Projekti dobili finančno podlago
Okrog 25 projektov, ki jih je župan zastavil v prihodnjem štiriletnem mandatu, so prevedli tudi v številke.
Žiri – S proračunoma za prihodnji dve leti so se žirovski svetniki seznanili že konec lanskega leta. Proračun za letošnjo leto naj bi bil težak dobrih 5,4 milijona evrov, od tega naj bi za naložbe namenili 1,9 milijona evrov, za prihodnje leto pa proračunske prihodke ocenjujejo na slabih 4,2 milijona evrov. Več o proračunu je povedal župan Bojan Starman:
»Ob predstavitvi proračuna smo svetnike seznanili tudi z razvojnimi programi za leti 2009 in 2010. V programu za prihodnje štiriletno obdobje svojega županskega mandata sem namreč zastavil okrog 25 projektov, ki smo jih v predstavljenih proračunih tudi finančno ovrednotili. Med glavnimi projekti v prihodnjem letu bi izpostavil začetek gradnje doma za starejše, pri čemer smo za izdelavo projektne dokumentacije v proračunu namenili dobrih 83 tisoč evrov. Določena sredstva v prihodnjem letu namenjamo tudi za začetek urejanja športno-rekreacijskega parka Mršak in dokončanje skakalnega centra v Račevi, poleg obnove nekaterih državnih cest pa bomo nadaljevali tudi z asfaltacijo posameznih manjših ulic. Razen tega naj bi se prihodnje leto iz središča izselil bencinski servis, tako da bomo lahko začeli urejati osrednje križišče v kraju.«
Nekateri občani so se pritožili nad visoko članarino v knjižnici Ivana Tavčarja, čeprav v izpostavi v Žireh ne dobijo primerne literature. Primanjkuje zlasti strokovne literature, čakalne dobe so dolge …
»Članarina v knjižnici v Žireh je enaka kot v knjižnicah v Gorenji vasi, Železnikih in na Trati, in sicer 12 evrov. Višino članarine je sprejel svet knjižnice. V Škofji Loki pa znaša članarina 16 evrov. Občina zagotavlja sredstva za delo knjižnice in nakup knjižničnega gradiva, ne vmešava pa se v odločanje o tem, kakšne in koliko knjig naj se kupi. To odločajo organi knjižnice in z njihovim delom smo zadovoljni. S čakalnimi vrstami za aktualno literaturo se srečujejo povsod, mogoče pa je zagotoviti, da se določena knjiga dostavi v izposojevališče Žiri iz Škofje Loke. V tem primeru je potrebno doplačati razliko v članarini v višini štirih evrov na leto.«
Pripombe letijo tudi na obnovljeno cesto proti Smrečju, saj naj bi izvajalec dela opravil nestrokovno, zato je bilo že več nesreč, in to na istem odcepu.
»V današnjih časih je veliko 'strokovnjakov', katerih mnenje je ponavadi najglasnejše. Cesto proti Vrhniki smo začeli obnavljati lani in pri tem upoštevali dejstvo, da je ta odsek kritičen, da je skoraj ves dan osojen, da leži tik ob vodotoku in je kot tak nevaren v vseh vremenskih razmerah. Zagotovili smo strokoven projekt in nadzor strokovnjaka z licenco za izvajanje nadzora nad gradnjo regionalnih cest. Pri sami gradnji smo položili tudi fini sloj asfalta v granulaciji 11 namesto 8 in tako zagotovili bolj hrapavo cestišče ter s tem boljši oprijem vozil. Pri predpisanih hitrostih, ki je ta čas zaradi gradbišča omejena na 40 kilometrov na uro, potem pa bo 60 kilometrov na uro, ne bi smelo prihajati do nesreč. Potrebno je spoštovati predpise, končno se recimo iz Žabnice proti Kranju vsi peljemo 60 kilometrov na uro.«
Razmišljate o tem, da bi tudi v Žireh uvedli dodatek za novorojence, kot so se pred časom odločili v Gorenji vasi?
»Doslej smo se osredotočili na zagotovitev varstva vsem otrokom iz naše občine, tako da o dodatku za novorojence ta čas še ne razmišljamo.«
Občani se pritožujejo, da naj bi na odlagališču Pustotnik občasno sežigali sumljive odpadke, saj se z deponije širi smrdeč rumen dim. Kdo preverja, če vse poteka po pravilih?
»Občina je imela na tem prostoru zaposleno osebo v okviru programa javnih del. Kurjenje odpadkov je prepovedano, prav tako odlaganje odpadkov, saj se morajo vsi odpadki oddati v zbirnem centru v Osojnici. Na Pustotniku je v dogovoru z občino dopustno le deponiranje naravnih materialov, kot so izkopni material, pesek, zemlja in kamenje, ter kompostiranje trave in lesa, ki ga bomo predelali. Razmere redno preverjajo zaposleni z občine.«
Čeprav ste že pred časom obljubili prenovo otroškega igrišča, to še vedno sameva z zarjavelimi igrali. Kdaj boste poskrbeli za njegovo ureditev?
»Igrala smo že odstranili, tako da bomo spomladi igrišče obnovili.«
Ali obstaja možnost, da bi za otroško igrišče našli drugo, večjo lokacijo, na tem mestu pa bi ostalo zgolj košarkarsko igrišče?
»To ni mogoče. Igrišče na Jezerih je v osnovni funkciji otroško igrišče. Občina je lani odkupila zemljišče, na žalost le dve tretjini igrišča, ki je bilo v zasebni lasti in bo še naprej namenjeno predvsem manjšim otrokom. Košarkarskih igrišč je veliko – tri pri osnovni šoli, pri gasilskem domu Žiri in v prihodnje tudi pri gasilskem domu Račeva. Obstaja možnost, da bi še enega zgradili v soseski S7. Na obstoječih igriščih predvidevamo tudi postavitev igral za najmlajše.«