Cerklje na Gorenjskem
V letu 2006 je občina Cerklje nadaljevala z gradnjo kanalizacije po vaseh in hkrati obnavljala tudi vodovodno omrežje in ceste. Ob Cesti v Polico so zgradili večnamenski dom za potrebe gasilstva, na Zgornjem Brniku se je nadaljevala rekonstrukcija regionalne ceste, asfaltna pot pa po novem vodi tudi v najvišje predele - do planine Jezerca in zaselka Jagodce. V kulturno dvorano so vgradili opremo.
Urejanje prostora in ravnanje z njim je čedalje bolj pomembno, zato so v občini Cerklje na Gorenjskem že v letih 2004 in 2005 sprejeli spremembe in dopolnitve prostorskih planov in ureditvenih pogojev, s katerimi so pridobili nova zazidljiva zemljišča, ter lokacijske načrte in prostorsko ureditvene pogoje za posamezne komplekse pozidave. Priprava najpomembnejših prostorskih dokumentov pa je občinsko upravo zaposlovala tudi v letu 2006, saj je občinski svet avgusta že obravnaval in sprejel osnutek Strategije prostorskega razvoja občine Cerklje na Gorenjskem. Ta temeljni razvojni prostorski dokument mora sicer občina v skladu z zakonom o urejanju prostora sprejeti do julija 2007, nadomestil pa bo obstoječi odlok o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega plana ter o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin družbenega plana. Prostorska strategija bo določala usmeritve za razvoj posameznih prostorskih sistemov v občini, in sicer razvoj poselitve, gospodarske javne infrastrukture in krajine, hkrati pa opredeljuje potrebo po ukrepih za izvajanje prostorske strategije v občini in v nekaterih območjih, kot sta na primer letališče Brnik in Krvavec, tudi širše.
Obnova ceste na Zgornjem Brniku
Občina Cerklje v svoji zgodovini še ni imela tako visokega proračuna kot letos, ko po sprejetem rebalansu znaša več kot 1,8 milijarde tolarjev, kar se odraža tudi v številnih dokončanih in začetih projektih. Na področju cestne infrastrukture je najpomembnejše nadaljevanje v letu 2004 začete rekonstrukcije regionalne ceste Spodnji Brnik-Zgornji Brnik. Občina Cerklje je že za lansko obnovo ceste na Spodnjem Brniku prispevala polovico potrebnih sredstev, s katerimi so na njeni trasi zgradili vodovod, kanalizacijo, javno razsvetljavo, pločnike, oporne zidove in ostalo komunalno infrastrukturo. Podobno je tudi letos, ko so nadaljevali s tretjo fazo rekonstrukcije ceste na Zgornjem Brniku.
Po pogodbi, ki so jo direktor Direkcije RS za ceste Vili Žavrlan, župan občine Cerklje Franc Čebulj, predsednik uprave SCT Ivan Zidar in direktor Strabaga Heimo Otto Oberwinkler podpisali junija, bo obnova še preostalega 900-metrskega odseka stala dobrih 424 milijonov tolarjev. Slabo polovico sredstev prispeva občina – za izgradnjo kanalizacije, vodovoda, večjega prepusta, pločnikov, javne razsvetljave in obojestranskega avtobusnega postajališča. Končna vrednost temeljite obnove 1.600 metrov dolgega odseka regionalne ceste Spodnji Brnik-Zgornji Brnik bo predvidoma znašala 614,5 milijona tolarjev. Od tega je in bo direkcija prispevala 324,5 milijona tolarjev, občina Cerklje pa 290 milijonov tolarjev.
Po končani rekonstrukciji bodo na Zgornjem Brniku nadaljevali z gradnjo kanalizacije po vasi, na odseku do gostilne Cilka pa tudi pločnika. Gradnja težko pričakovanega krožnega križišča na Spodnjem Brniku naj bi se začela v prihodnjem letu.
Asfaltna cesta do Jezerc
Velik cestni projekt je bilo tudi asfaltiranje ceste z Ambroža pod Krvavcem do planine Jezerca. Že lani so vaška skupnost Ambrož pod Krvavcem ter pašni skupnosti Jezerca in Kriška planina s pomočjo občine, vikendarjev in drugih donatorjev asfaltirali dvokilometrski odsek makadamske ceste, letos pa so na podoben način asfaltno prevleko položili še na preostalem 1,8-kilometrskem odseku do zapornice na planini Jezerca pod Krvavcem. Z novo cesto, ki so jo predali namenu 10. septembra na osrednji proslavi ob letošnjem občinskem prazniku, želijo predvsem spodbuditi razvoj turizma na Krvavcu. Občina načrtuje, da bo na Jezercih v prihodnjih letih urejeno tudi večje parkirišče. Prav tako septembra so odprli tudi tri kilometre obnovljene in razširjene ceste Šenturška Gora – Sveti Lenart – Jagodce. Slednje so zadnji zaselek v občini, ki je še čakal na asfaltno povezavo z dolino.
