Zlata judoistka Andreja Leški Sloveniji priborila prvo odličje v Parizu
Judoistka Andreja Leški je danes v kategoriji do 63 kg osvojila zlato olimpijsko medaljo ter tako Sloveniji priborila prvo odličje na igrah v Parizu. Slovenka je v finalu z iponom premagala Mehičanko Prisco Alcaraz. V spomin se ji je vtisnila tudi polfinalna zmaga proti Clarisse Agbegnenou, ki je pred domačim občinstvom branila naslov iz Tokia.
Pariz/Ljubljana – Tako kot že v četrtfinalu je 27-letna Koprčanka tudi v finalu preobrnila zaostanek. Mehičanki, ki je odločno krenila v boj, je namreč že po 25 sekundah uspel vazari.
Že ob naslednjem prijemu se je Leški znova reševala, uspelo se ji je izviti iz prijema tekmice. A vse to je ni zmedlo, po 1:44 minute dvoboja je sledila hitra akcija Slovenke in 10-sekundni prijem na tleh za zmagoviti ipon.
"Neverjetno, to je pravljica. Presrečna sem, že v dvorani nisem vedela, kam se obrniti in s kom to proslaviti. Od veselja me razganja," je dejala v prvi izjavi za slovenske medije.
Edini medsebojni dvoboj pred današnjim finalom je dobila 28-letna Mehičanka, ki je bila lani boljša v polfinalu grand slama v Taškentu. Leški je trenutno sedma v kategoriji do 63 kg na svetovni lestvici, medtem ko je Alcaraz osemnajsta.
"Moj cilj je bil v vseh petih bojih startati na polno. Zdaj pa bom proslavila to zmago z vsemi, ki so tu," je za uradni prenos dejala članica Bežigrada.
Njenega uspeha se je zelo razveselil tudi njen trener Luka Kuralt, ki je povedal, da se še niti ne zaveda popolnoma dosežka. "Vse skupaj je noro. Po mojem še nisem čisto dojel, ker je to res nekaj izjemnega zame osebno, za Andrejo, za vse," je dejal in dodal, da sta skupaj z varovanko verjela, da lahko pride do odmevnega izida. "Če ne verjameš, se tega ne da doseči. Najprej moraš verjeti, potem sledi tudi takšen uspeh."
Čestitke za zlato medaljo se vrstijo. Leški sta na družbenem omrežju X čestitala tudi predsednica države Nataša Pirc Musar in predsednik vlade Robert Golob. "Tradicija slovenskih olimpijskih medalj v judu se tako uspešno nadaljuje," je zapisala predsednica.
Na slovenske uspehe je v prvi izjavi za uradni prenos spomnila tudi Leški: "To je nov zgodovinski dan za slovenski judo v kategoriji do 63 kilogramov. Zelo sem vesela."
Pot do finala je bila napeta. Slovenka je v četrtfinalu najprej po zaostanku z vazarijem premagala Kanadčanko Catherine Beauchemin-Pinard, dobitnico brona iz Tokia, nato pa si je pot v finale priborila z zmago nad 31-letno francosko šampionko Clarisse Agbegnenou, staro znanko slovenskih judoistk.
"Nepozabno je bilo utišati dvorano, primerjati tisto rohnenje prej s tišino na koncu. Clarisse bo morala to požreti," je malo hudomušno za slovenske medije še povedala Leški.
V občinstvu je lanskoletno svetovno podprvakinjo spodbujala tudi njena rojakinja Tina Trstenjak, dobitnica srebrne medalje iz Tokia, ki je v finalu pred tremi leti izgubila ravno proti Agbegnenou. Pred tem je Francozinjo premagala pred osmimi leti v Riu. A tokrat je Agbegnenou znova morala priznati premoč slovenski nasprotnici, le da je Trstenjak na tatamiju zamenjala Leški.
"Končalo se je sanjsko, a pot je bila res težka. Francozi so pripravili vse za slavje Clarisse Agbegnenou, s katero sta se pomerili v polfinalu. Francozinja je imela za sabo res celo dvorano in ko zmagaš na taki tekmi, si res pravi," je po današnjem slovenskem zlatu povedala Trstenjak.
Agbegnenou, ki je šestkratna svetovna in petkratna evropska prvakinja, se je nato z avstrijsko judoistko Lubjano Piovesano spopadla za bron ter ga po pripisanem iponu pred bučnim domačim občinstvom v dvorani Champ du Mars tudi osvojila.
Drugo bronasto medaljo si je priborila Laura Fazliu iz Kosova, potem ko je Hrvatica Katarina Krišto dobila tretji rumeni karton, kar v judu avtomatično pomeni rdeči karton.
Slovenski judo je po današnji zmagi Andreje Leški slavil medaljo že na šestih zaporednih olimpijskih igrah. Serijo je pred 20 leti v Atenah začela Urška Žolnir, ki tokrat v Parizu sodeluje pri projektu Slovenske hiše, prizorišču, ki bo nocoj ob 22. uri gostil sprejem za Leški.
Žolnir, nekdanja judoistka, je v izjavi za STA povedala, da je medalja Andreje Leški plod trdega dela in veliko odrekanja, tako Leški kot njene ekipe.
Zlato olimpijsko medaljo, osemnajsto za Slovenijo, je Leški osvojila točno 100 let po prvi zlati olimpijski medaljo slovenskih športnikov, ki jo je domov, prav tako iz Pariza, prinesel legendarni telovadec Leon Štukelj.