Skupaj smo pol stoletja
Ta teden je teden Evrope, 9. maj pa dan Evrope. Rdeča nit letošnjega dogajanja je tudi v Sloveniji praznovanje petdesetletnice podpisa Rimske pogodbe.
Ljubljana - Pol stoletja evropskega povezovanja, ki potekajo pod geslom Skupaj, tudi v Sloveniji zaznamuje vrsta prireditev. O njih so spregovorili Mihela Zupančič, vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji, poslanec Anton Kokalj, ki vodi parlamentarni odbor za zadeve Evropske unije, Gregor Krajc, direktor Urada vlade za komuniciranje, Nataša Goršek Mencin, vodja informacijske pisarne Evropskega parlamenta v Sloveniji, Petra Stušek z Zavoda za turizem Ljubljana in evropski poslanec Lojze Peterle.
Glavnina dogodkov bo v prestolnici: ves teden bodo v Ljubljani evropske stojnice, po Ljubljanici bo vozila evropska ladjica, vrstila se bodo predavanja, kvizi, debate, obetajo tudi kulinarično raziskovanje držav članic EU. V torek, na predvečer dneva Evrope in praznika mesta Ljubljana, bodo poslušalci lahko prisluhnili slovenskim in evropskim zimzelenim popevkam, z gradu pa bo prestolnico razsvetlil ognjemet. V državnem zboru je danes razprava o podnebnih spremembah in njihovem vplivu na okolje, jutri pa bo potekala slavnostna seja parlamentarnega odbora za zadeve EU. Ljubitelji filma bodo lahko ves teden v Kinoteki uživali v ogledih filmov in razpravljali na okroglih mizah s skupnim naslovom Evropa skozi gibljive slike. Ob polstoletni zgodovini Evropske unije je pripravljenih tudi več razstav, eno so konec minulega tedna odprli v Hiši EU. V tem tednu mislijo tudi na mlade. Izdali so publikacijo UE Fora, že včeraj pa se je z mladimi v Ljubljani srečal evropski komisar za znanost Janez Potočnik in z njimi razpravljal o širitvi evropske združbe. Sicer pa bodo v tem tednu dogodki tudi drugje v Sloveniji, ne le v prestolnici, zlasti na šestih EU-točkah. Gorenjske na seznamu mest, kjer se odvijajo evropsko obarvane prireditve, nismo zasledili. V sredo, 9. maja, bodo med 7. in 19. uro na regionalnih vlakih Slovenskih železnic (tudi na progi Ljubljana–Jesenice) izvajali javnomnenjsko raziskavo med potniki o prihodnosti Evrope in EU.
»Projekt združene Evrope še ni končan, tudi njena širitev še ne,« je dejal evropski poslanec Lojze Peterle, potem ko se je po dveh dneh praznovanja z mladimi Slovenci, ki so ga obiskali v Bruslju ob tretji obletnici pridružitve Slovenije Evropski uniji, pridružil novinarski konferenci ob tednu Evrope v Ljubljani. »Evropska skupnost je po številu pridruženih držav in gospodarski moči, ki jo združena predstavlja, že veliko močnejša, vendar še vedno ne more prav uveljaviti svoje vloge v svetu. Ta naloga jo še čaka. Evrope ne izdelujejo po naročilu v Bruslju, pač pa jo oblikujemo v državah znotraj in tudi zunaj njenih meja. V Evropi ne moreš uveljavljati svojih interesov, če ne misliš tudi na druge, in v Sloveniji bomo to lahko dokazali že čez pol leta ob predsedovanju skupnosti.«