Nemške izkušnje za Triglavski park
V petek je koalicija nevladnih organizacij za ohranitev TNP organizirala posvet o prihodnosti Triglavskega narodnega parka.
Ljubljana – Svoje poglede na park in njegov razvoj je med drugimi predstavil Michael Vogel, direktor narodnega parka Berchtesgarden v Nemčiji. Predstavniki koalicije so ga povabili predvsem zato, ker sta si slovenski in nemški park po nastajanju zelo podobna in se lahko med njima vleče mnogo vzporednic. Vendar pa je direktor Vogel naštel tudi nekaj razlik. Osrednji del nemškega parka, ki je bil ustanovljen leta 1978, je namreč v celoti v lasti države in v njem ni naselij, pet vasi leži v obrobnem delu, ki je bil k parku priključen šele leta 1991. Najbolj pa se parka razlikujeta po načinu upravljanja. Nemški ima že od leta 2001 upravljavski načrt, za katerega so porabili deset let temeljitega raziskovanja in zbiranja podatkov. Tako so že leta 1984 naredili natančen popis in analizo dejanskega stanja gozdov v parku, kar jim je služilo kot podlaga za conacijo. Načrt so pripravljali kar celih šest let in se ga dosledno držijo, hkrati pa sproti skrbno raziskujejo in opazujejo dejansko stanje na terenu. Medtem ko za TNP upravljavskega načrta še ni, čeprav je v obstoječem zakonu iz leta 1981 predviden. Uprava v Berchtesgardnu ima tudi stoodstotni nadzor nad lovstvom in gozdarstvom v parku in oboje uporablja v njegov prid. Osrednji del njihovega parka je namenjen samo sprehajanju, v njem je le deset planinskih koč. Vsako leto obišče park 1,13 milijona ljudi, ki prinesejo dobre 4,6 milijona evrov dobička. Podatka sta pomembna, ker je ministrstvo za okolje na njuni podlagi parku lani povišalo proračun. V zadnjih petih letih pa jim je uspelo razviti tudi ponudbo, ki v park vse leto privablja obiskovalce.
Glede conacije v TNP je predsednica strokovne komisije za pripravo zakona o TNP Inga Turk pojasnila, da so cone I., II. in III. kategorije po IUCN že dogovorjene, odprta pa so vprašanja con divjine, infrastrukture in vplivnega območja. David Sheppard, vodja programa za zavarovana območja pri IUCN, pa je povedal, da mora biti po priporočilu njihove organizacije 75 odstotkov območja narodnega parka II. kategorije, kar pomeni, da je namenjeno strogemu varovanju in ohranjanju ekosistema ter rekreaciji. V Triglavskem narodnem parku centralni del trenutno obsega polovico celotnega parka.