Med prepirom ga je z nožem zabodel v hrbet
Kranjsko okrožno sodišče je ta teden začelo obravnavati obtožnico zoper Emirja Bajrektarevića, ki mu tožilstvo očita, da je konec lanskega leta z nožem skušal ubiti Josipa Leskovarja.
Med prepirom naj bi obtoženi Emir Bajrektarević 28. decembra lani z nožem dvakrat zamahnil proti Josipu Leskovarju, ki pa se mu je obakrat izmaknil. Po navedbah tožilke je Bajrektarević potem Leskovarja tako močno udaril, da je ta padel, nakar ga je obtoženi zabodel v hrbet in mu pri tem poškodoval pljučno krilo ter povzročil pnevmotoraks.
»Kako lahko sodni izvedenec poda tako oceno?« se je spraševal Emir Bajrektarević in poudaril, da v 30 letih, kar živi v Sloveniji, še ni imel opravka s policijo in sodiščem. »Nobenega nasilnega dejanja nisem storil, dokler nisem bil potisnjen v situacijo, da sem se moral braniti,« je zatrdil.
Kranj – Kljub sodnim počitnicam so na kranjskem okrožnem sodišču v torek opravili predobravnavni narok zoper 42-letnega bosanskega državljana Emirja Bajrektarevića z Jesenic, ki je obtožen poskusa uboja. Kranjsko tožilstvo mu namreč očita, da je konec lanskega leta na Jesenicah v hrbet zabodel 44-letnega Jeseničana Josipa Leskovarja. Obdolženi krivde na predobravnavnem naroku ni priznal, rekoč, da očitki tožilstva niso resnični.
Kot izhaja iz obtožnice, se je Bajrektarević 28. decembra lani okoli 16.30 na Jesenicah sprl z Leskovarjem. Med prepirom naj bi z nožem dvakrat zamahnil proti oškodovancu, a se mu je ta obakrat izmaknil. Po navedbah okrajne državne tožilke Nike Omahen Ušeničnik je Bajrektarević potem Leskovarja tako močno udaril, da je ta padel, nakar ga je obtoženi zabodel v hrbet in mu pri tem poškodoval pljučno krilo ter povzročil pnevmotoraks. »Posledično je bilo Leskovarjevo življenje konkretno ogroženo. Le zaradi pravočasne zdravniške pomoči je ostal pri življenju,« je poudarila tožilka.
Uporabili videokonferenco
Predobravnavni narok so opravili po videokonferenci, saj pravosodni policisti obtoženega zaradi kadrovske stiske niso pripeljali iz zapora v Mariboru, kjer je v priporu. Bajrektarević se sicer s takšno izvedbo predobravnavnega naroka ni strinjal, a se je sodnica Nina Prosen odločila drugače. Kot je pojasnila, so s privedbo pripornikov redne težave že dlje časa, tako da pravosodni policisti le še redko in izjemoma obtoženca privedejo na sodišče. »Upoštevaje, da se to dogaja že skoraj leto dni in bomo danes opravili predobravnavni narok, na katerem se obtoženec ne bo zagovarjal in se dokazi tudi ne bodo izvajali, sem se odločila, da je za uspešno izvedbo sodnega postopka potrebno, da se današnji narok opravi po videokonferenci,« je pojasnila. Pri tem je obtoženemu zagotovila, da bo v nadaljevanju, ko se bo začela glavna obravnava, vztrajala, da ga iz mariborskega zapora pripeljejo na sodišče.
Predobravnavnega naroka se ni udeležil niti oškodovanec (njegova prisotnost ni bila obvezna). Sodišče mu je obvestilo poslalo dvakrat, a ga ni prevzel, je pojasnila sodnica. Je pa Leskovar sodišču posredoval premoženjskopravni zahtevek, v katerem od obtoženega zaradi zadanih poškodb in telesnih ter duševnih bolečin zahteva 23 tisoč evrov. Kot je navedel, obravnavanega dogodka ni v ničemer izzval, obtoženega pa je med napadom tudi večkrat prosil, naj odvrže nož, ker sam nima ničesar pri sebi. Od tega, da ga je zabodel, Bajrektarevića ni odvrnilo niti dejstvo, da se je vmes ustavilo več avtomobilov in jima trobilo in da ga je opozoril, da njegova mama dogajanje snema z balkona, je zapisal Leskovar. Navedel je še, da je prejel štiricentimetrsko vbodno rano med lopaticama, v pljučih pa je nastal osem centimetrov velik hematom. Polomljeno je imel tudi rebro. Poudaril je tudi dolgotrajno in mukotrpno zdravljenje, pri čemer rane še niso v celoti sanirane, ter strah pred obdolženim.
Sodnica ni odpravila pripora
»Z ničimer od zapisanega se ne strinjam, gre za same izmišljotine,« je oškodovančev opis dogajanja komentiral obtoženi, ki sicer svojega zagovora doslej še ni podal, napovedal pa je, da bo spregovoril na glavni obravnavi. Ta se bo začela 30. julija, dotlej pa bo obtoženi ostal v priporu. Sodnica namreč ni prisluhnila predlogu zagovornice Manje Krainer, naj pripor odpravi in ga nadomesti s hišnim priporom. Za ohranitev pripora se je sodnica odločila zaradi več razlogov: od tega, da je oškodovanca zabodel v hrbet, do ugotovitev sodnega izvedenca, da se lahko obtoženi v situaciji, ko se počuti ogroženega ali je pod vplivom substanc, obnaša nasilno. »Kako lahko sodni izvedenec poda tako oceno?« se je spraševal Bajrektarević in poudaril, da v 30 letih, kar živi v Sloveniji, še ni imel opravka s policijo in sodiščem. »Nobenega nasilnega dejanja nisem storil, dokler nisem bil potisnjen v situacijo, da sem se moral braniti,« je zatrdil.
Oškodovanec Josip Leskovar je sicer policiji in sodišču precej bolj poznan. Med drugim je bil obtožen, da je leta 2009 v jeseniški prodajalni kebaba z nožem enajstkrat zabodel 35-letnika, ki naj bi ga v mladosti spolno zlorabil, in ga ubil. Tožilstvo je tedaj za umor iz brezobzirnega maščevanja zahtevalo 16 let zapora, a je kranjsko okrožno sodišče leta 2011 razsodilo, da je dejanje storil v neprištevnem stanju, zato ga je obtožbe za umor oprostilo. Sodbo prvostopenjskega sodišča je kasneje potrdilo tudi višje sodišče.