Kranj se je 8. februarja preselil v čas življenja dr. Franceta Prešerna.

O statutu občine na naslednji seji

Z županom smo se pogovarjali o vsebini zadnje seje Sveta Mestne občine Kranj in tudi o kulturnem prazniku. "Letošnji praznik sem doživel zelo aktivno in veseli me, da se Kranj vse bolj zaveda tega, da je Prešernovo mesto," je povedal.

Kako daleč ste s projektom nove Osrednje knjižnice Kranj, ki bo v Globusu? Ali je kaj novega v zvezi s prenovo fasade Globusa?

»Prejšnji teden sem se sestal z izvajalci del. Obravnavali smo predlog oziroma željo Osrednje knjižnice Kranj, da bi knjižnica v stavbi Globusa dobila še nekaj dodatnega skladiščnega prostora. Odprto je tudi vprašanje, kje in kakšen bo vhod v knjižnico, za prenovo fasade pa so izvajalci del že poiskali kompromisno rešitev z dediči arhitekta Eda Ravnikarja (op: avtor Globusa), saj ima stavba status kulturne dediščine. Kot sem seznanjen, naj bi na delu fasade prenovili obstoječe plošče, del fasade pa zasteklili.

Želim, da pridemo do pametnih rešitev, ki investicijo ne bodo podražile oziroma jo bodo podražile minimalno. Zagotovo se bom o tem posvetoval s strokovnjaki in bistvene predloge dal v presojo mestnem svetu. Rok za prevzem knjižnice je 28. februar 2008 in upam, da bomo še odprte stvari pravočasno uskladili.«

Šestega februarja je bila seja Sveta mestne občine Kranj. Na njej ste že začeli razpravljati o osnutku statuta občine, potem pa ste točko po več kot polurnem posvetu s predstavniki svetniških skupin, ki je potekal za zaprtimi vrati, prekinili. Zakaj?

»Ko smo pripravljali statut in poslovnik, smo se obrnili na vse svetniške skupine. Vsebino obeh so dobro prevetrili na vseh odborih in komisijah in nam posredovali popravke, ki smo jih do seje v veliki meri že upoštevali. Na seji sem pričakoval plodno razpravo in sprejem tako osnutka statuta kot poslovnika. To se ni uresničilo, saj je nekaj svetnikov na seji vztrajalo na stališču, da nekaterih dilem v statutu nismo dovolj dobro pojasnili.

Res se nam je pripetil droben spodrsljaj, ker so svetniki dobili gradivo v roke 14 dni namesto 15 dni prej sejo, kot to določa sedaj veljavni statut. Sejo smo namreč zaradi kulturnega praznika iz srede prestavili na torek, zato je prišlo do dneva razlike. Statut moramo spoštovati in predvsem zato sem se odločil, da točko prestavimo na naslednjo sejo.«

Na seji je bilo slišati očitek, da vam kot županu svetuje Aleš Sladojevič, ki ni zaposlen na občini, niti ni več mestni svetnik. Kako to komentirate?

»Že na seji sem svetnikom pojasnil, da sem šele decembra zaključil z delom v bolnišnici, da se z novim poklicem župana soočam prvič in povsod je praksa, da se županovih prvih sto dni tolerira. V izogib kakšnim nerodnostim ali spodrsljajem sem se obrnil za pomoč na več ljudi, ki so mi svetovali glede dela. To so ljudje, ki imajo izkušnje s politiko, z občinskimi sveti, z občinsko upravo in eden izmed njih je Aleš Sladojevič. Alešu zaupam, ker ga poznam od prej in ga spoštujem kot človeka, ki dobro pozna razmere v občini in v mestnem svetu.«

 

Na seji so svetniki soglašali s podelitvijo treh koncesij zobozdravnikom. Dva bosta delovala na področju zobozdravstvenega varstva odraslih (dr. Aleksandra Vidrih in dr. Iztok Kavčič), tretji na področju šolskega in mladinskega zobozdravstva (dr. Vladimir Vujović). Koliko zdravnikov koncesionarjev je v Zdravstvenem domu Kranj? Kakšno najemnino občina zaračunava koncesionarjem?

»V občini smo doslej podelili 12 koncesij za zobozdravstveno varstvo odraslih, dve koncesiji za zobozdravstveno varstvo otrok in mladine, dve koncesiji za zobno in čeljustno ortopedijo. Koncesije imajo tudi en pediater, en zdravnik za šolsko medicino, dva zdravnika splošne medicine, pet patronažnih sester in tri lekarne. Nekateri med njimi so najemniki prostorov, drugi imajo lastne prostore v novem prizidku Zdravstvenega doma (ZD) Kranj.

