V Bistrici pri Naklem so se tudi letos s slovesnostjo poklonili 59 žrtvam, ki so v času vojne vihre na tem mestu izgubile življenja. / Foto: Tina Dokl

Nihče ne sme biti preslišan

Spomin na tragedijo na bistriškem klancu, kjer je življenje izgubilo devetinpetdeset žrtev, so počastili s spominsko slovesnostjo, na kateri je zbrane nagovoril slavnostni govornik dr. Peter Gregorčič.

Bistrica – Pred 82 leti je v Bis­trici pri Naklem ogenj požiral hiše, medtem ko je devet domačinov in zaposlenih na vaških žagah izgubilo življenje pod nemškimi streli. Tri dni kasneje so okupatorji usmrtili še petdeset talcev. »Taka dejanja vedno rodijo bolečino, ki je ni mogoče pozabiti. Težko jo je sprejeti, še težje oprostiti. Pa vendar, bolečina sčasoma rodi tudi spoznanja. Eno od njih je zagotovo, da moramo na tej zemlji živeti skupaj. Nihče ne sme biti v svoji bolečini, stiski ali krivici, ki se mu je zgodila, spregledan ali preslišan,« je v svojem nagovoru poudaril slavnostni govornik. V nadaljevanju je dejal, da danes, 82 let kasneje, z obžalovanjem ugotavlja, da tisti, ki nam vladajo, pogosto pozabljajo, da se morajo posvečati vsakomur izmed nas in da nam morajo dati občutek, da nas slišijo – kljub naši različnosti.

»Zgodba na bistriškem klancu je boleča, zato je ne smemo nikoli pozabiti,« je med drugim poudaril in se ozrl tudi na idejo miru in sodelovanja, na kateri je temeljila Evropska skupnost za premog in jeklo, predhodnica današnje Evropske unije. »Ideja miru in sodelovanja je tista, ki jo moramo vedno znova negovati in prenašati na prihodnje generacije,« je dejal in opomnil, da se ob ruski agresiji na Ukrajino zdi, da je projekt miru ogrožen. Zbrane je nagovoril tudi nakelski župan Ivan Meglič, ki se je vsem zahvalil, da so si kljub dopustniškemu obdobju vzeli trenutek, da počastijo spomin na tragedijo, ki se je moramo spominjati, da se ne bi ponovila. Program so dopolnili tudi častna četa Slovenske vojske, člani Policijskega orkestra in kvartet Ultima.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / petek, 1. oktober 2010 / 07:00

Srečanja s kandidati

Nadaljujejo se predvolilna srečanja kandidatov z volivci.

Objavljeno na isti dan


Cerklje na Gorenjskem / sreda, 10. februar 2010 / 07:00

Danes avdicija za Godbo Cerklje

Cerklje - Kot je bilo napovedano, so v Cerkljah ustanovili Kulturno društvo Godba Cerklje, ki se je v teh dneh tudi že registriralo. Na ustanovnem zboru so za predsednika društva...

Zanimivosti / sreda, 10. februar 2010 / 07:00

Snežne skulpture v Begunjah

Med gradovi, snežaki in pujski je bila najbolj prepričljiva Hello Kitty.

Tržič / sreda, 10. februar 2010 / 07:00

Rušenje mimo volje občanov

Civilna iniciativa za zaustavitev rušenja nekdanjih objektov Peka v Tržiču se zaveda, da so njena opozorila prepozna. Želi pa odgovore o smiselnosti prodaje občinske lastnine.

Slovenija / sreda, 10. februar 2010 / 07:00

Katoliška univerza tudi v Sloveniji

Fakulteta za poslovne vede bo prva fakulteta nove katoliške univerze in bo začela delovati v prihodnjem študijskem letu.

Kronika / sreda, 10. februar 2010 / 07:00

Bomba ni bila moja!

Tako sta na kranjskem sodišču zatrdila tako Damir Muzaferović iz Kranja kot Dževad Velić iz Postojne, ki jima sodijo zaradi bombnega napada pred diskoteko Million Club v Kranju oktobra lani.