Pri Fari je spet oživel ljudski oder
V župniji Stara Loka so na Jurijevo, na dan farnega zavetnika, dvojno proslavili. Odprli so na novo zgrajeno večnamensko Jurijevo dvorano in ob tej priložnosti po 64 letih oživili delovanje ljudskega ljubiteljskega gledališča z uprizoritvijo zgodovinske igre Umorjeni škof.
Avtor zgodovinske igre, ki govori o zaroti in umoru freisinškega škofa Konrada leta 1412 na Škofjeloškem gradu, je duhovnik Janez (Ivan) Veider. Rojen je leta 1896 v Mengšu, med drugim pa je služboval kot kaplan in župnik v Škofji Loki in v Stari Loki. Umetnostni zgodovinar, publicist in dramatik, ki je doktoriral iz cerkvene umetnosti, je avtor mnogih zgodovinskih razprav in člankov ter zgodovinskih iger, med njimi tudi igre Umorjeni škof, katere besedilo je ohranjeno v loškem arhivu. Pred novo Jurijevo dvorano so prireditelji razstavili njegovo delo in utrinke iz zgodovine starološkega ljudskega odra, še drevi, 26., ter jutri in pojutrišnjem, 27. in 28. aprila, ob 20. uri pa bodo uprizarjali zgodovinsko igro. V njej igrajo številni znani Ločani, zamisel za njeno uprizoritev pa sta dala zakonca Ana in Alojzij Pavel Florjančič.
Odprtje dvorane in premiera Veiderjeve igre sta bila slovesna dogodka z več uglednimi gosti. Začeli so ga z mašo v cerkvi sv. Jurija, nadaljevali s slovesnostjo ob odprtju dvorane, ki jo je blagoslovil nadškof Alojzij Uran, in zaokrožili s predstavo. Župnik iz Stare Loke dr. Alojz Snoj je med gosti pozdravil tudi državnega poslanca Antona Kokalja, državnega sekretarja za kulturo Silvestra Gaberščka, loškega župana Igorja Drakslerja in podžupana Klemena Štiblja, nato pa orisal nekdaj cvetoče delovanje ljudskega odra v Stari Loki, ki je živel od leta 1903 do okupacije 1941. Tedaj je bil ukinjen, pozneje tudi požgan. Po več kot šestih desetletjih ga oživljajo v novozgrajeni stavbi za cerkvijo, ob župnijskem vrtcu Sončni žarek, odprtem pred štirimi leti. Večnamenska dvorana je zgrajena za potrebe otrok in drugih Prifarcev, v njej bo potekalo športno in kulturno življenje, uredili pa so jo v hiši, kjer se je rodil operni pevec Jože Gostič. Hiša je bila last pred nekaj leti umrle župljanke Francke Štirn, ki jo je po smrti zapustila župniji. Lani so skromno in že precej propadlo hišo podrli in na njenem mestu zgradili stavbo, ki je na zunaj podobna nekdanji, vendar so jo podkletili in pridobili še enkrat več prostora za dvorano z odrom in spremljajoče prostore.
Gradnjo je poleg drugih podprla tudi občina Škofja Loka. Ob njenem odprtju je župan Igor Draksler spregovoril o vzrokih, ki so pred desetletji prekinili dejavnost starološkega ljubiteljskega odra. Govoril je o dveh brutalnih ideologijah, nacizmu in komunizmu, ki nista bili naklonjeni ne tukajšnji gledališki dejavnosti ne tu službujočemu župniku Janezu Veiderju. Slednjega so kljub njegovim tirolskim koreninam preganjali Nemci, ker je bil slovenski domoljub, po vojni pa ga kljub izpričanemu domoljubju za šest let zaprl še tedanji režim. Svoboda in demokracija sta porazili obe ideologiji, je dejal Draksler in to primerjal z zmago svetega Jurija v boju z zmajem, nato pa izrazil veselje in ponos nad ponovno oživitvijo ljubiteljskega gledališča. Dvorana je doživela še nadškofov blagoslov, nato pa krst s predstavo o umorjenem škofu.
Zgodovinska igra govori o nasilni smrti škofa Konrada pl. Herbentstreita leta 1412 na Loškem gradu. Osumljenega samomora so ga pokopali na grajskem vrtu, leta 1432 pa so ga ekshumirali in pokopali v župnijski cerkvi v Stari Loki. V predstavi nastopa vrsta znanih Ločanov, med njimi tudi nekdanji loški župan Peter Hawlina, pa Lucija Demšar, Simon Mlakar, Peter Vrabec, Marcel Kokelj, Urh Lašič, Gregor Celestina, Izidor Miklavčič, Štefan Čadež, Sebastijan Čadež, Mira Bergant, Klemen Ravnikar, Jože Urh, Ambrož Demšar, Alojzij Pavel Florjančič, Ana Florjančič, Jurij Svoljšak, Tanja Jenko. Predstavo je režiral Borut Gartner, dramaturg in lektor je bil Ludvik Kaluža, scenografinja Eva Omejc, predstavo pa je sooblikovalo še najmanj dvajset drugih ustvarjalcev. Poleg njih so nastopili tudi pevci župnijskih pevskih zborov, mešanega Prfarci pod vodstvom Gregorja Vojeta, mladinskega Stara Loka pod vodstvom Eve Omejc, otroškega Stara Loka z zborovodjo Majo Voje, Starološkega godalnega orkestra pod vodstvom Gregorja Vojeta in Starološki pritrkovalci z vodjem Branetom Bergantom, ki so jim za to priložnost zvonove posodili pritrkovalci iz Mengša. Posebej prisrčen je bil nastop otrok iz župnijskega vrtca Sončni žarek. Prireditelji predstave so poleg gledališkega lista izdali tudi knjigo, v kateri je izšlo besedilo Veiderjevega Umorjenega škofa, o predstavi in o njegovem avtorju pa pišejo Borut Gartner, Ana in Alojzij Pavel Florjančič, Branko Berčič in Jurij Svoljšak.