Mojca Jemc za mizo s svečanim pogrinjkom, v katerega je všito mnogo čipk. Razstava 20 let Mojčinih mavričnih prepletanj bo odprta do konca meseca.

Mojčina mavrična prepletanja

"Čipko predstavljamo skozi uporabo v vseh življenjskih obdobjih, od rojstva do smrti," o razstavi 20 let Mojčinih mavričnih prepletanj pravi njena avtorica Mojca Jemc.

Škofja Loka – Mojca Jemc, danes upokojenka, se je 20 let kot samostojna podjetnica ukvarjala z izdelavo in prodajo čipk. Tudi zato je razstavo pripravila v trgovini Čipke Mojca v Škofji Loki, ki jo danes vodi njen sin. Razstavne eksponate je izbrala etnologinja Mojca Frle, postavil pa oblikovalec Jurij Miklavc.

Mavrična prepletanja so razdeljena v tri sklope v treh prostorih. V prvem so zbrani etnološki predmeti, od starega kolovrata, starih punkelnov, starejših čipk, tu je tudi stoletje star prodajni katalog čipk in kleklni z vsega sveta. V drugem so predstavljene čipke za vse priložnosti, največkrat všite v različne materiale, v zavesice, prepletene z verskimi motivi – v oltarni prt, v svečani pogrinjek, ali vrisane na kozarec. Poleg belih tu vidimo tudi raznobarvne čipke. Tretji prostor je nov, v njem bo stalna galerija okvirjenih čipk in priznanj avtorice Mojce Jemc (razstavljala je doma in po svetu), predstavljeni pa so tudi ohranjeni izdelki in orodja knjigoveštva, ki je poganjal obrt v hiši v Blaževi ulici 2 pred več kot 100 leti.

»Že ob odprtju je obiskovalce najbolj zanimalo, ali sem vse naredila sama. To mi seveda ne bi uspelo, čeprav sem se s klekljanjem poklicno ukvarjala vse od leta 1985,« pravi Mojca Jemc, ki je v izdelovanju čipk videla velik izziv. Poleg vira zaslužka je klekljanje jemala kot hobi, hkrati pa je čipko, ki v tistih letih ni imela širokega občinstva in veljave, želela ohraniti in jo razvijati kot dragocenost naše dediščine. Jemčeva se je naučila klekljati že kot otrok, nato pa jo je klekljanje spremljalo vse življenje. Čeprav je bil posredi tudi zaslužek, pa iz mnogih čipk na razstavi seva ljubezen, ki jo mora vsaka klekljarica vnesti v izdelek, če želi, da prepriča kupca. Razstava bo na ogled do konca meseca.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / četrtek, 21. april 2011 / 07:00

Več samozavesti in poguma

Kmet Ivan Oman ob odprtju sejma v Hrastju: "Kmečko kmetijstvo bo v brutalnem kapitalizmu težko preživelo brez zadružništva v kmečkih rokah."

Objavljeno na isti dan


Splošno / nedelja, 10. marec 2013 / 07:00

"Priložnost"

Slovenija je dobila predsednika Državnega zbora iz vrst SD. V Zagrebu so si oddahnili, končno razumejo in verjamejo, da parlament ne bo predčasno razpuščen. Volitev v Sloveniji še ne bo, vsaj do...

Zanimivosti / nedelja, 10. marec 2013 / 07:00

Nad zimo tudi z metlami

V Tržiču so se lotili izdelovanja tradicionalnih gregorčkov in ´cambohov´, zimo pa bodo odganjali tudi z gorečimi brezovimi metlami.

Zanimivosti / nedelja, 10. marec 2013 / 07:00

Dobrodelna kulturna prireditev Sahra

Kamnik - Muslimansko dobrodelno društvo Merhamet iz Ljubljane v sodelovanju s KUOD Bayani in KD Priden možic iz Kamnika danes, 10. marca, ob 18. uri organizira Sahro, dobrodelno...

Slovenija / nedelja, 10. marec 2013 / 07:00

Dva tisoč jih čaka na prekop

Minila so štiri leta od odkritja množičnega grobišča v rovu sv. Barbare v rudniku Huda Jama pri Laškem. Jože Dežman: je to mesto, ki ga želimo v prihodnje obiskovati kot zgodovinski spomenik?

Bohinj / nedelja, 10. marec 2013 / 07:00

Bo nadškofija vzela pomoč za novorojenčke

Nadškofija Ljubljana je po pravnomočno zaključenem 15-letnem denacionalizacijskem postopku v primeru Zoisove graščine v Stari Fužini vložila odškodninsko tožbo proti Občini Bohinj zaradi nezmožnosti u...