Prešeren pride gledat Prešerna
Od torka zvečer visi v prvem nadstropju radovljiške knjižnice Prešernov portret neznanega avtorja, ki je visel nad pisalno mizo dramatika in izjemnega kulturnega delavca Jakoba Špicarja. Bil je duša radovljiškega gledališča med obema vojnama. Lani je portret velikega Vrbljana neznanega avtorja družina Špicar poklonila knjižnici A. T. Linharta. Po letu dni, kolikor je bilo potrebno za restavriranje slike in lepega secesijskega okvira, je Prešernova podoba na ogled in v okras. Zgodbo o njeni umestitvi v knjižnico je povedal mag. Jure Sinobad, potem pa so pevke Koledve in igralki Linhartovega odra prepletle še verze in melodije do Prešernovih zabavljivih napisov in ponarodele Pod oknom. Zatem so se odprla vrata in vstopil je sam Doktor Fig v fraku in s cilindrom, nagovoril občinstvo in ga nato popeljal do svoje podobe. Za ta kratki sprehod je bil naprošen igralec Bojan Bešter iz Kranja. Bil je imeniten večer. Brez pompa. V dar sem dobila zavitek fig in jih umestila na jedilnik.
Za 4 osebe potrebujemo: 2 stroka česna, 2 čebuli, šopek peteršilja, 6 vejic mete, 100 g suhih fig, 500 g zmlete govedine, 60 g mandljevih paličic, 2 jajci, 4 žlice drobtin, 1 žličko harise, 4 do 5 žlic olja, sol, ščep sladkorja, poper, 1 ravno žličko kumina, 1 ravno žličko kurkume, 1 pločevinko olupljenega paradižnika (570 g).
Sesekljamo česen. Čebuli zrežemo na tenke obročke. Peteršilj in meto sesekljamo. Če nimamo sveže mete, vzamemo posušeno in se ravnamo po okusu. Fige narežemo na drobne kocke. Meso, mandljeve paličice, jajci, drobtine, hariso, narezane fige in sol dobro zmešamo. Harisa je močno začinjena pasta, ki jo dobimo v dobro založenih trgovinah. Če je nimamo, lahko vzamemo čilijeve kosmiče. Oblikujemo za oreh velike cmočke in jih 5 do 6 minut pečemo na vročem olju. Cmočke damo na papirnato brisačo, da se odcedijo, nato pa na toplo.
Na maščobi, ki je ostala od pečenja, pražimo čebulo, da postekleni. Dodamo paradižnik in ga s kuhalnico zmečkamo. Solimo, popramo, dodamo ščep sladkorja, kumin in kurkumo. Omaka naj počasi vre 10 minut. Nato stresemo vanjo cmočke in še malo pokuhamo. Ponudimo z dišečim rižem ali kuskusom.
Motovilec s suhimi figami in slanino
Za 6 oseb potrebujemo: 100 g slanine, 1 žlico oljčnega olja, 450 ml zelenjavne jušne osnove, 200 g leče, sol, poper, 1 lovorov list, 2 šalotki, 4 suhe fige, 6 žlic oljčnega olja, 5 žlic zeliščnega kisa.
Slanino zrežemo na majhne kocke, jo hrustljavo spečemo na olju in odcedimo na papirnati brisači.
Zavremo 450 ml zelenjavne jušne osnove, dodamo lovorov list, stresemo vanjo 200 g leče in na majhnem ognju kuhamo približno 20 minut. Solimo in popramo.
Šalotki sesekljamo, fige zrežemo na drobno. Zmešamo olje, kis, sol in poper, šalotki in fige. Odcedimo lečo, odstranimo lovorov list in jo še toplo prelijemo s štirimi žlicami vingretke. Očistimo, operemo in osušimo motovilec. Narežemo drobnjak in peteršilj.
Zmešamo s preostalim prelivom. Začinjen motovilec razporedimo na servirnem krožniku, dodamo lečo in predjed posujemo s kockicami hrustljave slanine. Takoj postrežemo z dobrim kruhom.