Javno pismo zobozdravnic in zobozdravnikov

Spoštovane sodržavljanke in sodržavljani, plačnice in plačniki obveznega zdravstvenega zavarovanja ter obveznega zdravstvenega prispevka.

Z obžalovanjem spremljamo razpad javnega zobozdravstvenega varstva in uničevanje ustnega zdravja otrok in odraslih. V Sloveniji je trenutno na sto tisoče zavarovancev brez osebnega zobozdravnika, za pokrivanje vseh potreb bi ta trenutek v javni mreži potrebovali še več kot 650 zobozdravnikov.

Brezglavo širjenje pravic pacientov na papirju s strani vladajočih na področju zobozdravstva je prazna obljuba, saj pacienti preprosto ne morete priti do zobozdravnika. Razlog za to je razpad javne zobozdravstvene mreže, saj osebje odhaja, delovni pogoji so slabi in nekonkurenčni. Vsako leto so delovne obremenitve večje in vedno več časa, ki bi ga lahko namenili pacientom, nam odžira pisanje in urejanje papirjev.

Ob tem se sprašujemo, kako je mogoče, da javni zavodi še vedno delajo dobičke. Naslednjič, ko boste v svojem zdravstvenem domu, si poglejte stole, na katerih sedite, stene, majhne prostore in dotrajano opremo. Verjetno boste plačali še parkirnino. Zelo verjetno si boste tudi sami zastavili to vprašanje. Zaposleni v zobozdravstvu moramo storitve opravljati po 40 let starih standardih, na drugi strani pa vam obljubljajo sodobno, varno in estetsko zdravljenje. V razmerah, kot jih imamo, vam tega žal ne moremo zagotoviti. Vsi, tako osebje kot uporabniki, potrebujemo ureditev zobozdravstvenega področja, ki je bilo zelo dolgo na stranskem tiru.

Učinkovita in dobra zobozdravstvena oskrba danes žal postaja privilegij premožne manjšine, saj nam v javni zdravstveni mreži v vseh pogledih primanjkuje kapacitet, s katerimi bi jo lahko zagotavljali vsem državljanom, ki jim pripada in si jo zaslužijo.

Zato, spoštovani, od odgovornih tudi vi zahtevajte konkretne rešitve, s katerimi bomo v javno zobozdravstveno mrežo pridobili kadre in jih tudi obdržali. Od odločevalcev – Vlade, Ministrstva za zdravje in Zavoda za zdravstveno zavarovanje – terjajte čimprejšnjo rešitev. Za marsikoga od nas je morda že prepozno, a našim otrokom in vsem prihodnjim generacijam smo skupaj dolžni zagotoviti boljšo in nasmejano prihodnost.

Zobozdravnice in zobozdravniki Slovenije
Ajda Ježovnik, Aleksandra Kramberger, Alja Plankl
in 108 sopodpisnikov

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 25. julij 2023 / 08:10

Opozorilo pred vetrom, točo, nalivi

Pred nami je novo burno vremensko dogajanje, do srede so napovedane močnejše nevihte, tudi na Gorenjskem.

Objavljeno na isti dan


Kultura / ponedeljek, 3. februar 2020 / 14:51

Beneške maske malo drugače

Naklo – V torek, 4. februarja, bo ob 16. uri v Krajevni knjižnici Naklo odprtje razstave klekljanih beneških mask, ki so jih ustvarile pridne roke klekljaric na januarskih srečanjih v knjižnici. Ra...

Gospodarstvo / ponedeljek, 3. februar 2020 / 23:05

Davek odvisen le od okoljskih kriterijev

Vlada (v odhajanju) pripravlja nov zakon o davku na motorna vozila, po katerem naj bi kupci motornih vozil nižjega in srednjega cenovnega razreda plačali višji davek kot po veljavnem zakonu, kupci voz...

Kronika / ponedeljek, 3. februar 2020 / 23:02

Kamničani vodili narko združbo

Slovenski in hrvaški policisti so ta teden razbili mednarodno kriminalno združbo, ki je trgovala z različnimi drogami. Njen vrh naj bi prihajal z območja Kamnika.

GG Plus / ponedeljek, 3. februar 2020 / 23:02

Ponos kamniških jamarjev

Pred dvema letoma je minilo štirideset let od odkritja Kamniške jame, številne strokovne izsledke te jame, ki v Kamniško-Savinjskih Alpah velja za nekaj res posebnega, pa so člani Jamarskega kluba Kam...

Gospodarstvo / ponedeljek, 3. februar 2020 / 23:01

Prašičje kuge še ni, a grozi

V Sloveniji afriške prašičje kuge še ni, vendar se država tudi s pripravo zakona o interventnih ukrepih pripravlja na scenarij: kuga v Sloveniji.