Med sosedi
Na Suhi (Neuhaus), dobrih deset kilometrov od Pliberka (Bleiburg), na skrajni vzhodni meji dvojezičnega ozemlja na Koroškem, blizu meje s Slovenijo, kjer je na avstrijski strani Labot (Lavamued), na slovenski pa Dravograd, je bilo preteklo soboto zvečer praznično. Oktet Suha, ena najbolj znanih in najkakovostnejših pevskih skupin na Koroškem in tudi v Avstriji, je doma začel praznovanje 25-letnice delovanja. Najprej je bila v domači suški cerkvi maša, ki sta jo darovala domači župnik Simon Wutte in dekan msgr. Ivan Olip. Maševala sta v zahvalo za srečo, ki jo je imel oktet v letih delovanja, za vse dobro, kar mu je bilo dano, in v spomin na pokojne svojce pevcev in prijatelje. Pri maši so prepevali tudi jubilanti.
Praznovanje se je nadaljevalo v polni dvorani znanega suškega gostišča Močulablik (Motschulablick). Oktet Suha je bil gostitelj in je zapel le uvodne pesmi, nato pa so nastopile številne slovenske in nemške kulturne skupine, s katerimi oktet že dolgo sodeluje. Skoraj tri ure trajajoči program pa je povezoval Danilo Katz.
Oktetu, v katerem so začeli na pobudo glasbenega etnologa dr. Berteja Logarja prepevati takratni za petje nadarjeni učitelji in študentje, so izrekli na sobotnem praznovanju številne pohvale in zahvale, med drugim tudi župan Suhe Gerhard Visotschnig (v nemščini in slovenščini), predsednika Krščanske kulturne zveze in Slovenske prosvetne zveze dr. Janko Zerzer in dr. Avgust Brumnik ter podpredsednik manjšinskega sosveta pri zveznem kanclerju ter predsednik kulturnega društva Srce Dobrla vas Štefan Kramer. Oktet v 25 letih delovanja ni ohranjal slovenske pesmi le na Koroškem, ampak so jo po njegovi zaslugi spoznavali v skoraj vseh delih Avstrije, v Ukrajini, na Švedskem, na Češkem, v Italiji, v Ameriki in v Avstraliji. S prepevanjem v nemščini in drugih jezikih, skupno petnajstih, in s sodelovanjem z nemškimi zbori in kulturnimi skupinami je veliko prispeval k jezikovnemu in narodnostnemu sožitju v občini in na Koroškem. Oktet Suha je prejel leta 1997 evropsko nagrado za ljudsko umetnost. Številni posamezniki in ustanove pomagajo oktetu. Dvema so se v soboto posebej zahvalili: lastnici suškega gradu Evi Liaunig za izjemno razumevanje za kulturno dejavnost v kraju, saj v gradu omogoča izvedbo vsakoletnega pevskega festivala Suha, ter Micki in Štefanu Skubl, lastnikoma gostišča Močulablik, ki skrbita za oblačila pevcev.
Oktet Suha, v katerem pojejo prva tenorista Pepej Krop in Simon Triesnig, druga tenorista Jokej Logar in Pavel Olip, prva basista Lenart Katz in Franc Opetnik ter druga basista Sigi in Branko Kotler, ni samo zaradi pesmi povezan s Slovenijo. Že od leta 1989 naprej je njegov umetniški vodja Matevž Fabjan. Oktet bo imel slavnostni koncert danes v kulturnem domu v Pliberku, slavnostni koncert pa bo v soboto, 2. decembra, ob 19.20 prav tako v Pliberku. Slavnostni govornik bo avstrijski veleposlanik v Sloveniji dr. Valentin Inzko.