Daljinsko (radijsko) odčitavanje vodomerov
Voda postaja v zadnjih letih vedno bolj pomembna, tako za porabnike kot tudi za distributerje. Še pred kratkim se je poraba vode merila pavšalno, le večji obrati in porabniki so imeli vgrajene vodomere. Glede na novo zakonodajo in v skladu z Odlokom o oskrbi s pitno vodo na območju občine Jesenice in Odlokom o oskrbi s pitno vodo na območju občine Žirovnica, mora biti vsa porabljena voda izmerjena. V občinah Jesenice in Žirovnica imamo vgrajenih 4.157 vodomerov. Porabo vode za industrijo, podjetja in večje odjemalce moramo odčitavati mesečno, zato smo se odločili za nadgradnjo vodomerov z daljinskim odčitavanjem.
Prednosti daljinskega odčitavanja:
- tehnični nadzor: daljinsko odčitavanje je obenem tudi kontrola nad delovanjem vodovodnega sistema;
- pri odčitavanju je izključen človeški faktor;
- odčitavanje ne moti uporabnika;
- obračun vodarine je hiter in zanesljiv.
Kako izbrati ustrezen sistem? Na trgu se pojavlja kar nekaj proizvajalcev, ki ponujajo različne variante daljinskega odčitavanja. Osnova za vsak sistem daljinskega odčitavanja je merilo (vodomer, merilec pretoka), ki je opremljeno z ustreznim impulznim ali drugim elektronskim izhodom.
Izbiramo lahko med naslednjimi vrstami prenosa podatkov: odčitavanje podatkov z ročnim terminalom; povezava merila z računalniškim centrom prek modema; prenos podatkov po radijski ali GSM-zvezi.
Vsi vodomeri, ki jih je vgradilo podjetje JEKO-IN, d. o. o., Jesenice so že opremljeni s črtnimi kodami. To popisovalcu močno olajša delo, saj mu pri popisu ni treba iskati naslovnika in samo z odčitkom črtne kode z ročnim terminalom vanj vnese odčitano stanje vodomera. Ročni terminal – dlančnik pa je programiran tako, da popisovalca opozori, če pri vnosu podatkov vnese številke, ki odstopajo od prejšnjih.
Podjetje JEKO-IN, d. o. o., Jesenice je vgradilo že 40 vodomerov z nadgradnjo za daljinsko odčitavanje na težko dostopnih mestih.
Nadgradnjo vodomera predstavljajo: impulzivni oddajnik, radijski modul, sprejemnik (dlančnik).
Impulzivni oddajnik je vgrajen na vodomeru in je prek kabla povezan z radijskim modulom – oddajnikom, ki je vgrajen na steni jaška ali pritrjen na vodovodno cev. Po namestitvi modula na vodomernem mestu je treba modul programirati na začetno stanje na vodomeru. Dvosmerno radijsko komunikacijo omogoča preprosto brezžično programiranje modula. Pri popisu popisovalec z ročnim terminalom – dlančnikom pokliče radijski modul, ki posreduje podatke v ročni računalnik. Dnevno zbrani podatki se s programskim paketom prenesejo na računalnik za obračun vodarine.
Izkazalo se je, da je daljinsko odčitavanje vodomerov hitro, učinkovito, preprosto in pregledno, zato bomo vgradnjo modulov za daljinsko odčitavanje nadaljevali. Preprosta je tudi povezava z obračunskim programom, saj vključuje možnost vnosa opomb. Možna pa je tudi kontrola vmesnega stanja porabe vode na osnovi povprečne porabe.