Še do konca julija čas za vložitev napovedi
Finančna uprava je tudi letos davčnim zavezancem na podlagi uradnih evidenc in podatkov, ki jih je od izplačevalcev dohodkov prejela do 5. februarja, pripravila informativne izračune dohodnine, ki so po poteku roka za ugovor postali dohodninske odločbe. Zavezanci so prejeli informativne izračune v dveh svežnjih. Za drugi sveženj z datumom odpreme 31. maj je rok za vložitev ugovora tudi že potekel, rok za doplačilo premalo plačane dohodnine in tudi rok za vračilo preveč plačane dohodnine pa bo potekel 31. julija.
Če zavezanci doslej od finančne uprave niso prejeli informativnega izračuna dohodnine, a so lani imeli dohodke, obdavčljive z dohodnino, morajo napoved za odmero dohodnine vložiti sami, rok za to poteče 31. julija. Napoved morajo vložiti ne glede na višino prejetega dohodka, vložijo pa jo lahko na finančnem uradu ali preko portala in mobilne aplikacije eDavki. Za oddajo napovedi po elektronski poti potrebujejo kvalificirano digitalno potrdilo ali se morajo za to registrirati z uporabo davčne številke in gesla.
Če zavezanec ne odda dohodninske napovedi oziroma je ne odda v roku, jo lahko vloži na podlagi samoprijave ali po roku, brez samoprijave. S samoprijavo se izogne odgovornosti za prekršek zaradi zamude, vendar jo mora vložiti najpozneje do vročitve odmerne odločbe ali do začetka davčnega inšpekcijskega nadzora, postopka o prekršku ali kazenskega postopka. Davčni organ mu od neplačanega davka obračuna zamudne obresti po 3-odstotni letni obrestni meri. Tudi v primeru, ko zavezanec vloži napoved po predpisanem roku, a ne uveljavlja samoprijave ali zamude iz objektivnega razloga, mu davčni organ obračuna zamudne obresti, lahko pa ga kaznuje tudi za prekršek. Če je rok za predložitev napovedi zamudil iz opravičljivih razlogov (nenadna bolezen, očitna pomota, smrt v družini, naravna ali prometna nesreča …), lahko pri davčnem organu predloži predlog za naknadno predložitev napovedi.