Jože Mohar iz RWA Slovenija in Marija Kalan iz Kmetijsko-gozdarskega zavoda Kranj

Bolezni zmanjšujejo pridelek

Na nedavnem Agrosaatovem Dnevu polja na Polici pri Naklem so ugotavljali, da bo letos zaradi bolezni manjši pridelek žit, še zlasti pa pridelek krompirja.

Jože Mohar pridelovalcem krompirja svetuje: »Če imate v nasadu plesen in je niste mogli zaustaviti, ne kopljite krompirja na zalogo, počakajte dva ali tri tedne, da propadejo spore v tleh.«

Polica pri Naklem – Semenarska hiša RWA Slovenija – Agrosaat in Kmetijsko-gozdarski zavod (KGZ) Kranj sta v sodelovanju s Poličarjevo kmetijo pripravila v začetku julija na Polici pri Naklem tradicionalni, že štiriindvajseti Dan polja. Udeleženci, med katerimi so prevladovali gorenjski kmetje, so si ogledali poskus z osmimi Agrosaatovimi sortami žit - sortami pšenice, ječmena in tritikale in še poskus s tremi novejšimi domačimi in dvema tujima sortama krompirja, z zanimanjem pa so prisluhnili tudi strokovnjakom, ki so predstavili letošnje zahtevne izzive pri pridelovanju žit in še posebej krompirja.

Škropili prepozno in z nepravimi pripravki

Kot je dejal Jože Mohar iz RWA Slovenija, je bilo letošnje leto za pridelovanje žit zelo težko, pridelki bodo zaradi bolezni povprečni, pri ječmenu, ki je na Gorenjskem najpomembnejše žito, je ramularijska pegavost ponekod »pobrala« tudi tono pridelka na hektar. Pridelovalci krompirja imajo velike težave s plesnijo, ki bo krojila letošnjo letino in bo bržkone zelo zmanjšala pridelek. Bolj ali manj je prisotna povsod, tudi na Gorenjskem so nasadi, ki so popolnoma uničeni. Pojavila se je že maja, iz samosevnih krompirjev in okuženih semenskih gomoljev se je v ugodnih razmerah z veliko padavin razširila na zdrave rastline. »Pridelovalci so škropili prepozno in z nepravimi fitofarmacevtskimi sredstvi. Preventivna sredstva so odpovedala, le kurativna sistemična sredstva, iz katerih se aktivna snov vpije v rastlino, so ob pravočasnem škropljenju solidno zaščitila nasade,« je dejal Jože Mohar in opozoril pridelovalce na to, da morajo fitofarmacevtska sredstva za zaščito nasadov oziroma aktivne snovi v teh sredstvih menjati, saj se sicer plesen zelo hitro prilagodi in postane odporna. Poleg plesni so krompir letos prizadele še druge bolezni – črna in bela noga ter bolezen venenja, pri nekaterih sortah je prihajalo tudi do gomoljčkaste kalitve.

Pridelek bo povprečen, veliko ga bo zgnilo

»Pridelek bo letos zelo povprečen, veliko ga bo zaradi plesni in črne noge zgnilo. Nekateri pridelovalci bodo zaradi strahu, da bi jim pridelek propadel, spuščali cene samo zato, da bi ga čim prej prodali. To se mi ne zdi pametno, saj letos ne doma in ne v tujini ne bo presežne ponudbe krompirja,« je dejal Jože Mohar in opozoril, da pridelovalci jedilnega krompirja zaradi letošnjih težav v pridelavi semenskega krompirja lahko pričakujejo probleme s semenom tudi prihodnje leto. Pomembno je, da sadijo potrjeno, certificirano seme, a žal se dogaja, da tudi etiketa vedno ne zagotavlja, da je seme povsem zdravo. V ponudbi semenskega krompirja so tudi sorte, ki so bolj odporne na plesen, Mohar je iz Agrosaatove ponudbe posebej omenil dve – slovensko sorto KIS Kokra in nemško sorto Otolio.

Izboljšati bi bilo treba prognostično službo

Marija Kalan iz Kmetijsko gozdarskega zavoda Kranj je dejala, da so bili pri pridelavi ozimnih žit zaradi tople zime in obilnih padavin, še zlasti v maju, ugodni pogoji za razvoj bolezni, zato bodo tudi pridelki povprečni. Pri pridelavi koruze za zdaj ni težav, na nekaterih njivah je bil problem, ker je zaradi zbitosti tal zastajala voda. Za pridelovanje krompirja je letos težavno leto, le malo kmetov je pravočasno zaščitilo nasade proti plesni. Zavzela se je za to, da bi že do naslednjega pridelovalnega leta izboljšali prognostično službo, ki bi kmete bolje opozarjala na bolezni na poljščinah.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 11. julij 2008 / 07:00

Kriminal

Izpraznil denarnico Škofja Loka - V sredo popoldne je neprevidni občan na sedežu svojega avtomobila pozabil denarnico, ki je bila za nekega nepridipra...

Objavljeno na isti dan


Slovenija / četrtek, 2. maj 2024 / 18:37

Sistem potrebuje mlade, motivirane sile

Več kot 22 tisoč otrok in mladostnikov je trenutno brez izbranega zdravnika, 44 šol nima imenovanega zdravnika šole, luknje pa krpajo upokojeni sodelavci, nekateri celo starejši od 80 let.

Izleti GG / četrtek, 2. maj 2024 / 18:33

Zanimivo Zasavje

Na izletu smo na zanimiv način spoznali, kaj je zaznamovalo te doline in značaj Zasavcev ter kakšne zgodbe so spletali rudarji.

Rekreacija / četrtek, 2. maj 2024 / 18:21

Spominska turna smuka

Turnosmučarski dogodek na Zgornjih in Spodnjih Ravneh nad Češko kočo je kljub slabim obetom navdušil.

Gospodarstvo / četrtek, 2. maj 2024 / 18:21

Ne prinašajte rastlin iz tretjih držav

Kranj – Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin poziva vse, ki bodo za prvomajske praznike odpotovali v države zunaj Evropske unije, da naj od tam ne prinašajo v Slovenijo rastlin (...

Rekreacija / četrtek, 2. maj 2024 / 12:16

Spomin na indijanskega poglavarja

Tulove grede (1120 m n. m.) – Skalni masiv južnega Velebita, ki s svojimi zanimivimi stolpi buri domišljijo. Kulisa, kjer so se snemali legendarni filmi o Vinetouju po knjižni predlogi Karla Maya.