Pisatelj Ivan Sivec

Knjiga je kot ptica

Na Osnovni šoli Pirniče so minulo sredo gostili Ivana Sivca, enega najbolj branih sodobnih mladinskih pisateljev.

V sklopu praznovanja slovenskega kulturnega dneva je minulo sredo OŠ Pirniče obiskal pisatelj, urednik in avtor besedil za glasbo Ivan Sivec. »Da te obišče avtor, ki si ga doslej poznal le prek knjig, je posebno doživetje,« je dejala petošolka Patricia Bitenc. Sivec je namreč avtor, ki ga mladi dobro poznajo in radi berejo. Z njim se lahko srečajo že otroci, saj je zanje pripravil tri slikanice s pravljicami. Veliko bolj aktiven je bil pri ustvarjanju knjig za mladino, saj jih je napisal kar 28.

Učenci so se na njegov obisk pripravljali že pri pouku slovenščine; delali so plakate, prebirali njegova dela, učenci višje stopnje so ga presenetili celo z dramatizacijo odlomka iz njegove knjige. »Knjiga je kot ptica, ki na krilih domišljije poleti do najvišje planine in najgloblje doline,« pravi Sivec. In ima prav. Zagotovo so njegove knjige »poletele« med slovensko mladino, saj je eden najbolj branih mladinskih pisateljev. »Z zanimanjem smo mu prisluhnili. Povedal nam je, da je prvo knjigo napisal pri 18 letih. Rodil se je v Mostah pri Komendi, zdaj pa živi v Mengšu,« je razložila Maruša Bilban. Pojasnil jim je tudi, kje je dobil ideje za nekatere, med mladimi še posebej priljubljene knjige. »Idejo za knjigo Zadnji mega žur je dobil takrat, ko je sinov sošolec naredil samomor. Knjiga Pozabljeni zaklad je nastala ob spominu na dogodek iz otroštva, ko je našel zapuščeno blagajno in so bili vsi izjemno radovedni, kaj se skriva v njej. Ravnatelj je menda že razmišljal o novi šoli,« je navdušeno pojasnjevala Lara Kopač. Sivec jim je zaupal celo, katera je bila njegova prva ljubezen. »Nesrečno je bil zaljubljen v znano francosko igralko,« je še pristavila Lara.

Sicer pa je bilo na pirniški šoli živahno tudi v sredo popoldan, ko so imeli razstavo Knjiga za knjigo. Šolarji so si izmenjali knjige, ki so jih že prebrali in jih tako ne potrebujejo več; pripravili pa so še okroglo mizo z naslovom Knjiga nas druži, ki so se je udeležili Viki Grošelj, ki je opisal svoje podvige v gorah, pisateljica Irma Jančar, pesnik Jurij Marussig in režiser Peter Militarev.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Cene vrtcev še po starem

Kranj - Kranjski mestni svetniki so prejšnji teden z dnevnega reda zaradi preveč odprtih vprašanj umaknili dve točki dnevnega reda: sklep o določitvi ekonomske cene vzgo...

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Obletnica reševanja s helikopterjem

Emil Herlec je bil kot plezalec in reševalec tesno povezan z gorami. Je soustanovitelj Gorske reševalne službe Postaje Kranj in začetnik helikopterskega reševanja.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Plešejo že skoraj 30 let

Folklorna skupina Iskraemeco je s folklornim večerom predstavila plese, ki so se jih naučili v enem letu. Obenem se že pripravljajo na 30. obletnico delovanja skupine, ki jo bodo praznovali prihodnje...

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Ljudi bi radi pripravili do druženja

Poleg parkiranja krajane v KS bratov Smuk najbolj jezi kos neurejenega zasebnega zemljišča med pošto in bloki, ki je v slabem vremenu ena sama velika luža.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Cenijo njihovo delo

V krajevni skupnosti bratov Smuk od leta 2003 podeljujejo priznanja zaslužnim krajanom. Nazadnje nagradili Osnovno šolo Matije Čopa.

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Več zelenic in otroških igrišč

V anketi smo prebivalce Krajevne skupnosti Bratov Smuk v Kranju spraševali, kaj najbolj pogrešajo v domačem okolju krajevne skupnosti. Kar 51 odstotkov vprašanih želi več zelenic, 17 odstotkov an...