Šolski sindikat za razmislek
SVIZ po vetu državnega sveta pričakuje poglobljeno razpravo o spremembah šolske zakonodaje, minister Zver pa vnovično potrditev novele.
Kranj – »Veto državnega sveta omogoča, da znova sedemo in pogledamo, kako pripraviti zakon, ki bo imel širšo družbeno podporo,« meni glavni tajnik sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Branimir Štrukelj. Kot pravi, novela zakona ta čas nima podpore ne med strokovnjaki ne med socialnimi partnerji, niti ga ne podpira velik del državljanov, ki so se podpisali pod poziv Za kakovostno javno šolstvo. Nasprotno pa minister za šolstvo in šport Milan Zver trdi, da so predlagane rešitve plod številnih dogovarjanj, v katerih so dosegli najvišjo stopnjo konsenza. Zato pričakuje, da bodo novelo zakona v državnem zboru še enkrat potrdili, sicer bo po njegovem nastala velika škoda.
V primeru, da zakona ne bi sprejeli, po besedah Milana Zvera ne bo zakonske podlage za brezplačne učbenike v vseh razredih devetletke in brezplačno podaljšano bivanje v petem razredu. Poleg tega ne bodo mogli zagotoviti večje vključenosti staršev v šolski sistem, gospodarskim organizacijam bo še naprej onemogočeno, da bi ustanavljale zasebne poklicne in strokovne šole. Otroci na zasebnih šolah, ki se šolajo po javno veljavnem programu, bodo še naprej diskriminirani, saj bi šolnine ostale. Prav tako bo po ministrovih besedah prišlo do zapiranja šol s premajhnim številom učencev, če jim ne bodo omogočili združevanja v centre. »Zaradi ene ali dveh točk bi nekateri radi zablokirali sprejetje celotnega zakona,« je končal Zver in dodal, da razlika do stoodstotnega financiranja programov zasebnih šol predstavlja drobiž v primerjavi s celotnim zneskom, s katerim upravljajo v šolskem sistemu.
Ob tem Štrukelj poudarja, da še zdaleč ne gre zgolj za tri najspornejše rešitve, ki so v javnosti tudi najbolj odmevale, torej financiranje zasebnih šol, racionalizacija javnega šolstva in financiranje šol, glede na število učencev. »Zakon je nedomišljen, brez strokovnih podlag.« Ob tem je recimo omenil svet za kakovost, ki bi moral biti res neodvisen organ in bi po evropsko primerljivih kriterijih ocenjeval tako javne kot zasebne šole. Nezadovoljni so tudi z novo ureditvijo pripravništva, kjer so črtali spodnjo mejo trajanja pripravništva. »Čeprav pozdravljamo določbo o organiziranju staršev, se bojimo, da bo to ostalo zgolj mrtva črka na papirju, saj civilnim združenjem na tem področju ne zagotavljajo nikakršnih sredstev.« Z zavrnitvijo novele zakona bi se zato po njegovem lahko izognili poglabljanju konflikta in se posvetili iskanju kompromisnih rešitev.