Do naročnikov s Klicnim centrom
Gorenjski glas že vrsto let sodeluje s Klicnim centrom slepih iz Škofje Loke, ki nove naročnike pridobiva s telefonskimi pogovori. Telefonsko anketiranje je tudi njihova glavna dejavnost, pri kateri so slepi in slabovidni lahko prav tako uspešni kot videči ljudje.
Klicni center slepih iz Škofje Loke deluje v okviru invalidskega podjetja CSS-IP, d. o. o., pod vodstvom Matevža Pintarja. Ukvarjajo se z opravljanjem anket in drugih vrst klicanja ter sprejemanja klicev strank. Za nemoten potek dela imajo na voljosodobno računalniško opremljen klicni center z osmimi delovnimi mesti, a je zasedena le polovica. V podjetju je poleg Matevža zaposlen še Aleš Kuhar, ki je slep, za dodatno pomoč pri trženju časopisa pa sodelujejo še s petimi študentkami.Z veseljem bi zaposlili še kakšnega invalida, veščega komuniciranja in z osnovnim poznavanjem dela z računalnikom. A je med invalidi malo zanimanja za takšno delo, čeprav so že večkrat objavili razpis za prosta delovna mesta.
Potek dela
Prvega naročnika Gorenjskega glasa so pridobili marca 2003, do danes pa naš časopis bere že več kot 3.200 bralcev, ki so jih pridobili v klicnem centru; samo letos je teh že 410. Pri delu so nevsiljivi in klicanim ponudijo možnost 14-dnevnega brezplačnega prebiranja časopisa, potem pa jih pokličejo še enkrat in jih povabijo k naročilu. Pripridobivanju novih naročnikov nikoli ne govorijo slabo o konkurenci.Žal pa to ne velja za druga podjetja, ki se ukvarjajo s tem, saj se nemalokrat zgodi, da naročnike Gorenjskega glasa - predvsem starejše – konkurenčne časopisne hiše nagovarjajo k odpovedinaročniškega razmerja, da bi le pridobili novega naročnika.
Slepota ni ovira
Aleš je slep od rojstva, star je 29 let in prihaja iz Trbovelj. Nekaj let že živi v Ljubljani, stanovanje je dobil s pomočjo Društva slepih. Vsak dan se z avtobusom pripelje na delo v Škofjo Loko, za konec tedna pa obišče starše ali dekle v Mariboru. Po poklicu je telefonist informator, zanima ga predvsem računalništvo. Ima tudi precej hobijev: ukvarja se z radioamaterstvom, kabelsko televizijo, piše pesmi, ki jih tudi uglasbi in zapoje, poleg tega pa igra na harmoniko in klaviature. Služba v Klicnem centru slepih je njegova prva in jo rad opravlja. Delo z računalnikom mu omogoča Braillova vrstica s programskim zvočnim vmesnikom Jaws. Braillove pisave se je naučil v prvem razredu osnovne šole, za branje pa uporablja predvsem kazalca.