Mestna občina Kranj in Osnovno zdravstvo Gorenjske sta 27. decembra leta 2000 podpisala dogovor, kjer Osnovno zdravstvo Gorenjske kot dober gospodar upravlja s prostori in jih daje v najem. Za zobozdravnike, ki delajo v ZD Kranj, znaša najemnina 10,95 evra na kvadratni meter. S sredstvi od najemnine je ZD Kranj v letu 2005 financiral obnovo vodovodnih instalacij, pleskarska dela, elektroinstalacije, mizarska dela, obnovo zaves in žaluzij, krovska dela, kleparska dela, obnovo šolske ambulante Stražišče, obnovo pedontološke ambulante, obnovo zobne tehnike in manjša popravila po ambulantah. Podatke za leto 2006 bomo dobili marca letos. O tem, kako bo s koncesijami v prihodnje, pa poteka razprava na državni ravni.«

Ekonomska šola Kranj se z gimnazijskim programom seli v novo stavbo na Zlato polje, s tem se bodo izpraznili prostori na lokaciji Komenskega 4. Ti prostori so last občine. Komu jih boste namenili?

»Na občini smo zainteresirani, da prostore še naprej namenjamo izobraževalnim vsebinam. Interesov in idej o tem je več; od potreb osnovnega šolstva do Glasbene šole Kranj. V preteklosti se je za to lokacijo zanimala tudi Ljudska univerza Kranj, a so ugotovili, da jim prostori ne ustrezajo.«

 

Kdaj imate uradne ure za občane?

»Uradne ure za občane že potekajo v Mestni hiši v Kranju. Občanom sem na voljo vsak torek od 11. do 13. ure in vsako sredo od 15. do 17. ure. Odziv občanov je zelo dober, za obisk se morajo predhodno naročiti pri županovi tajnici. Zaželeno je, da tajnici omenijo, o čem se želijo pogovoriti z županom, saj jim le na ta način lahko ponudim takojšen odgovor. Podžupan Igor Velov pa ima uradne ure vsak ponedeljek dopoldne v svoji pisarni na občini.«

 

Prejšnji teden je bil zaradi kulturnega praznika bogat z dogodki. Kako ste vi v teh dneh doživeli Prešernovo mesto?

»Letošnji praznik sem doživel zelo aktivno in veseli me, da se Kranj vse bolj zaveda tega, da je Prešernovo mesto. Prav je, da se poudari ta del naše zgodovine in še posebej v tem trenutku moramo svojo kulturo povezati s širšim prostorom, saj bo Mestna občina Kranj drugo leto predsedovala Evropi.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / torek, 10. januar 2023 / 12:20

Okusi Škofjeloškega

Januar je na Gorenjskem kulinarični mesec. Do konca januarja vas namreč vabijo na drugi kulinarični festival na Škofjeloškem Okusi Škofjeloškega. Tokrat vas pričakujejo v devetih izbranih gostilnah in...

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Obletnica reševanja s helikopterjem

Emil Herlec je bil kot plezalec in reševalec tesno povezan z gorami. Je soustanovitelj Gorske reševalne službe Postaje Kranj in začetnik helikopterskega reševanja.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Plešejo že skoraj 30 let

Folklorna skupina Iskraemeco je s folklornim večerom predstavila plese, ki so se jih naučili v enem letu. Obenem se že pripravljajo na 30. obletnico delovanja skupine, ki jo bodo praznovali prihodnje...

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Ljudi bi radi pripravili do druženja

Poleg parkiranja krajane v KS bratov Smuk najbolj jezi kos neurejenega zasebnega zemljišča med pošto in bloki, ki je v slabem vremenu ena sama velika luža.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Cenijo njihovo delo

V krajevni skupnosti bratov Smuk od leta 2003 podeljujejo priznanja zaslužnim krajanom. Nazadnje nagradili Osnovno šolo Matije Čopa.

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Več zelenic in otroških igrišč

V anketi smo prebivalce Krajevne skupnosti Bratov Smuk v Kranju spraševali, kaj najbolj pogrešajo v domačem okolju krajevne skupnosti. Kar 51 odstotkov vprašanih želi več zelenic, 17 odstotkov an...