
Kranj slepim prijazen
Ob mednarodnem dnevu bele palice so se slepi in slabovidni sprehodili po kranjskih ulicah in ugotavljali, da je Kranj postal zanje prijazno mesto.
Kranj – Tradicija zadnjih let je, da se ob 15. oktobru, mednarodnem dnevu bele palice, člani Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Kranj sprehodijo po gorenjskih mestih in opozarjajo na ovire in prepreke, ki jih ovirajo pri vsakodnevnem gibanju v urbanem okolju. Tako so se lani sprehodili po Stari Loki, letos pa so po treh letih znova šli po preurejenih ulicah Kranja. Na poti niso imeli veliko ovir, največkrat so zanje poskrbeli avtomobili, talne reklamne table, pa tudi zaščita gradbišča v starem mestnem jedru.
»Kranj je lepo urejen tudi za slepe in slabovidne, vse ceste in trgi jim omogočajo orientacijo, morda bi le pri povezavah trga in cest naredili še kakšno vodilno linijo ali zvočni signal. Prehodi so lepo označeni in po vsej poti nismo ugotovili niti ene nepravilnosti. Morda je le trg preveč prometen,« je ob zaključku sprehoda povedal tiflopedagog Gregor Habjan in dodal, da je sicer vsem jasno, da je bela palica zaščitni znak slepih, ki jih tudi ostali hitro opazimo. »Tisti, ki slabše vidijo in ne nosijo belih palic, bi morali imeti oznake, da bi jih v prometu drugi opazili. Sedaj dostikrat pride do nesreč, ker tisti, ki vidimo, ne opazimo, da drug ne vidi, in ko se na primer srečamo na kolesarski stezi, pričakujemo drugačno reakcijo. Zato tudi slabše videče opozarjam, naj nosijo obstoječe oznake, ki opozarjajo, da ne vidijo dobro,« je še dodal Habjan.