje, na občane pa skušamo vplivati tudi s preventivnimi nasveti o pravilnem samozaščitnem ravnanju. Od težjih oblik kriminala smo lani obravnavali po en rop in roparsko tatvino, ki smo ju tudi uspeli raziskati, prav tako pa je bil letos odkrit tudi storilec požiga gradu Smlednik.«
Kakšno pa je bilo lani stanje na področju javnega reda in miru?
»Na področju javnega reda in miru smo lani na celotnem območju policijskega oddelka obravnavali 394 kršitev, kar je 26 odstotkov več kot leta 2005. Povečano število obravnavanih primerov pa še ne pomeni, da se je varnostna situacija poslabšala, ampak da so policisti z aktivnim delom sami ugotovili več kršitev kot v preteklih letih. Kar 277 kršitev je bilo po zakonu o javnem redu, kamor sodijo prepiri, pretepi, družinsko nasilje v javnem in zasebnem prostoru. 19 je bilo kršitev zakona o zaščiti živali, največkrat zaradi neprimernega zavarovanja ali neprimerne vzgoje psa. 21 je bilo kršitev zakona o tujcih, 12 pa zakona o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami, kar je skoraj 55 odstotkov manj kot v letu 2005. Zaradi kršitev javnega reda in miru smo sicer lani obravnavali 287 polnoletnih in 16 mladoletnih oseb, dvanajst pa smo jih pridržali do streznitve.«
Kako je bilo lani s prometno varnostjo?
»Lani se je število prometnih nesreč povečalo za 28 odstotkov in sicer na 119 nesreč, v katerih sta dve osebi umrli, šest pa je bilo težje telesno poškodovanih. Najbolj kritičen odsek v občini Medvode je zagotovo regionalna cesta Ljubljana – Jeprca, ki je prometno tudi najbolj obremenjena, precej nevarna pa je tudi cesta Medvode – Zbilje – Valburga – Vodice. Med vzroki hudih nesreč še vedno izstopajo neprilagojena hitrost ter nepravilna stran in smer vožnje. Kot sekundaren vzrok se še vedno pogosto pojavlja alkohol, tedaj so posledice prometnih nesreč praviloma tudi hujše. Lani je bilo tako vinjenih sedem povzročiteljev nesreč, povprečna izmerjena koncentracija alkohola pa je bila 1,57 grama na kilogram krvi. Poleg tega smo lani ustavili tudi 127 voznikov, ki so vozili v vinjenem stanju, leto prej pa 138.«
Koliko pritožb ste prejeli zaradi policijskih postopkov?
»Lani smo prejeli osem pritožb občanov zoper delo naših policistov. Ena pritožba je bila utemeljena, dve pritožbi pa smo uredili v pomiritvenem postopku na ravni policijskega oddelka. Občani se največkrat pritožijo, ker menijo, da so jim bile kršene pravice ob policijskih intervencijah ali v postopku zaradi prometnega prekrška. Pritožujejo se na nepravilno vedenje policista, neustrezno ali nepravilno ukrepanje, neupravičeno uporabo prisilnih sredstev in podobno. Največkrat pa se sicer občani pritožijo na izrečene ukrepe.«