V Franciji tudi šest slovenskih policistov
Do začetka olimpijskih iger v Parizu nas loči še nekaj dni. Iz slovenskih vrst tam ne bodo le športniki, ampak tudi policisti. Slovenska policija namreč v Francijo za obdobje pred olimpijskimi igrami in med njimi pošilja šest svojih pripadnikov.
V policiji, natančneje v Centru vrhunskih športnikov, je zaposlenih tudi deset slovenskih športnikov, ki bodo sodelovali na olimpijskih igrah: Klara Lukan, Neja Filipič in Matic Ian Guček (vsi atletika), Toni Vodišek (jadranje), Kaja Kajzer in Metka Lobnik (obe judo), Eva Alina Hočevar in Benjamin Savšek (oba kajak-kanu – slalom) ter Darko Jorgić in Deni Kožul (oba namizni tenis).
Ljubljana – Letošnje poletje je v znamenju dveh velikih športnih dogodkov. Za nami je evropsko prvenstvo v nogometu, tik pred vrati pa so olimpijske igre. Tako kot med nogometnim prvenstvom bo tudi tokrat slovenska policija prispevala svoj delež k varnosti v Parizu. Dva vodnika psov za odkrivanje eksplozivov sta se v Francijo odpravila že pred približno dvema tednoma. Naslednji štirje so se tja odpravili včeraj, in sicer v Lyon, kjer bodo francoskim kolegom pomagali pri rednih policijskih opravilih.
»Vsi policisti bodo oboroženi in v uniformah, v Francijo pa potujejo na poziv francoskih kolegov, ki so za pomoč v času olimpijskih iger zaprosili več držav. Med napotenimi sta tudi policistka in policist, ki govorita francosko,« je prejšnji teden na skupni novinarski konferenci Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS), ministrstva za zunanje in evropske zadeve ter policije povedal predstavnik policije Boris Rojs. Slovence, ki se bodo odpravili na olimpijske igre, pa prosi, naj sledijo navodilom francoskih varnostnih organov in naj s sabo ne nosijo nevarnih predmetov. »V primeru kakršnikoli težav ali vprašanj bosta slovenskim državljanom na voljo dežurna telefonska številka +386 147 823 66 in elektronski naslov olimpijske24.mzez@gov.si,« je poudaril. »Prvič bo predstavnik policije tudi del reprezentance. Ta policist bo skrbel za koordinacijo varnosti tako vseh udeležencev znotraj reprezentance kot tudi koordinacijo z vsemi varnostnimi institucijami,« pa je pojasnil Blaž Perko, vodja sekretariata na OKS.
Primož Križaj z ministrstva za zunanje zadeve je obiskovalce iger pozval, naj se pred odhodom v Pariz registrirajo na spletni strani ministrstva. »Namen tega ni, da bi jim sledili, temveč da v primeru večjih dogodkov vedo, kje so ljudje, in jih lahko obveščajo o nadaljnjih postopkih.« Dodatne informacije za potnike je na spletu objavilo tudi slovensko veleposlaništvo v francoski prestolnici.