Dan D in dan današnji
Ta mesec je minilo že 80 let od Dneva D (6. junija 1944), ko se je začela največja pomorsko-zračna desantna operacija v zgodovini vojskovanja. Pa poglejmo, kaj nam ta pomeni v primerjavi z današnjim vojskovanjem …
Dan D
Obnovimo najprej na kratko potek tega vojnega podviga. »Operacija Overlord ali operacija Neptun je bila največja pomorsko-zračna desantna operacija v zgodovini vojskovanja, katere namen je bilo odprtje že dolgo pričakovane druge fronte, ki bi razbremenila sovjetsko-nemško vzhodno fronto, ter hkrati obkoliti tretji rajh. Operacija se je začela 6. junija 1944 z nočnim letalskim desantom pred glavnim izkrcanjem v zgodnjih jutranjih urah na obalah Normandije, kjer se je prvi dan operacije izkrcalo okoli 160.000 zavezniških vojakov. Kraj izkrcanja je Nemce neprijetno presenetil, saj so zavezniško izkrcanje pričakovali dosti bolj severno. Do večera je bila nemška obramba prebita in zavezniki so se lahko prebili v notranjost Francije, kjer se je začela bitka za Francijo. Operacija je trajala do konca avgusta istega leta. Do takrat se je na normandijskih obalah izkrcalo več kot 3 milijone zavezniških vojakov ter na tisoče ton najrazličnejše vojaške opreme. Do danes je operacija Overlord največje vojaško izkrcanje v zgodovini človeštva, saj je v invaziji sodelovalo skoraj tri milijone ameriških, britanskih in kanadskih vojakov, ki so iz Velike Britanije prečkali Rokavski preliv in napadli okupirano Francijo.« Res velika reč! V primerjavi z njo so tudi današnje največje vojaške operacije, tudi tiste v Ukrajini in Gazi, precej miniaturne.
Eisenhowerjev nagovor
Zanimivo je prebrati tudi, kako je ameriški general Dwight David Eisenhower, vrhovni poveljnik te operacije, v svojem ukazu za napad nagovoril zavezniške vojake. »Vojaki, mornarji in letalci zavezniških ekspedicijskih sil! Ste tik pred vkrcanjem za veliko križarsko vojno, na katero smo se pripravljali več mesecev. Oči vsega sveta so uprte v vas. Spremljajo vas upi in molitve vseh miroljubnih narodov. Skupaj z našimi pogumnimi zavezniki in brati po orožju na drugih frontah boste uničili nemški vojni stroj, odstranili nacionalno tiranijo nad vsemi podjarmljenimi narodi v Evropi in ustvarili varnost tudi za vas same v svobodnem svetu. Vaša naloga ne bo lahka. Sovražnik je dobro izurjen, dobro opremljen in prekaljen v bojih. Divje se bo boril. Toda zdaj smo v letu 1944. Marsikaj se je spremenilo od nacistične zmage v letih 1940 in 1941. Združeni narodi so prizadejali Nemcem velike poraze na bojišču, kjer se mož bori proti možu. Naša zračna ofenziva je močno oslabila sovražnikovo moč v zraku in njegovo sposobnost, da bi bil vojno na kopnem. Naša domovinska fronta nam je dala uničevalno premoč v oborožitvi in orožju, na voljo imamo velike rezerve izurjenih borcev. Razmere so se popravile. Svobodni ljudje sveta združeni stopajo zmagi naproti. Imam polno zaupanje v vaš pogum, v vaš čut dolžnosti in pripravljenost v boju. Sprejeli ne bomo nič drugega kakor samo popolno zmago.« (Vir: Wikipedija)
Današnji razgled
Kaj nam pokaže današnji pogled na nagovor general Eisenhowerja, tedaj vrhovnega vojaškega poveljnika, pozneje tudi predsednika ZDA v letih 1953–1961. Načrtovano operacijo razglasi za »za veliko križarsko vojno«. Njen namen je »odstraniti nacionalno tiranijo nad vsemi podjarmljenimi narodi v Evropi in ustvarili varnost tudi za vas same v svobodnem svetu«. Podobno, v bistvu enako dikcijo uporabljajo ZDA še danes, ko govorijo, da je namen njihovih vojaških intervencij obramba zahodnega, demokratičnega sveta. V resnici gre seveda predvsem za ameriške politične, vojaške in gospodarske interese, za njimi stoji največji vojaški tehnološko-industrijski kompleks na svetu. Iračani, Afganistanci in drugi napadeni narodi pa so vsiljevanje ameriške demokracije in zahodnega načina življenja dovolj jasno in odločno zavrnili. Leta 1944 je bilo seveda drugače, saj je šlo dejansko za osvoboditev podjarmljenih evropskih narodov. Šele v desetletjih po vojni se je pokazalo, da je Amerika svojo vojaško intervencijo nadgradila v velikanski posel, ki je stroške vojnih operacij večkratno poplačal. General zatrdi, da gredo v boj »skupaj z našimi pogumnimi zavezniki in brati po orožju na drugih frontah«. Tudi to je bilo res. A že ko so maja 1945 izbojevali skupno zmago, so razlike brž prevladale nad skupnimi interesi. Amerika je imela projekt gospodarskega in finančnega osvajanja celega sveta pod firmo svobode in demokracije, Sovjetska zveza pa je hotela po svetu razširjati svoj komunistični projekt. Konflikt med svetovnim Zahodom in Vzhodom traja še danes, le da primat na vzhodni strani od Rusije prevzema Kitajska. Voditelji največjih sil uporabljajo vsak svojo retoriko, v ozadju pa so vitalni interesi njihovih narodov.