Na sodišče so Maxima Mungo Ngepo pripeljali iz pripora, odšel je brez lisic, obsojen na izgon iz države.

Obsojen je tudi na izgon

Maxim Munga Ngepa je za prepovedano prehajanje meje dobil leto pogojne kazni s tremi leti preizkusne dobe, denarno kazen in izgon iz države.

Kranj – Na kranjskem okrožnem sodišču se je minuli ponedeljek na kratkem predobravnavnem naroku končal postopek zoper 41-letnega državljana Konga Maxima Mungo Ngepo, ki ga je obtožnica bremenila nezakonitega prehajanja meje.

Ngepo so osmega januarja na Letališču Jožeta Pučnika na Brniku ujeli pri poskusu prehajanja državne meje s še dvema odraslima ženskama in tremi otroki, pri čemer se je izkazalo, da se potni listi ne ujemajo z osebami, ki prehajajo mejo. Ngepa je kot domnevni kolovodja pristal v priporu zaradi begosumnosti, preostali pa naj bi zaprosili za azil v Sloveniji.

Ob prihodu na predobravnavni narok se je Maxim Munga Ngepa odločil, da krivdo prizna in sprejme predlagano kazen tožilstva, ki je zanj zahtevalo leto dni zapora s preizkusno dobo treh let, izgonom iz Slovenije za dve leti in stransko denarno kaznijo 4100 evrov, plačati pa bo moral tudi stroške sodnega postopka.

Kot je sicer na sodišču s pomočjo prevajalca pojasnil Ngepa, je nekaznovan, diabetik, že 15 let živi v Franciji, kjer je zaposlen kot varnostnik na železnicah, poročen s Francozinjo, s katero ima tudi štiri otroke. Kot je še dodal, prevzema popolno odgovornost za dogajanje in se opravičuje, ker je prekršil zakon, sprejema pa tudi denarno kazen. »Za tak znesek ne bom pobegnil v Kongo. Tam imam samo še starše in se vračam enkrat na leto, sicer sta moje življenje in moja družina v Franciji,« je povedal Ngepa in pojasnil, da še čaka na francosko državljanstvo, medtem ko imajo vsi njegovi otroci in žena francoska državljanstva. Zakaj se je odločil za tihotapljenje ljudi na tak način, pa ni pojasnil.

Sodnica je v celoti upoštevala predlagano kazen tožilstva in Munga Ngepa obsodila na leto pogojne kazni s triletno preizkusno dobo, plačilo kazni in izgon iz Slovenije za dve leti, odpravila pa mu je tudi pripor in vrnila potni list. Pritožbi so se vsi odpovedali, kar pomeni, da bodo obsojenega Ngepo dostavili na državno mejo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / četrtek, 8. januar 2009 / 07:00

Takšnih stečajev ne bo več

Pot kranjskega Tekstilindusa, ki ga je marsikdo že odpisal, pa vendar se stečajni postopek vleče od leta 1991, se zaključuje.

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 27. junij 2008 / 07:00

Nogometaši Triglava Gorenjske vendarle v 2. ligi

Kranj – Potem ko je le nekaj dni pred žrebom parov za novo tekmovalno sezono vodstvo ekipe Zavrča sporočilo, da izstopajo iz slovenske nogometne drugoligaške konkurence, so na da...

Kranj / petek, 27. junij 2008 / 07:00

Postavili temeljni kamen novega naselja

Včeraj je kranjski Gradbinec (del Skupine Primorje) postavil temeljni kamen nove stanovanjske soseske Planina jug (ob Qlandii).

Zanimivosti / petek, 27. junij 2008 / 07:00

Anketa: Iz šolskih klopi na brezskrbne počitnice

Učenci so pred dnevi šolske torbe dokončno obesili na klin in začeli uživati v brezskrbnih počitnicah. V Kranju smo mlade povprašali, ali so zadovoljni z učnim uspehom in kako bodo preživljali proste...

Gospodarstvo / petek, 27. junij 2008 / 07:00

Sprejeta uredba o fitofarmacevtskih sredstvih

Ljubljana - Kmetijski ministri Evropske unije so pod vodstvom slovenskega ministra Iztoka Jarca sprejeli uredbo o dajanju fitofarmacevtskih sredstev v promet. Dokazano kancerogen...

Zanimivosti / petek, 27. junij 2008 / 07:00

Zakaj pa ne po francosko?

Te dni bo vsaj del Kranja in Kranjčanov resnično zaživel po francosko.