Po šestih desetletjih
Ekonomsko šolo Kranj sestavljata dve organizacijski enoti: Ekonomska gimnazija ter Srednja in poklicna šola.
Ekonomsko šolo Kranj v letošnjem šolskem letu obiskuje 1588 dijakov, ki jim znanje pomaga nabirati 105 strokovnih delavcev. Šola ima dve organizacijski enoti: Ekonomsko gimnazijo ter Srednjo poklicno in strokovno šolo. Poklicni program se ponaša že s šestdesetletno tradicijo izobraževanja, lansko leto je bilo jubilejno tudi za Ekonomsko gimnazijo, saj je minilo deset let od prvega vpisa.
Gimnazijski program so uvedli prvo leto, ko so se v sistemu srednjega šolanja pojavile strokovne gimnazije, in so bili tako med prvimi tremi ekonomskimi gimnazijami v Sloveniji. Prvo leto so vpisali le dva oddelka, danes jih šola šteje že 25. Šolanje dijaki zaključijo z maturo, nato pa se lahko vpišejo na univerzitetni program, zlasti družboslovne in ekonomske smeri, odločajo pa se tudi za visoke in višje strokovne programe.
Posebnost šole je, da se vanjo radi vpisujejo dijaki športniki, saj imajo velik posluh za njihovo »vzporedno« dejavnost. Dijaki imajo možnost uveljavljati statuse športnika (A, B in C), kulturnika in raziskovalca.
Srednjo poklicno in strokovno šolo v šolskem letu 2006/07 obiskuje 800 dijakov v programih administrator, ekonomski tehnik in ekonomski tehnik PTI. Za vpis v program ekonomski tehnik PTI mora dijak predhodno zaključiti triletni program srednjega poklicnega izobraževanja za poslovnega tajnika, administratorja ali trgovca prodajalca. Izvajajo tudi poklicni tečaj - enoletni program, ki je namenjen tistim dijakom gimnazij in srednjih strokovnih programov, ki so uspešno zaključili četrti letnik, vendar zaradi različnih razlogov želijo pridobiti poklic ekonomski tehnik. Že tretje šolsko leto izvajajo tudi izobraževanje odraslih.
»S tem, ko se bodo gimnazijci preselili iz sedanjih prostorov v novo stavbo, bomo na Srednji poklicni in strokovni šoli na Cesti Staneta Žagarja 33 pouk lahko imeli samo dopoldne. Od gimnazijcev bomo podedovali opremo, kot so pohištvo, grafoskopi, obešala za zemljevide, kar za nas pomeni dodatno obogatitev,« je povedala Lidija Grmek Zupanc, ravnateljica Srednje poklicne in strokovne šole Kranj. In kakšne so njene želje? »Želim, da bi gradili na 60-letni tradiciji strokovnega šolstva, da bi z našimi programi še naprej pomagali gorenjskemu gospodarstvu. Seveda želimo združiti tradicijo in zahteve sodobnega časa, zato sledimo tudi novim trendom. Zelo ponosni smo na naše zlate maturante na poklicni maturi,« je povedala Grmekova.