Kranjski dijaki v La Ciotatu
Pobrateni mesti Kranj in La Ciotat sta letos po dolgih letih spet izvedli izmenjavo mladih. V francoskem mestu na Azurni obali se je dvanajst kranjskih dijakinj in dijakov udeležilo olimpijskega festivala.
Kranj – Dvanajst dijakinj in dijakov Gimnazije Kranj in Gimnazije Franceta Prešerna s profesorjema se je pred kratkim vrnilo iz francoskega mesta La Ciotat, prvega mesta, s katerim se je Kranj pobratil. Šlo je za prvo izmenjavo mladih iz pobratenih mest po dolgih letih, so pojasnili z Mestne občine Kranj, ki je izmenjavo financirala skupaj z občino La Ciotat.
Kranj se je z mestom na Azurni obali, v katerem živi okoli 40 tisoč prebivalcev, pobratil že leta 1959. La Ciotat je znan po najstarejšem kinematografu na svetu, v katerem sta brata Lumiere ob koncu 19. stoletja začela predvajati svoje filme. Iz tega francoskega mesta izvira tudi petanka, balinanju podobna športna igra. Kranj je s pobratenim francoskim mestom v preteklosti redno izvajal izmenjave mladih, kar pa je pred leti zamrlo. Letos pa sta mesti to tradicijo znova obudili s programom, ki je temeljil na olimpijskem duhu, povezovanju in spoznavanju različnih kultur.
Ob koncu šolskega leta se je tako po šest dijakov obeh gimnazij v Kranju odpravilo v La Ciotat, kjer so skupaj s francoskimi vrstniki v luči skorajšnjih olimpijskih iger v Franciji sodelovali na t. i. olimpijskem festivalu. Udeleženci so se merili v različnih športnih panogah, kot so košarka, odbojka na mivki, kajakaštvo in petanka. Izmenjavo sta financirali Mestna občina Kranj in Občina La Ciotat.
»Rezultat ni pomenil veliko, saj so se merile mešane ekipe vseh starosti in se pri tem tudi zabavale. Psihično in fizično pripravljeni smo bili najbolje Slovenci. Zmagali smo v štafeti, vožnji s kajaki in petanki … Odhod v La Ciotat je nedvomno nepozabna izkušnja, ki bi jo vsi spet ponovili. Zelo smo bili zadovoljni s celotnim programom, aktivnostmi, nastanitvijo ter z dogodki, ki smo se jih udeležili. Navdušeni smo bili tudi nad samim mestom La Ciotat. Imeli smo priložnost spoznavati ljudi iz ostalih držav in sklepati nova prijateljstva. Čeprav so trije dnevi minili zelo hitro, smo hvaležni, da smo lahko bili del tega,« sta vtise strnili slovenski skupini, ki sta ju spremljala profesorja Matjaž Pavlič iz Gimnazije Kranj in Tomo Kovačič iz Gimnazije Franceta Prešerna.
Kranjski župan Matjaž Rakovec je ob tej priložnosti vnovič poudaril, da je za mlade pomembno, da pridobijo mednarodne izkušnje, spoznavajo nove kulture in si tako širijo obzorja. »Moja generacija izmenjav ni poznala, zato sem zelo vesel, da to lahko omogočimo mladim, ki odraščajo zdaj. Mednarodni stiki so zelo dragoceni in navdušen sem, ker smo s prvim pobratenim mestom Kranja po dolgih letih zatišja mladim vendarle spet omogočili to edinstveno priložnost. V bližnji prihodnosti si želimo izmenjavo organizirati tudi v Kranju,« je še povedal.