Zanesljivejša oskrba z elektriko
Elektro Gorenjska načrtuje gradnjo visokonapetostne daljnovodne povezave med Železniki in Bohinjsko Bistrico.
S to povezavo želijo dokončno ustvariti visokonapetostno distribucijsko zanko na območju Gorenjske. Z visokonapetostnim daljnovodom med Železniki in Bohinjsko Bistrico bo namreč sklenjena visokonapetostna 110-kilovoltna zanka, s čimer bodo zagotovili zanesljivo in kakovostno napajanje Bohinjske in Selške doline ter območja Škofje Loke z električno energijo.
Vir električne energije za Selško dolino, pojasnjujejo pri Elektru Gorenjska, je ta čas razdelilna transformatorska postaja Škofja Loka, katere visokonapetostni priključek ne izpolnjuje kriterija za dvostransko napajano razdelilno postajo. Vir električne energije za Bohinjsko dolino pa je razdelilna transformatorska postaja hidroelektrarne Moste. »Pri izpadu osnovnega daljnovoda iz razdelilne transformatorske postaje Škofja Loka dobava električne energije potrošnikom v Selški dolini ni več zanesljiva in kakovostna, saj rezervni srednje napetostni vodi ne zagotavljajo kakovostne in zanesljive oskrbe porabnikov električne energije v Železnikih.« To se je izkazalo lansko pomlad, ko je na Praprotnem sneg potrgal žice tega daljnovoda. Zaradi popravil je bila nekaj ur motena dobava električne energije v Selški dolini. »Na srečo je prekinitev nastala ob koncu tedna in zato ni bilo večje škode, ki bi nastala ob izpadu električne energije med obratovalnim časom ob delavniku, ko rezervno napajanje zaradi obratovanja industrije ne bi zadoščalo.« Prav zaradi takih nepredvidenih dogodkov, pa tudi povečane vsakoletne porabe električne energije je za Selško dolino potrebno čim prej zagotoviti dvostransko napajanje razdelilne transformatorske postaje Železnikov, so poudarili pri Elektru Gorenjske.
Trasa predvidenega daljnovoda poteka od Železnikov preko Soriške planine do Bohinjske Bistrice, pri čemer bodo z uporabo sodobnih tehnologij poskrbeli za njegovo čimbolj neopazno umestitev v prostor. »Naložbenik predvideva lomljenje trase pod različnimi koti glede na os vzhod - zahod in nepravilne oblike posekov na gozdnih predelih, prav tako je predvidena možnost izbire različnih vrst in oblik stebrov. Barva stebrov bo prilagojena najpogosteje prisotnemu tonu pokrajine, višina drogov pa bo prilagojena višini dreves na posameznih območjih,« so pojasnili pri Elektru Gorenjske. Zagotavljajo tudi, da predvideno elektromagnetno sevanje načrtovanega daljnovoda ne bo ogrožalo okolja in zdravja krajanov. »Poročilo pooblaščenega inštituta za opravljanje ocen o predvidenem elektromagnetnem sevanju načrtovanega daljnovoda kaže, da bodo vrednosti sevanje daljnovoda Železniki–Bohinjska Bistrica v obeh območjih manjše, kot je dovoljeno po naši zakonodaji.« Za ta sevanja, še dodajajo, pa pri nas veljajo celo strožji kriteriji, kot jih določajo smernice mednarodne komisije za varstvo pred sevanji in direktive Evropske unije.