Martina Praprotnik in Jože Mislej sta prejela bronasto priznanje GZS – Regionalne zbornice Gorenjske, ki jih podeljujejo za najboljše inovacije. / Foto: osebni arhiv

Od izgorelosti do bronaste inovacije

Martina Praprotnik in Jože Mislej sta skozi osebno izkušnjo izgorelosti našla novo življenjsko poslanstvo. Zamisel, da za vsako počutje raste rožica, ju je navdihnila k ustvarjanju dišečih meglic s slovenskimi cvetnimi esencami.

V iskanju lastnega bistva in rešitve pri izgorelosti sta se Martina Praprotnik in Jože Mislej podala na pot odkrivanja kvantne fizike in cvetnih esenc. Pred kratkim sta bila nagrajena z bronastim priznanjem GZS – Regionalne zbornice Gorenjske za inovacijo Dišeče meglice in medeni eliksirji s slovenskimi cvetnimi esencami.

Kropa – Martina Praprotnik iz Krope in njen partner Jože Mislej iz Podnanosa trenutno živita ob Cerkniškem jezeru, kjer ustvarjata inovativne rešitve na področju naravne medicine. Botanična alkimistka Martina se je deset let intenzivno ukvarjala s svetovanjem o zdravem načinu življenja. Kljub fizični in psihični vitalnosti sta oba z Jožetom »pregorela«, kar je bilo pred desetletjem še redko priznano kot izgorelost. Martina se spominja: »Takrat se sploh še ni govorilo o izgorelosti in iskreno nama ni bilo nič jasno, kaj se dogaja. Počutila sva se energijsko prazna in brez volje, kot puščava brez vode.«

Iskanje svojega bistva

Da bi razumela vzrok svoje izgorelosti, sta se podala na pot samospoznavanja. Soočenje s strahovi, stisko, razočaranjem in izgubo življenjskega smisla je Martino pripeljalo do kvantne botanike, discipline, ki prenaša spoznanja kvantne fizike na rastline. Njuna prvotna motivacija ni bila poslovna priložnost, temveč iskanje svojega bistva in rešitve za svoje počutje. »Kam gremo, kadar iščemo mir in sprostitev? Večina nas gre v naravo. Ko sem se po nekem času energijsko stabilizirala, sem začela dobivati občutek, da se rastline želijo z mano pogovarjati, da želijo biti videne,« nam je razložila Martina Praprotnik.

Za vsako počutje raste rožica

Kvantna botanika ji je razkrila veličastnost rastlin v obliki cvetnih esenc. Kot pojasnjujeta, sta skupaj prepoznala bogastvo naših travnikov in raznolikost rastlin, ki nudijo čustveno in mentalno harmonijo in osvobodijo naše pravo bistvo. Rastline, kot so ivanjščica, zvonček, potonika in divja mačeha, v obliki cvetnih esenc na naših nakupovalnih policah niso bile prisotne. »Zato sva se odločila, da bova ustvarjala svoje esence po Martininem vodstvu, ampak kot omenjeno – prvotno zase.« Na njuno pot je močno vplivalo spoznanje, kaj vse raste v domačem okolju. »Zdi se nama, da zelo cenimo uvožene stvari, ne prepoznamo pa, kaj raste na vogalu naše hiše. Za vsako čustveno in mentalno stanje cveti rastlina, tega se premalo zavedamo,« pojasnjuje Martina.

Kaj so cvetne esence

Cvetne esence so bioenergijski odtisi svežih cvetov v vodi. »To pomeni, da vsebujejo zgolj življenjsko silo oziroma bistvo vsake rastline. To temelji na dokazih znanosti, da ima voda spomin. Voda vsebuje informacijske panele, vsak ima sposobnost shranjevanja informacij. Lahko bi rekli, da je voda nekakšen računalnik. To pomeni, da ko položim cvet v vodo in ga izpostavim soncu, se inteligenca rastline prenese v vodo,« pojasnjuje Martina in dodaja, da te informacije spodbudijo našo osvoboditev iz školjke strahu, primerjanja in samozanikanja.

Skupaj sta ustanovila inštitut In the Essence ter bila pred kratkim nagrajena z bronastim priznanjem GZS – Regionalne zbornice Gorenjske za inovacijo Dišeče meglice in medeni eliksirji s slovenskimi cvetnimi esencami. »Najin glavni izziv v začetku je bilo dejstvo, da so cvetne esence tako eterične, da ljudje ne verjamejo v njihov učinek,« je dejala Martina in dodala, da njuna poslovna filozofija temelji na dobrih odnosih z vsemi deležniki, s katerimi prihajata v stik, ter trajnostnem poslovanju. »Vsekakor nama to priznanje predstavlja potrditev, uresničitev tega, o čemer sva več let sanjala. Da je lahko nekaj, kar izhaja iz narave in deluje izredno nežno in subtilno, tudi del gospodarstva,« je še dejala in dodala, da se s priznanjem Regionalne zbornice Gorenjske poslovna zgodba v bistvu zares šele začenja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / četrtek, 23. december 2010 / 07:00

Konkretnih rešitev še ni

V Centru Evropa v Ljubljani je potekala predstavitev glavnih dognanj podnebnega vrha v Cancunu, kjer je potekala konferenca pogodbenic okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja.

Objavljeno na isti dan


Nasveti / sreda, 26. junij 2024 / 22:51

Jabolčno pecivo s skuto ali makom

Ustvarili smo že kar nekaj dobrot z dodatkom jabolk v biskvitu. Ta igrajo ključno vlogo pri tem, da so sladice sočne, osvežilne in ne pretežke. Tokrat bomo pripravili jabolčne rezine s skuto in mak...

Kranj / sreda, 26. junij 2024 / 22:50

V Stražišču in na Gorenji Savi bi šli skupaj

Kranj – Kranjski mestni svetniki so na zadnji seji sklenili, da 13. novembra letos izvedejo posvetovalni referendum o združitvi krajevnih skupnosti Stražišče in Gorenja Sava v novo Krajevno skupnos...

Domžale / sreda, 26. junij 2024 / 22:50

Kino v domžalskem parku

Domžale – Mestni kino Domžale se poleti preseli v Češminov park, kjer od 27. junija do 13. julija predvajajo filme. V parku je na voljo dvesto sedežev, sedežnega reda in rezervacij ni, dobrodošli p...

Kultura / sreda, 26. junij 2024 / 18:54

Slavile rahločutne igralske upodobitve

V soboto se je s podelitvijo nagrad zlato jabolko v Kranju zaključil igralski filmski festival Krafft. Velika nagrada iranski igralki Lili Fahradpour.

Železniki / sreda, 26. junij 2024 / 18:53

Proračun zvišali za četrtino

Proračun Občine Železniki je po rebalansu občutno višji – načrtujejo 13 milijonov evrov odhodkov.