V nedeljo bomo še enkrat volili župane

Pojdite na volitve, pomemben je vsak glas, zakaj torej svojega ne bi izkoristili. Glas, ki ste ga oddali v prvem krogu, namreč ne velja več.

V nedeljo zvečer bodo živci napeti kot strune, saj na lokalnih volitvah ni pomembna samo zmaga, šteje tudi strankarska promocija. Že prihodnje leto bodo predsedniške volitve, čez dve leti državnozborske, nato čez dve leti spet lokalne ... Volilno kolo se vrti brez prestanka.

Predvolilna kampanja še nikoli ni bila tako dolga in vroča, polna nizkih udarcev in zlobnih govoric. Razlogov je seveda več, od strankarskega merjenja moči do dejstva, da imajo aktualni župani vedno prednost. Lahko rečemo, da se morajo kar krepko potruditi, da niso več izvoljeni. Vse bolj je tudi jasno, da kandidat, ki ni pripravljen žrtvovati nekaj svojega denarja, nima kaj iskati na volitvah.

V zadnjih dneh se je dogajalo marsikaj. "Naj gre vse skupaj v k....., ne grem se več, spet sem vse skupaj zaj.....," se je jezil sam nase, ko je sredi telefonskega pogovora ugotovil, da bi moral poklicati že v ponedeljek, ne šele v torek, saj vendar nismo mogli objaviti najave sredinega shoda. Mnogi so v zadnjih dneh izgubili živce, v Tržiču pravijo, da bi imeli vojno, če bi predvolilna kampanja trajala še en teden. Iz predvolilne šare sem izbrskala nekaj elektronskih sporočil. Najkrajše: "Napišite vendar, da bi bili vsi župani radi maršali!" Najbolj prijazno: "Dobro ste se držali, v nedeljo ob 19.01 vas vabim na povolilni golaž." Najbolj zanimivo: "Mati vseh socialnih in drugih nadlog je povsod vladujoča samopašnost. Nje čuvaji so lažnjivci, opravljivci, zvijačni postavodajalci, nemirneži, prepirljivci, trdosrčniki, goljufi, sleparji in vsa brezštevilna tropa hudobnikov, ki vse najlepše naprave spodkopavajo, najboljše naredbe spodbijajo in vsako blagonosno početje pokončujejo. Dokler se tej samopašni tropi krepak jez ne postavi - se zaman trudijo zidarji, ki skušajo zidati novo državno poslopje. Naši politični zdravniki ozdravljajo majhne rane, poglavitnega zla pa se nihče ne dotakne!" In še: "Ljubi rojaki, prosim vas, ne držite nemarno križem svojih rok in ne pustite, da bi vam malopridni, širokoustni ljudje po svoji spačeni volji vaše predstojnike izbirali! Ne bodite zaspani za svojo srečo ali nesrečo, ampak odprite oči, oglejte si dobro in pomislite, koga boste volili! Potem pa krepko pristopite v velikem številu in si izvolite može po svoji volji, modre in pravične, srčne in resnične ...!" Kleni predvolilni nagovor je leta 1861 pred volitvami v dunajski parlament napisal Anton Martin Slomšek.

Po 145 letih ni kaj dodati. Pojdite torej na volitve.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 26. junij 2007 / 07:00

Kralj RAAM-a je doma

V nedeljo se je v Slovenijo vrnil Jure Robič, ki je tretjič zmagal na Dirki čez Ameriko (RAAM). Petdeset odstotkov možnosti, da bo naskakoval še četrto zmago, kar doslej ni uspelo še nikomur.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / ponedeljek, 26. november 2007 / 07:00

Bojan Križaj ni več direktor

Nekdanji odlični tržiški smučar je bil v iskanju denarja za slovensko alpsko smučanje očitno premalo uspešen.

Slovenija / ponedeljek, 26. november 2007 / 07:00

Waltin je novi selektor hokejske reprezentance

Od danes naprej ima naša hokejska reprezentanca novega selektorja, to je izkušeni 54-letni Šved Mats Waltin.

Slovenija / ponedeljek, 26. november 2007 / 07:00

Z Zvonetom nazaj v Afriko

Ob okrogli polstoletnici si človek lahko želi marsikaj, eden naših najbolj znanih svetovnih popotnikov Zvone Šeruga pa si je po skoraj dveh desetletjih spet zaželel potovanja z motorjem v Afriko.

Kronika / ponedeljek, 26. november 2007 / 07:00

Nesreče

Padel pod traktor Košiše - V petek okoli 16.30 so Policijsko postajo Kamnik obvestili, da se je v gozdu pri kraju Košiše smrtno ponesrečil 75-letni do...

Kranj / ponedeljek, 26. november 2007 / 07:00

Večina volivcev za Tenetiše

Na referendumu je 85,19 odstotka volivcev podprlo gradnjo centra za ravnanje z odpadki v Tenetišah. Civilna iniciativa Mlaka Tenetiše pravi, da je referendum padel, ker je nekaj čez tisoč tamkajšnjih...