Albina in Francelj Selak iz Dolenje Dobrave sta si še v tretje obljubila zvestobo.

Želita varovati pravnuke

Na slovenski kulturni praznik sta Francelj in Albina Selak iz Dolenje Dobrave še v tretje potrdila 60 let skupne življenjske poti.

Gorenja vas – Danes 86-letni Francelj in pet let mlajša Albinca se še dobro spominjata križanja svojih poti. Prvič sta se zagledala leta 1943 pred cerkvijo na Trati v Gorenji vasi, ko je Albinca spraševala prijateljico, kdo je čedni fant. Kovačev Francelj s Todraža je takrat prvič prišel k njenim domačim, sicer pa se je v bodočo ženo zaljubil že veliko prej. »Bilo mi je komaj 14 let, ko sem igrala v vaški igri. Takrat se je zaljubil vame,« pravi Albinca.

Leta 1947 je dozorel čas za poroko. Fojkarjev ata ju je na prirejenih zimskih saneh s konjsko vprego zjutraj odpeljal v Škofjo Loko na civilno poroko. »Ves dan je snežilo, že odpeljali smo se na pol metra snega, ob prihodu v Gorenjo vas, ko smo imeli še cerkveni obred, pa je bilo že meter snega,« se spominja Francelj. Cerkvenemu obredu je sledila le skromna večerja. V zakonu so se jima rodili trije sinovi. Skoraj natanko devet mesecev po poroki se je rodil sin Branko, leta 1950 Miha, osem let kasneje še Izidor.

Francelj je bil krojač. Najprej se je učil pri Bobnarju na Godešiču, nato pa še pri Franceljnu spod Klanca na Dobravi. Leta 1977 se je invalidsko upokojil in že 30 let uživa upokojenski staž. Albina ni bila nikoli zaposlena, vendar ji dela v gospodinjstvu ni nikoli zmanjkalo. Tudi ona je od leta 2002 upokojena. Poleg treh sinov, treh vnukov in treh vnukinj je njuno življenje zaznamovalo še nekaj mejnikov. Leta 1956 sta se preselila v hišo v Dolenji Dobravi, devet let kasneje sta si omislila prvi avto. Danes si želita še enega mejnika: poroko vnuka ali vnukinje in varovanje njihovih potomcev. Na biserni poroki se je zbralo blizu 50 sorodnikov in prijateljev Albine in Franceljna Selaka, ki so se ob kosilu poveselili v znani gorenjevaški gostilni. Na lepem cerkvenem obredu pa jima je zapel tudi cerkveni pevski zbor, ki je paru zapel tudi po obredu. Razlog je preprost: Albinca že 66 let poje na cerkvenem koru.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Mularija / četrtek, 10. januar 2019 / 12:34

Okrasili svojo smreko

Pri nagradnem ustvarjanju v okviru natečaja Deluj eko – ohrani čebelo in smreko so sodelovali tudi učenci iz podaljšanega bivanja prvega razreda Osnovne šole Poljane in si prislužili posebno nagrado.

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Obletnica reševanja s helikopterjem

Emil Herlec je bil kot plezalec in reševalec tesno povezan z gorami. Je soustanovitelj Gorske reševalne službe Postaje Kranj in začetnik helikopterskega reševanja.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Plešejo že skoraj 30 let

Folklorna skupina Iskraemeco je s folklornim večerom predstavila plese, ki so se jih naučili v enem letu. Obenem se že pripravljajo na 30. obletnico delovanja skupine, ki jo bodo praznovali prihodnje...

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Ljudi bi radi pripravili do druženja

Poleg parkiranja krajane v KS bratov Smuk najbolj jezi kos neurejenega zasebnega zemljišča med pošto in bloki, ki je v slabem vremenu ena sama velika luža.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Cenijo njihovo delo

V krajevni skupnosti bratov Smuk od leta 2003 podeljujejo priznanja zaslužnim krajanom. Nazadnje nagradili Osnovno šolo Matije Čopa.

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Več zelenic in otroških igrišč

V anketi smo prebivalce Krajevne skupnosti Bratov Smuk v Kranju spraševali, kaj najbolj pogrešajo v domačem okolju krajevne skupnosti. Kar 51 odstotkov vprašanih želi več zelenic, 17 odstotkov an...