Kanalizacijo, vodovod in električne vode so gradili tudi na odseku Zgornji Brnik-Cerklje (Vovke), na koncu pa so makadamsko cesto tudi preplastili z asfaltom. Tudi v Dvorjah so letos zgradili kanalizacijo in ostalo infrastrukturo, po dogovoru z vaščani pa bo v vasi zgrajen tudi pločnik, še pred tem pa je treba odstraniti nekaj objektov. Obsežna dela so letos potekala v Stiški vasi, kjer so zgradili vodovod, uredili odvodnjavanje meteornih in stalnih voda ter javno razsvetljavo. Obnovili in razširili so tudi vse ceste v vasi, zgradili pa tudi cesto do ovinka za odsek na Ambrož. Manjša gradbena dela na cestni infrastrukturi so potekala tudi v nekaterih drugih vaseh, prav tako pa tudi gradnja javne razsvetljave. Letos so začeli tudi z gradnjo vodovoda Stiška vas-Škerjančevo-Ambrož.
Gasilski dom in kulturna dvorana
Občina Cerklje je letos zgradila večnamenski dom ob Cesti v Polico. V prvi vrsti je novi objekt namenjen gasilstvu oziroma PGD Cerklje, ki je osrednja operativna gasilska enota v občini. Gradnja doma je stala 230 milijonov tolarjev (brez opreme). V novem objektu s 1140 kvadratnih metrov bruto uporabnih površin bosta tudi sedež centra za zaščito in reševanje ter skladišče za potrebe občine. Podjetje Gradbinec bi sicer moralo z gradnjo zaključiti že sredi oktobra, vendar so se dela zavlekla za približno mesec dni.
Podobne težave so imeli tudi opremljevalci nove kulturne dvorane v Cerkljah, saj bi morali z deli zaključiti že septembra, nazadnje pa je bila dvorana dokončana decembra. Kljub vsemu imajo sedaj v Cerkljah eno najbolj moderno opremljenih kulturnih dvoran v Sloveniji, občina pa je za opremo in njeno vgradnjo namenila kar 130 milijonov tolarjev.
Pomembna arheološka odkritja
Potem ko so na območju bodoče Vasi brez ovir Taber pri Šmartnem letos več mesecev potekala zaščitna arheološka izkopavanja, je kranjsko podjetje Gradbinec Gip konec leta le dobilo možnost, da začne z gradnjo naselja za varovanje in nego občanov četrte generacije, v katerem bodo dom starejših občanov, rehabilitacijski center, oskrbovani dom, oskrbovana stanovanja in družinske stanovanjske hiše. Arheološka odkritja so bila presenetljiva in jih ocenjujejo za najpomembnejša letošnja arheološka odkritja na Gorenjskem. Najdbe so potrdile domneve, da je bilo Šmartno nepretrgoma poseljeno že od leta 1.500 pred našim štetjem naprej, saj so arheologi našli predmete ali sledi pozidav iz vseh zgodovinskih obdobij – od prazgodovine, antike do staroslovenske poselitve. Dragocene najdbe namerava občina Cerklje po dogovoru z Gorenjskim muzejem razstaviti v bodočem občinskem muzeju, ki ga namerava urediti v odkupljeni Petrovčevi hiši, v kateri bodo tudi prostori knjižnice.
Občinski svet:
Člani novoizvoljenega občinskega sveta Občine Cerklje na Gorenjskem so: Janez Korbar, Silva Dolinar, Matjaž Črnič, Blaž Kaplenik, Marija Stare, Franc Kropivnik in Boris Kožar (vsi Lista za razvoj vasi pod Krvavcem), Andrej Kosec, Dejan Podgoršek in Ana Polanc (SDS), Anton Kopitar (LDS), Miha Zevnik (SLS), Jože Ipavec (N.Si), Peter Anton Pirc (Lista Kultura, ulica, ljudje), Marjan Ropotar (Lista za vas) in Janez Preša (Lista obrti, podjetništva in turizma).
Občinski nagrajenci:
Občina Cerklje na Gorenjskem je letos podelila pet občinskih priznanj. Nagrado občine je prejel Silvo Sirc, veliko plaketo Moped tour Zalog pod Krvavcem, malo plaketo Janez Galjot, priznanje občine pa Saša Ropret in kolektiv vzgojiteljic Marijinega vrtca. Župan je podelil tri spominska priznanja: prejeli so jih Vinko Može, Marko Kuhar in Franc Močnik.