Matjaž Repnik je na Bledu potapljanje predstavil tudi Alenu Šošterju, osebi z Downovim sindromom. / Foto: arhiv Matjaža Repnika

Potapljanje za invalide (2)

»Sin je v potapljanju neskončno užival. Želja po ponovitvi izkušnje je še vedno v njem, večkrat me vpraša, kdaj bo lahko znova šel na Bled in se potapljal.«

Potapljanje je osebam s posebnimi potrebami postalo dostopno tudi z razvojem opreme in tehnike. Matjaž Repnik, inštruktor potapljanja za invalide, je z njimi spisal že veliko lepih zgodb. Ne olepšuje in pove, da vse izkušnje vendarle niso samo pozitivne. »Lahko je to tudi zelo zahtevna izkušnja. Težko bi posplošil. Nekateri so zelo pozitivni, pokažejo željo po potapljanju, spet druge pripeljejo starši in nimajo notranje motivacije, tretji so zelo zahtevni ali imajo nerealna pričakovanja ... Je tako, kot je nasploh pri vseh ljudeh,« je opisal.

Z Matjažem Repnikom je potop opravilo že kar nekaj oseb s posebnimi potrebami. Med njimi je tudi Alen Šošter, ki ima Downov sindrom. »Za naju kot starša je bilo to nekaj novega. Uživala sva ob sinu, ki je kar požiral navodila. Mene je bilo malo strah tisti čas, ko je bil pod vodo. Sin je neskončno užival, pod vodo je bil menda zelo spreten. Takoj ko je prišel ven, je dejal, da bi še kdaj ponovil. In takoj je začel pripovedovati, kako super je bilo. Želja po ponovitvi izkušnje je še vedno v njem, večkrat me vpraša, kdaj bo lahko znova šel na Bled in se potapljal. Navdušen je bil tudi nad inštruktorjem in nad lepoto jezera,« je sinovo prvo potapljaško izkušnjo opisala Ivana Šošter.

Matjaža Repnika smo povprašali, kako pomembno je pri osebi, ki se želi potapljati, plavalno znanje. »Predvsem mora imeti interes za potapljanje. Po mojih izkušnjah osebe z invalidnostjo po večini znajo plavati oziroma imajo v vodi vedno spremljevalca. Za druge pa velja, da je za pristop k na primer začetnemu potapljaškemu tečaju znanje plavanja potrebno.«

Alen je dober plavalec in uspešno nastopa na velikih tekmovanjih. Bil je tudi že na olimpijskih igrah za osebe z Downovim sindromom. Plavanje je zanj zelo pomembno, poudari Ivana Šošter. »Tudi za osebe z Downovim sindromom je šport na splošno izredno velikega pomena, saj z rednimi treningi ohranjajo fizično zdravje, ob tem pa do maksimuma razvijajo svoje psihosocialne sposobnosti. Prepričana sem, da Alen nikoli ne bi dosegel takšne stopnje psihosocialnega razvoja, če ne bi bil ob splošnem izobraževanju od devetega leta vključen še v treninge plavanja in če ne bi igral diatonične harmonike. Družba lahko veliko stori predvsem na športnem področju, da bodo ljudje, invalidi te sorte, bolj enakovredni v družbi in tekmovalnem športu.« Kot je še dodala, je za osebe z motnjami v duševnem razvoju nekdaj veljalo, da naj ne bi trenirale športa. »Zato je nastala specialna olimpiada. Danes vemo, da so lahko tudi osebe z Downovim sindromom ob redni vadbi uspešni športniki – v svoji kategoriji. Žal jih še vedno ne priznavajo kot paralimpijske discipline,« je zaključila. (Konec)

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 21. november 2011 / 07:00

Glavni "sekači" ujme in lubadar

Na blejskem gozdnogospodarskem območju ob pripravi načrtov za prihodnjih deset let z grenkim priokusom ugotavljajo, da jim gospodarjenje z gozdovi krojijo ujme in lubadar.

Objavljeno na isti dan


Splošno / sobota, 8. marec 2008 / 07:00

Mladi razveseljujemo starejše

Razvojna agencija Zgornje Gorenjske že drugo leto izvaja projekt Mladi razveseljujemo starejše.

Splošno / sobota, 8. marec 2008 / 07:00

Čaka jih obnova vaškega jedra

"Želimo, da bi jedro postalo prostor za prireditve in različne družabne dogodke," pravi predsednik KS Blejska Dobrava Igor Arh.

Splošno / sobota, 8. marec 2008 / 07:00

Daljinsko (radijsko) odčitavanje vodomerov

Voda postaja v zadnjih letih vedno bolj pomembna, tako za porabnike kot tudi za distributerje. Še pred kratkim se je poraba vode merila pavšalno, le večji obrati in porabniki so imeli vgrajene vo...

Splošno / sobota, 8. marec 2008 / 07:00

Mojstrica vezenja

Kati Čušin se že več desetletij ukvarja z vezenjem in je za to umetnost navdušila tudi mnoge druge.

Splošno / sobota, 8. marec 2008 / 07:00

Ladislav Črnologar: Tri povesti

Ladislav Črnologar je že več kot dvajset let opazno prisoten v slovenskem literarnem prostoru. V zadnjem času je prejel tudi nekaj uglednih nagrad in priznanj za svoje literarno delo. Črnologar s...