Luka ima trenerstvo v krvi
So mladi, ki želijo postati tekmovalci, pa tudi takšni, ki se že kmalu raje odločijo za trenersko delo. Med njimi je tudi Luka Gartner, ki je od očeta podedoval ljubezen do trenerstva.
Železniki – Minulo nedeljo se je v Arosi začelo letošnje svetovno prvenstvo v deskanju na snegu. Na njem je trener v ekipi prostega sloga (skoki in snežni žleb) 25-letni Luka Gartner iz Železnikov. Da je postal trener, ni naključje, saj je Luka sin pokojnega smučarskega trenerja Aleša Gartnerja. Ker pa se je v srednji šoli navdušil nad deskanjem, se je odločil, da postane deskarski trener.
Preden si postal reprezentančni trener, je bilo gotovo treba nekaj izkušenj. Kje si jih dobil?
»Že zelo mlad sem imel veselje do poučevanja deskanja, zato sem dosti sodeloval z različnimi deskarskimi šolami, posebno v Kranjski Gori in na Krvavcu. Nato sem se vključil v delo kluba Nič lažjega v Ljubljani. Kmalu sem postal pomočnik trenerja mlade ekipe za prosti slog, sedaj pa sem v tej ekipi glavni trener.«
Celjan Matevž Petek je eden najboljših tekmovalcev v prostem slogu na svetu. Kako sodeluješ z njim?
»Čeprav sem na svetovnem prvenstvu uradno trener naše ekipe za prosti slog, moram povedati, da jaz Matevža Petka ne treniram. Od letos naprej pa hodim na tekme svetovnega pokala, saj na
njih sodelujejo tudi moji varovanci iz mladinske ekipe, ki že vozijo za svetovni pokal. Matevž Petek ima pač toliko izkušenj, da lahko trenira sam in točno ve, kaj hoče na tekmi, moja naloga pa je, da mu pomagam zgolj pri logistiki, skupaj pa kdaj pogledava posnetke, saj jaz ves čas tekme snemam.«
Kako je v prostem slogu tekmovalcem sploh mogoče dajati navodila?
»Tako kot vsak trener v drugih športih moram usmerjati tekmovalce, z njimi analiziram skoke. Izkušnje skupaj dobivamo iz tekme v tekmo, ko vidimo kakšne ocene dajejo sodniki. Vemo pač, kakšni so kriteriji za sojenje, in na treningu se pač osredotočamo nanje.«
Pri sojenju v skokih ni metrov, ni štoparice in večkrat je slišati, da se tekmovalci pritožujejo nad sodniki. Kdaj pritožbe upoštevajo?
»Pritožbe so možne, vendar jih v svetovnem pokalu res redko upoštevajo, saj je sistem izločanja in s pritožbami ne bi prišli daleč … Se pa zgodi, da se tekmovalci pritožijo nad razmerami. Tako je bilo na primer na tekmi v Saas Feeju, kjer je bila tekma v halfpipu in je bil zelo močan veter. Tam se je zgodilo, da so se tekmovalci med tekmo ustavili, dvignili roko in dobili možnost za ponovitev nastopa.«