Iris Spitzer (desno) s »sodelavkama« Maro Hudl in Izo Sušnik, dijakinjama Slovenske gimnazije v Celovcu, na Knjižnem bazarju v Celovcu / Foto: Jože Košnjek

Slovenske knjige na celovškem trgu

Na Novem trgu v Celovcu je bil pretekli teden Knjižni bazar z bogato ponudbo knjig, tudi v slovenščini.

Celovec – Celovški Knjižni bazar na Novem trgu v središču koroške prestolnice Celovec je največja tovrstna prireditev na Koroškem. Na njem ljubiteljem knjige po ugodnejših cenah ponujajo knjige starejšega in novejšega datuma v različnih jezikih, največ v nemškem in tudi slovenskem. Zato je bazar še posebej pomemben za Slovence, živeče na Koroškem. Tudi organizacija vsakoletnega bazarja je slovensko obarvana, saj ga organizira Mohorjeva založba iz Celovca skupaj z založbama Heyn in Morawa Kaerntner Buchhandlung.

Bazar je bil dobro obiskan. Tega so bili veseli tudi na prodajnem prostoru Mohorjeve, ki ga je vodila knjigotržka v Mohorjevi knjigarni v Celovcu Iris Spitzer iz Velikovca. Prijavila se je na razpis knjigarne. Sprejeta je bila in januarja letos se je že znašla v novi vlogi. Na bazarju je imela dve pomočnici, dijakinji Slovenske gimnazije iz Celovca Izo Sušnik iz Celovca in Maro Hudl iz vasi Vovbre nad Velikovcem, ki jima je Mohorjeva knjigarna tako omogočila počitniško delo.

»Po povprečno za tretjino nižji ceni ponujamo knjige različnih vsebin za vse generacije iz stare zaloge, pa tudi novejše, tako nemške kot slovenske. Tudi na ta način vstopa slovenščina v javni prostor,« je povedala Iris Spitzer, za katero je zanimivo življenje. Marsikaj je že počela v življenju, sedaj pa lahko živi s knjigami in se z ljudmi pogovarja v različnih jezikih. Knjiga je zapisana beseda, misel ali pesem, ki jih ni mogoče izbrisati, pravi. Z njo in z jeziki je odraščala, saj je bila rojena v Sarajevu v družini poklicnega nogometaša Branka Bošnjaka in z njim živela v krajih, kjer je igral: v Ljubljani, na Hrvaškem, v Turčiji in v Avstriji, kamor so se preselili leta 1991 in kjer živijo sedaj. Končala je celovško Dvojezično trgovsko akademijo in začela študij publicistike in komunikacijskih ved, ki ga ni končala. Vleklo jo je v poklic in sedaj je, tako pravi, našla pravega.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sobota, 1. oktober 2022 / 08:40

Pohod na Rim

Letos mineva sto let od zloglasnega »Pohoda na Rim«, 28. oktobra 1922, po katerem je njegov Vodja (Duce) vsilil Italiji svojo fašistično diktaturo. Na nedeljskih volitvah pa je v Italiji znova zmagala...

Objavljeno na isti dan


Cerklje na Gorenjskem / sreda, 10. februar 2010 / 07:00

Danes avdicija za Godbo Cerklje

Cerklje - Kot je bilo napovedano, so v Cerkljah ustanovili Kulturno društvo Godba Cerklje, ki se je v teh dneh tudi že registriralo. Na ustanovnem zboru so za predsednika društva...

Zanimivosti / sreda, 10. februar 2010 / 07:00

Snežne skulpture v Begunjah

Med gradovi, snežaki in pujski je bila najbolj prepričljiva Hello Kitty.

Tržič / sreda, 10. februar 2010 / 07:00

Rušenje mimo volje občanov

Civilna iniciativa za zaustavitev rušenja nekdanjih objektov Peka v Tržiču se zaveda, da so njena opozorila prepozna. Želi pa odgovore o smiselnosti prodaje občinske lastnine.

Slovenija / sreda, 10. februar 2010 / 07:00

Katoliška univerza tudi v Sloveniji

Fakulteta za poslovne vede bo prva fakulteta nove katoliške univerze in bo začela delovati v prihodnjem študijskem letu.

Kronika / sreda, 10. februar 2010 / 07:00

Bomba ni bila moja!

Tako sta na kranjskem sodišču zatrdila tako Damir Muzaferović iz Kranja kot Dževad Velić iz Postojne, ki jima sodijo zaradi bombnega napada pred diskoteko Million Club v Kranju oktobra lani.