Diamantnima zakoncema je čestital tudi bohinjski župan Franc Kramar. (Foto: arhiv družine Košnik)

Diamantni zakon Košnikovih

Stanislava in Mirko Košnik z Broda v Bohinju sta po 60 letih zakona praznovala diamantno poroko.

Brod v Bohinju – Diamantne poroke po 60 letih zakona niso pogoste, zato so še posebej svečane. Tako je bilo pred nedavnim tudi v Bohinju, ko sta tak zakonski jubilej dočakala Botinčnekova mama Slavka in oče Mirko Košnik z Broda. Pri svečanem trenutku se je svojcem diamantnih zakoncev, pooblaščencu za sklepanje zakonskih zvez Samu Gardenerju in matičarki Cilki Mlekuž pridružil tudi bohinjski župan Franc Kramar.

Za Stanislavo ali Slavko, ki se je rodila leta 1922 v Kamniku pod Krimom v družini z devetimi otroki, in Mirkom, ki je bil rojen leta 1924 v družini z enajstimi otroki, je zanimivo življenje. Mirko je Slavko spoznal na Brodu, kjer je živela pri teti. Sredi februarja leta 1947 sta se poročila na Jesenicah in imela hčerko Slavko, ki živi v Ribčevem Lazu, in sina Staneta, ki skupaj s staršema deli lepo urejeno domačo hišo sredi vasi. Druga svetovna vojna je še posebej zaznamovala življenje Košnikove družine. Mirko je bil mobiliziran v nemško vojsko, v kateri so mu dovolili na dopust domov, vendar se ni vrnil, ampak je odšel v partizane. Po vojni je kljub dobremu položaju zapustil vojaško službo in odšel v civilni poklic. Brat Pepi je kot partizanski komandant padel na Hotavljah, mama je umrla v taborišču, kamor so izselili del družine, sestri Marica in Francka pa sta bili ubiti med letalskim napadom na vlak v Bohinju.

Po vojni sta obnovila dom. Dolgo sta se ukvarjala s kmetijstvom in redila nekaj živine. Mirko je bil 33 let zaposlen v vodni elektrarni Savica v Bohinju in jo 31 let tudi vodil, mama Slavka pa se je doma zelo uspešno ukvarjala s turistično dejavnostjo. Sedaj uživata zaslužni pokoj in si želita zdravja ter še dolgo skupno življenje. Mirko ima ob športu, ki ga je vedno veselil in si je še lani nadel tekaške smuči, še posebno veselje do iskanja korenin njegove rodbine. Segale naj bi do Predoselj in Bele, kjer sem doma tudi sam. Prepričan je, da si nisva le znanca, ampak tudi sorodnika.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 11. januar 2021 / 12:26

Snežne pošiljke

Nizke temperature v zadnjih dneh so botrovale temu, da je sneg vse do nižin pobelil večji del Gorenjske in tako ustvaril romantično zimsko idilo, pričaral nasmehe na obrazih najmlajših, obenem pa l...

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Jeseničani niso hranili moči

Jesenice – Hokejisti Acroni Jesenic so pred okoli štiri tisoč navijači na predzadnji tekmi rednega dela lige EBEL v domači dvorani z do konca požrtvovalno igro premagali ekipo Liw...

Splošno / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Častni občan je Boris Bregant

"Velikokrat sem rekel: jaz sem poplačan, če se ljudje nasmehnejo in mi pomahajo čez cesto," ob prejemu naziva častni občan Jesenic pravi Boris Bregant.

Splošno / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Svetovljan, ki ne pozablja na svoje korenine

"Pravijo, da nihče ni prerok v domovini, jaz pa dobim kar nagrado rojstnega mesta! Skratka, najlepša hvala!" pravi prejemnik občinske plakete Miha Mazzini.

Splošno / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Najbolj ponosen na monografijo Jesenic

"Nikoli nisem delal samo za denar, temveč predvsem z željo, da bi imele Jesenice kar največ od nas. Zato mi še danes največ pomeni, ko mi kolegi rečejo: To ste pa dobro naredili!" pravi dobitnik občin...

Splošno / petek, 9. marec 2007 / 06:00

Zobozdravnik, športnik, zbiratelj

"Ko gremo iz službe domov in kakšen kolega reče, za danes sem pa zaključil, se zame delo šele začne," pravi dobitnik plakete občine Jesenice Željko Jakelič.