Motivacija pri starejših ni problem
V sklopu Društva upokojencev Kranj deluje tudi Univerza za tretje življenjsko obdobje, ki združuje več kot dvesto slušateljev.
Društvo upokojencev Kranj, ki deluje v Tomšičevi ulici v starem mestnem jedru, je eno prvih organiziranih društev upokojencev v Sloveniji. Za svoje člane izvajajo številne aktivnosti, med njimi so najštevilnejše v športu, pa v kulturi in tudi v izobraževanju.
»V lastnih prostorih imamo tudi točilnico, kjer se v prijetnem okolju zbirajo naše članice in člani. Upokojenci se družijo ob kavici in drugih napitkih, redno se srečujejo tudi šahisti, imamo tudi poseben prostor za igranje kart,« pravi predsednik Franci Šmajd. V sklopu društvu deluje Univerza za tretje življenjsko obdobje, ki so jo leta 2004 prevzeli od rdečega križa. »Potrebe slušateljev in zanimanje upokojencev so nam narekovale prevzem izobraževalne dejavnosti, saj bi ob opustitvi naši člani morali v Ljubljano ali druge kraje, kar pa je spet povezano s stroški,« pravi Šmajd. Člani Društva upokojencev Kranj že vrsto let kažejo zanimanje za različne vsebine, še več, iz leta v leto je starejših, ki se želijo izobraževati več in več. Tako se v društvu že spopadajo s prostorsko stisko, nekatera izobraževanja pa že organizirajo v prostorih zunaj društva.
V Informacijah, glasilu Društva upokojencev Kranj, za leto 2007 smo o izobraževanju lahko prebrali: »Učenje in umsko delo sta naša sopotnika tudi v tretjem življenjskem obdobju. Zadovoljstvo, ki ga občuti človek v starejših letih ob umskem delu, umetniškem ustvarjanju ter sodelovanju in druženju v skupini, je neprecenljivo.« Programi so organizirani v izobraževalnih oziroma ustvarjalnih skupinah, trenutno jih deluje 16, skupno pa se izobražuje 215 slušateljev v skupinah za učenje tujih jezikov (nemški, angleški, španski in italijanski jezik), umetnostne zgodovine, zgodovine in etnologije, risanja in kiparstva, tu so še drugi krožki in vsebine. »Zelo veliko zanimanje velja za računalniško opismenjevanje tako na začetni kot nadaljevalni ravni. Zanimivo je, da računalniške tečaje organiziramo tudi zunaj naše občine,« je dejal predsednik.
Učimo se za sebe
Izobraževanj v sklopu društva se udeležujejo starejši, ki čutijo potrebo po spoznavanju novega in živijo v skladu z današnjim tempom življenja. Tečaji in druge vrste izobraževanj potekajo vsakodnevno, preko celega dne od ponedeljka do četrtka, od oktobra do konca maja. Prijave sprejemajo od začetka septembra naprej, na nekatera predavanja pa se je možno priključiti tudi sedaj. »Če nič drugega, naredimo nekaj za sebe,« pravijo v skupini, ki se na nadaljevalnem tečaju uči italijanskega jezika in smo jih zmotili pri pouku. »Prej se nismo spoznali, sedaj pa smo kar dobra skupina,« pravi Meri Prinčič. »Smo odlična skupina, drug drugemu pomagamo, saj vsak nekaj ve in pozna. Rezultat je zaradi tega boljši,« pravi Marička Rakovec. Nekateri so začeli brez predhodnega znanja, drugi so pred tem nekaj malega že obvladali. »Imamo odlično profesorico, zato nam gre dobro. Vedeti morate, da moramo imeti nekoga, ki se zna prilagoditi starejšim, našemu znanju in našim sposobnostim. Menim, da smo doslej veliko dosegli,« pravi Marička Rakovec. Na začetku je bilo slušateljev italijanskega jezika zelo malo, nato pa se je skupina širila, tako da jih je danes že 15. Pričakujejo, da jih bo prihodnje leto še več.
»Seveda pridobljeno znanje uporabljamo tudi v praksi,« nam na vprašanje o tem, kako jim gre pogovor v italijanščini, pove Meri Prinčič, ki ima v Italiji nekaj sorodnikov in ne znajo slovensko. »Sedaj se že lahko pogovarjamo, prej pa so nam bolj pomagale roke,« še pravi Meri. »Učno uro organiziramo bolj pestro, brez vsakdanjega drila, ampak bolj informacije iz vsakdanjega življenja v Italiji. Vsega niti ne povem sama, ampak svoje prispevajo tudi izkušeni slušatelji,« pravi profesorica Vlasta Varacha. Cilj izobraževanja pri starejših, je po njenem mnenju povsem različen od izobraževanja pri mladih, ki želijo čim hitreje do določenega znanja jezika, v našem primeru pa je zelo pomembno tudi druženje. »V primerjavi z izobraževanjem v gospodarskih družbah, se pri delu s slušatelji Univerze za tretje življenjsko obdobje opazi veliko večja motiviranost in zanimanje za jezik, kulturo in literaturo,« še pravi profesorica Varacha.