Hasslerja ne najdejo
Kranjsko sodišče je že dvakrat brez uspeha na zaslišanje vabilo nemškega podjetnika Heinza Hasslerja, ki je leta 1999 direktorici BPT Doris Tudor prodal 32 rabljenih tkalskih strojev.
Kranj – Zaradi spornega nakupa 32 rabljenih tkalskih strojev iz zagrebške Svile v stečaju, ki jih je BPT kupil med novembrom 1999 in junijem 2000, se tedanja direktorica tržiškega podjetja Doris Tudor zagovarja na Okrožnem sodišču v Kranju. Državno tožilstvo ji namreč očita zlorabo svojega položaja in pravic, ker da je z nakupom domnevno neuporabnih strojev oškodovala podjetje za več kot 8 milijonov tolarjev, s tem pa sebi in drugim (Heinzu Hasslerju) pridobila protipravno premoženjsko korist.
Nemški podjetnik Heinz Hassler, ki je stroje kupil v stečajnem postopku in jih preprodal BPT, in stečajni upravitelj Svile Željko Hršak bi morala sodišču pojasniti ozadje nakupa in odgovoriti na ključno vprašanje, ali so bili kupljeni stroji sploh uporabni. Predsednica sodnega senata Katarina Turk Lukan je zato preiskovalnemu sodniku v Kranju letos že dvakrat naložila, naj ju zasliši, vendar se ne Hassler ne Hršak nista odzvala vabilom na zaslišanje. A ker se njuno pričanje za sodni senat še vedno zdi pomembno, ju bo moral preiskovalni sodnik znova poskušati najti in zaslišati. Tako odločitev so sprejeli v torek, ko se je po poletnem premoru na kranjskem okrožnem sodišču nadaljevalo ponovno sojenje. Obdolžena Tudor, ki zanika vse obtožbe, je bila namreč na prvem sojenju obsojena na pogojno kazen, vendar je po pritožbi višje sodišče sodbo razveljavilo in primer vrnilo v obravnavo na prvostopenjskemu sodišču.
V torek so znova zaslišali nekdanjo tehnično direktorico BPT Dušico Zupan, ki je po obisku v Zagrebu Tudorjevi predlagala, naj za začetek kupijo le dva tkalska stroja, »ker se ni dalo ugotoviti, ali so uporabni, saj so dolgo stali na vlagi.« Zupanova, ki je zaradi nesoglasij s Tudorjevo za leto dni zapustila tržiško podjetje in se vanj vrnila po odhodu direktorice, je sicer potrdila, da so v BPT potrebovali tkalske stroje za širše tkanine, kakršni so bili kupljeni v Zagrebu. Na vprašanje zagovornika obdolžene Radovana Cerjaka, ali so v Zagrebu bili naprodaj tudi drugi stroji, je odgovorila, da so bili v tovarniških prostorih Svile tudi stroji za plemenitenje tkanin, vendar so se odločili le za nakup tkalskih.
Upokojeni tekstilni inženir Mladen Maksič, ki je decembra 1999 delavcem BPT v Zagrebu svetoval, kako naj demontirajo stroje, je pojasnil, da je pri prodaji sodeloval na prošnjo Heinza Hasslerja, sam pa od nje ni imel nič. »Tkalski stroji so bili stari približno dvajset let. Deset strojev smo tudi pognali in vsi so delali,« je dejal. Povedal je tudi, da je Hassler stroje kupil v stečajnem postopku Svile. »Kakšen mesec, mogoče dva ali tri, je minilo, ko jih je nato prodal BPT,« je odgovoril na vprašanje okrožne državne tožilke Anke Kozamernik. Sojenje se nadaljuje 22. decembra.