Viski in vodka izpod Blegoša
Miha Primožič iz Čabrač je bil na ocenjevanju Dobrote slovenskih kmetij znova nagrajen za blisky, ki je že v postopku zaščite za slovenski viski, zlato priznanje pa je prejel tudi za pšenično žganje oz. vodko.
Čabrače - Miha Primožič s kmetije Pr' Zink v Čabračah v Poljanski dolini je na ocenjevanju Dobrote slovenskih kmetij za ječmenovo žganje, imenovano blisky, že tretje leto zapored dobil zlato priznanje, kar mu je prineslo tudi znak kakovosti. Razveselil se je tudi zlatega priznanja za pšenično žganje. »Blisky je v bistvu viski, pšenično žganje pa vodka. Priznanj sem bil vesel, zagotovo pomenita, da izdelujem kakovostni žgani pijači. V prihodnje se nameravam posvetiti promociji, upam tudi na sodelovanje z gostinci,« pravi Primožič.
Najprej se je pred trinajstimi leti začel ukvarjati s pivovarstvom, pivo prodaja pod blagovno znamko Gamsar, pred osmimi leti pa se je lotil še kuhanja ječmenovega žganja. »Viskija ne moreš izdelovati brez pivovarne, saj prvi postopek poteka v njej. Na začetku sem vedel le, da je za viski potreben ječmenov slad, na koncu pa dvojna destilacija. Preden mi je uspel, sem ga trikrat zlil v kanal,« se spominja v smehu. Postopke je z leti izpopolnjeval, kar je očitno opazila tudi komisija na ocenjevanju dobrot slovenskih kmetij, ki je njegovemu bliskyju zadnja tri leta vsakič dodelila višjo oceno, letos pa celo najvišjo oceno med 'žganjarji'. »Veliko je odvisno tudi od destilacijskega kotla in destilacije, ki pomembno vpliva na okus in aromo viskija,« je pristavil Primožič.
Postopek izdelave viskija traja več mesecev. »Najprej je treba iz ječmenovega slada, to je nakaljen posušen ječmen, ustvariti sladkor. To naredimo tako, da zmlet slad segrevamo v vodi na primerni temperaturi. Potem se to precedi, sledi alkoholno vrenje, ki lahko traja tudi dva meseca, nato dvojna destilacija in nazadnje še večletno staranje v hrastovem sodu, ki da viskiju tudi barvo,« je strnil Primožič. Sprva je mislil, da je viski zaščiten in se ga ne sme izdelovati, zato ga je poimenoval kar blisky: »Po poizvedovanju pa sem izvedel, da ni toliko zaščiten in da lahko delaš svoj viski po svoji recepturi. Šel sem že tudi na patentni urad, da ga bom s svojo recepturo zaščitil. Še naprej ga bom izdeloval pod imenom blisky, na etiketi pa bo zraven pisalo tudi slovenski viski. Sem pa edini, ki v Sloveniji izdeluje pravi viski, ponekod ga sicer še izdelujejo, a na osnovi sadjevca, v katerega namakajo različne stvari, kar pa nima zveze z viskijem.« Zaščititi namerava tudi pšenično žganje oz. vodko, ki jo izdeluje na podoben način kot blisky, le da je osnova pšenični slad, še prej pa bo skušal zanj pridobiti znak kakovosti.
Tako blisky kot pšenično žganje sta med obiskovalci kmetije Pr' Zink naletela na zelo dober odziv, pravi Primožič: »Za obe žgani pijači pravijo, da sta zelo okusni, da ne spečeta in da imata malce bolj blag okus. Tudi gostincem sem že poslal nekaj vzorcev bliskya, bili so navdušeni. S svojimi izdelki želim v prihodnje sodelovati v združenju Gostilna Slovenija, v katerem so gostilne, ki ponujajo slovensko hrano.«