Projekti začrtani in sprejeti
Župani, gospodarstveniki in direktorji javnih podjetij sprejeli izvedbeni načrt za razvoj Gorenjske za obdobje 2007 - 2009.
Kranj – Svet gorenjske regije (župani) in Regionalni razvojni svet Gorenjske sta na skupni seji sprejela načrt projektov, ki naj bi jih izvedli do leta 2009. Od skupno 6,1 milijarde evrov velike slovenske pogače do leta 2013 si bo Gorenjska prizadevala za desetino. »Prehajamo v fazo realizacije, tek se je začel,« je po soglasnem sprejetju izvedbenega načrta povedal predsednik razvojnega sveta Janez Benčina in spomnil, da pred leti Gorenjska ni bila sposobna porabiti 50 milijonov tolarjev, kaže pa, da bo 59 milijonov evrov neposrednih regionalnih spodbud premalo za vse začrtane projekte.
Radovljiški župan Janko S. Stušek opozarja, da se s tem začenja tudi medregionalna tekma za letne kvote denarja, ki jih ima na razpolago vladna služba za lokalno samoupravo in regionalni razvoj. »Izvedbeni projekt bomo sedaj poslali vladi, ki bo po pregledu pozval občine k predložitvi projektov. Ti morajo vsebovati gradbeno dovoljenje, projektno gradbeno dovoljenje in investicijski program. Kdor bo prej dostavil vse potrebno, bo imel več možnosti za črpanje denarja,« je razložila Slavka Zupan iz Regionalne razvojne agencije.
Cilj izvedbenega načrta je ustvariti gospodarsko dinamično regijo, razviti usposobljen in ustvarjalen kader in ohraniti poseljeno in čisto alpsko krajino. Poleg že prej omenjenih 59 milijonov evrov neposrednih spodbud (51 milijonov bi jih lahko porabili že do leta 2009, in sicer za 49 projektov, večino za urejanje infrastrukture v občinah), pa se bodo projekti financirali še iz petih virov. Največ lahko Gorenjska pričakuje iz pogajanj z vlado v velikih projektih nacionalnega pomena (skupno 35 projektov v skupni vrednosti 462 milijonov evrov: Nordijski center Planica, mreža 11 gospodarskih con, Brnik, Univerza Gorenjska) in razpisih za regijske projekte v pretežno javnem interesu (68 projektov v vrednosti sto milijonov evrov: širokopasovno omrežje, e-regija, menedžment destinacije Gorenjska), čezmejne projekte (29 projektov v vrednosti 17 milijonov evrov), podjetniške (16 projektov, 175 milijonov evrov) in javno-zasebne projekte (17 projektov, 65 milijonov evrov).