Sedmica: Zaljubljeni predsednik
Če sem po odhodu nekdanjega predsednika države Milana Kučana iz uradne politike in prihodu dr. Janeza Drnovška na njegovo mesto ter Janeza Janše na mesto vladnega predsednika komentirala dejstvo, da smo Slovenci ostali brez tako imenovane prve dame, smem menda tudi zdaj opaziti spremembo pri tozadevnem vprašanju, ne da bi mi kdo očital zdrs na raven rumenega tiska. Skratka, vladni predsednik Janez Janša se je v javnosti pojavil z novo partnerko, spremljevalko ali kakor koli se že temu reče, mediji pa so poskrbeli, da se je senzacija razširila po državi.
V primerjavi z nekdanjo prvo slovensko damo, je gospodična iz Velenja s svojo premišljeno eleganco in poudarjeno gracioznostjo na slovenskem družbenopolitičnem odru, ki je bolj ali manj puščoben in neprefinjen, prava paša za oči. Pravzaprav je mlada zdravnica prava lepotica in je kot takšna domišljena korekcija suhoparnega vladnega predsednika, pri čemer, kajpada, ne trdim, da parček ni do ušes zaljubljen. In nič ne dvomim, da je Velenjčanka sposobna očarati tudi visoke politične kroge zunaj Slovenije, ne le kranjskega Janeza, ki je trenutno (in bo morda še naslednji mandat) predsednik slovenske vlade.
Sicer dobrodošlo spremembo v prevladujočem načinu življenja slovenske politične oligarhije je strokovna javnost komentirala kot manifestacijo nekih vrednot. Postavi se vprašanje, katerih vrednot oziroma, kaj je v aktualni zvezi vrednega? Koruzništvo tradicionalna vrednota zagotovo ni.
Druga dilema, ki se mi v zvezi s spremljevalko vladnega predsednika Janeza Janše postavlja, je trditev tistih, ki so (očitno brez premisleka) pohiteli in Velenjčanko razglasili za prvo slovensko damo. Zgolj hipotetično vzemimo, da na predsedniških volitvah zmaga že znani kandidat Lojze Peterle, ki je, kot vemo, poročen. Katera bo v tem primeru prva dama oziroma, kateri ženski ta status uradno sploh pripada? Soprogi (ali spremljevalki) predsednika države ali vladnega predsednika?
Ne glede na reprezentativnost funkcije oziroma prav zato, je status prve dame kompatibilen s funkcijo predsednika države in ne predsednika vlade. Vsaj v Sloveniji, kjer velja predsednik države za nekakšnega očeta naroda, naj bi bilo tako. Dokler ne dobimo predsednika države, ki bo imel ženo ali spremljevalko, ali celo žensko predsednico, ki bo sama po sebi prva dama, lahko luknjo v inštitutu, ki je nastala zaradi neporočenega aktualnega predsednika države, zaradi mene zapolni tudi partnerka vladnega predsednika.