Janez Benčina (Foto: arhiv GG)

Projekti začrtani in sprejeti

Župani, gospodarstveniki in direktorji javnih podjetij sprejeli izvedbeni načrt za razvoj Gorenjske za obdobje 2007 - 2009.

Kranj – Svet gorenjske regije (župani) in Regionalni razvojni svet Gorenjske sta na skupni seji sprejela načrt projektov, ki naj bi jih izvedli do leta 2009. Od skupno 6,1 milijarde evrov velike slovenske pogače do leta 2013 si bo Gorenjska prizadevala za desetino. »Prehajamo v fazo realizacije, tek se je začel,« je po soglasnem sprejetju izvedbenega načrta povedal predsednik razvojnega sveta Janez Benčina in spomnil, da pred leti Gorenjska ni bila sposobna porabiti 50 milijonov tolarjev, kaže pa, da bo 59 milijonov evrov neposrednih regionalnih spodbud premalo za vse začrtane projekte.

Radovljiški župan Janko S. Stušek opozarja, da se s tem začenja tudi medregionalna tekma za letne kvote denarja, ki jih ima na razpolago vladna služba za lokalno samoupravo in regionalni razvoj. »Izvedbeni projekt bomo sedaj poslali vladi, ki bo po pregledu pozval občine k predložitvi projektov. Ti morajo vsebovati gradbeno dovoljenje, projektno gradbeno dovoljenje in investicijski program. Kdor bo prej dostavil vse potrebno, bo imel več možnosti za črpanje denarja,« je razložila Slavka Zupan iz Regionalne razvojne agencije.

Cilj izvedbenega načrta je ustvariti gospodarsko dinamično regijo, razviti usposobljen in ustvarjalen kader in ohraniti poseljeno in čisto alpsko krajino. Poleg že prej omenjenih 59 milijonov evrov neposrednih spodbud (51 milijonov bi jih lahko porabili že do leta 2009, in sicer za 49 projektov, večino za urejanje infrastrukture v občinah), pa se bodo projekti financirali še iz petih virov. Največ lahko Gorenjska pričakuje iz pogajanj z vlado v velikih projektih nacionalnega pomena (skupno 35 projektov v skupni vrednosti 462 milijonov evrov: Nordijski center Planica, mreža 11 gospodarskih con, Brnik, Univerza Gorenjska) in razpisih za regijske projekte v pretežno javnem interesu (68 projektov v vrednosti sto milijonov evrov: širokopasovno omrežje, e-regija, menedžment destinacije Gorenjska), čezmejne projekte (29 projektov v vrednosti 17 milijonov evrov), podjetniške (16 projektov, 175 milijonov evrov) in javno-zasebne projekte (17 projektov, 65 milijonov evrov).

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / torek, 12. januar 2010 / 07:00

Avtomobili in lepa dekleta skupaj

V petek zvečer je bila na prvem programu Televizije Slovenija na sporedu oddaja Slovenski avto leta 2010.

Objavljeno na isti dan


Splošno / sobota, 21. april 2007 / 07:00

Prepletena pomlad

Sejem Pitti Filati v Firencah, kjer proizvajalci prej iz Italije in drugih evropskih držav predstavijo nove materiale, pletene vzorce, barvne lestvice in kombinacije, nas je spet navdu...

Splošno / sobota, 21. april 2007 / 07:00

Cepljenje deklic, če bo ostal denar

Jeseniški občinski svetniki so na marčevski seji med drugim potrdili zaključni račun proračuna občine za leto 2006. Kot je povedala vodja oddelka za finance, plan in analize Brigita Džamastagi...

Kranj / sobota, 21. april 2007 / 07:00

Iskraemeco naj bi še letos prodali

Največji lastniki Iskraemeco so se odločili, da poiščejo strateškega partnerja. K nakupu so povabili 25 izbranih družb, med katerimi so le tri domače.

Domžale / sobota, 21. april 2007 / 07:00

Namesto ene pokrajine tri

O možnosti, da bi namesto ene osrednje slovenske pokrajine ustanovili tri, so se župani tako imenovane Podjetne regije nedavno pogovarjali tudi z ministrom Ivanom Žagarjem.

Zanimivosti / sobota, 21. april 2007 / 07:00

Zvesti Gorenjskemu glasu

Prijazna zakonca Jože in Anica Aljančič živita v Kovorju pri Tržiču. Močno ju jezi, da Kovor nima svoje oznake, včasih je bil pomembna občina, iz katere je bilo doma vel...