Komentar: Stiška vas in Romi
Verjetno se tudi vi sprašujete, kaj zaboga imajo skupnega Romi in Stiška vas. Ni znano, da bi v vasici na obronkih Krvavca med približno 70 prebivalci živeli tudi Romi, prav tako tudi ne, da namerava vlada tja naseliti, kot kaže, nikjer zaželeno romsko družino Strojan.
Vseeno so Stiško vas in Strojanove povezali na naši nacionalni televiziji, v kateri sicer te dni iščejo dežurnega krivca za blamažo, ki so jo pripravili z oddajo Piramida, v kateri je beseda (žaljivo) tekla ravno o Romih. V zadnji informativni oddaji Utrip so namreč začetnih osem minut posvetili zgodbi o družini Strojan. V njej so spregovorili tudi o (ne)strpnosti Slovencev ter o (ne)obstoju pravne države in demokratičnih standardov v mladi državi.
Novinarka tako med drugim omeni tudi vsem znano dejstvo o postavljanju vaških straž in barikad ter protestih občinskih svetnikov, kjerkoli se le pojavi namig o prihodu Strojanovih. V trenutku, ko so gledalci poslušali te besede, pa so se lahko na sliki, ki je prihajala iz televizijskih sprejemnikov, prepoznali vaščani Stiške vasi, lokalni politiki iz občine Cerklje in nekateri direktorji. Naša »nacionalka« je namreč za slikovno podlago pripovedi o postavljanju barikad Strojanovim uporabila kar posnetke z nedavnega odprtja obnovljene ceste v Stiški vasi. In to ob vseh posnetkih resničnih barikad in vaških straž, ki jih je televizijska hiša marljivo naredila v zadnjih tednih!
Kaj so ustvarjalci oddaje želeli s tem povedati, ni jasno. Kot pribito pa drži, da je večina gledalcev, ki pač ni vedela, kaj dejansko prikazuje televizijska slika, objavljeni posnetek razumela napačno. Namreč, da gre še za eno gručo državljanov, ki so se postavili v bran svojih domov in nasprotovali prihodu Strojanovih. Morda bi se kaj takega tudi res zgodilo, če bi minister za okolje Janez Podobnik napovedal naselitev družine Strojan nekje pod Krvavcem, vendar v tem primeru ni bilo tako in nekateri se zato čutijo prizadeti. Res je sicer, da večina gledalcev niti ni vedela, od kod posnetek (če na njem niso prepoznali cerkljanskega župana in nekdanjega poslanca Franca Čebulja), pa vendar so ga televizijci uporabili povsem izven konteksta in v nasprotju z novinarskim kodeksom, ki v osmi točki pravi, da »montaža, napovedi, naslovi in podnapisi ne smejo ponarejati vsebine« in da »mora biti primerno označena tudi simbolna ali arhivska slika«.