Kranjski furmani v božičnem in novoletnem času s koledniškimi pesmimi prinašajo veselje in voščijo srečo, včeraj pa so zapeli tudi v prostorih Gorenjskega glasa. (Foto: Gorazd Kavčič)

Prinašajo dobro voljo in odganjajo zle duhove

Kranj - V dneh od svetega Štefana do novega leta je čas tudi za kolednike, po zaslugi Kranjskih furmanov smo njihove pesmi in dobre volje deležni tudi v Kranju in okolici. Fantje v božično–novoletnem času namreč hodijo od vrat do vrat, s tem pa ohranjajo tradicijo obrednega koledovanja.

»Po pravilih naj bi res hodili od hiše do hiše zgolj v dneh od svetega Štefana do novega leta, saj smo božično- novoletni koledniki. Ker pa je zanimanje za naše nastope veliko in ker želimo ustreči čim več tistim, ki nas povabijo, pa smo začeli koledovati že nekaj dni prej,« je ob obisku na Gorenjskem glasu povedal umetniški vodja Furmanov Adrijan Novak in dodal, da koledujejo že devetnajst let, želijo pa si, da stare pesmi ne bi šle v pozabo.

Kranjski furmani, ki delujejo pod okriljem akademske folklorne skupine Ozara Kranj (letos so dobili tudi občinsko priznanje), tako iz domov preganjajo zle duhove, s koledniškimi pesmimi pa prinašajo veselje in voščijo srečo v novem letu. Igrajo na različne inštrumente od diatonične harmonike, klarineta, violine, nekaj posebnega pa je hudičev boben, ki je ostanek janičarske godbe in povsod vzbuja še posebno pozornost.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 22. junij 2021 / 09:35

Optimističen odšel v Francijo

Pred vrati je Dirka po Franciji, največja etapna kolesarska dirka na svetu. Rumeno majico bo branil Gorenjec Tadej Pogačar. Kot pravi, se počuti dobro in je optimističen. Temu pritrjuje tudi Andrej Ha...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / ponedeljek, 28. julij 2014 / 11:52

Na Pokljuko spet z avtobusom

Po 23 letih je na Pokljuko spet začel voziti avtobus, in sicer turistični avtobus Hop-on Hop-off.

Gorenja vas-Poljane / ponedeljek, 28. julij 2014 / 11:50

Prostor še za poročna slavja

Hlev v sklopu Tavčarjevega dvorca na Visokem bo občina v prihodnjih dveh letih preuredila v večnamensko dvorano.

Kultura / ponedeljek, 28. julij 2014 / 11:49

Festival Carniola bo

Letošnji avgust bo v Kranju zaznamoval nekoliko drugačen Festival Carniola.

Kronika / ponedeljek, 28. julij 2014 / 11:46

Osmerica ostaja pogrešana

Na Gorenjskem po dobrem desetletju še vedno osem nerešenih primerov pogrešanih oseb. Šesterica pogrešana že več kot dve desetletji.

Gospodarstvo / ponedeljek, 28. julij 2014 / 11:02

Poostrili bodo nadzor

Davčna uprava bo do konca septembra poostrila nadzor na sejmih in stojnicah, kjer poslovanje večinoma poteka v gotovini.