Stari in novi obrazi
Na nedavnih volitvah v Indiji je ponovno zmagal Narendra Modi, ki bo tako že tretji mandat predsednik vlade. Volitve v Mehiki pa so izpostavile nov obraz: za predsednico je bila izvoljena Claudia Sheinbaum …
Kdo je Narendra Modi
Modi se je rodil 17. septembra 1950 v mestu Vadnagar v državi Gudžarat. Že kot otrok je pomagal očetu pri prodaji čaja, kasneje je vodil tudi svojo stojnico. Pri osmih letih je bil seznanjen z indijsko prostovoljno organizacijo Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS) in začel z njo sodelovati. Po končani srednji šoli je Modi zapustil dom, deloma tudi zaradi otroške poroke z Jashodaben Modi, ki jo je zapustil in javno priznal šele mnogo desetletij kasneje. Modi je dve leti potoval po Indiji in pred vrnitvijo v Gudžarat obiskal številne verske centre. Leta 1971 se je pri RSS redno zaposlil. Med izrednimi razmerami, ki so jih leta 1975 uvedli po državi, se je bil prisiljen skriti. RSS ga je leta 1985 dodelil povezani stranki Bharatiya Janata (BJP), do leta 2001 pa je zasedel več položajev v strankarski hierarhiji in se povzpel do položaja generalnega sekretarja. Leta 2001 je bil imenovan na mesto glavnega ministra Gudžarata. Njegova politika glavnega ministra, zaslužnega za spodbujanje gospodarske rasti, je bila deležna hvale, a tudi kritizirana, ker ni bistveno izboljšala indeksov zdravja, revščine in izobrazbe v državi. Modijeva administracija je poskušala zbrati neposredne tuje naložbe v indijsko gospodarstvo in zmanjšala porabo za programe zdravstvenega varstva in socialnega varstva. Modi je poskušal izboljšati učinkovitost birokracije. Začel je odmevno sanitarno kampanjo, sprožil kontroverzno demonetizacijo bankovcev z visokimi apoeni in oslabil ali odpravil okoljsko in delovno zakonodajo. V mednarodnih in domačih krogih velja za hindujskega nacionalističnega politika, ki je politiko močno usmeril v desno, prav tako je še vedno zaznamovan s svojo domnevno vlogo med nemiri v Gudžaratu leta 2002, kar je navedeno kot dokaz izključevalne družbene agende. V času Modijevega mandata je Indija doživela demokratično nazadovanje. (Prirejeno po članku na Wikipediji.)
Kdo je Claudia Sheinbaum
»Claudia Sheinbaum si je pred vstopom v politiko izgradila bleščečo kariero znanstvenice. Do nedavnega županja mehiške prestolnice velja za predano levičarko in tesno zaveznico odhajajočega predsednika. Claudia Sheinbaum se je leta 1962 rodila v Ciudadu de Mexicu. Njeni stari starši po materini strani so bili Judje, ki so v Mehiko iz Bolgarije pribežali pred nacizmom. Prav tako judovski stari starši po očetovi strani pa so se priselili iz Litve. Njena družina se je znašla v primežu napetega družbenega dogajanja na začetku 60. let preteklega stoletja, ko so si študentje in drugi aktivisti prizadevali za konec dolgoletne vladavine Institucionalne revolucionarne stranke. 'Doma smo se o politiki pogovarjali zjutraj, podnevi in zvečer,' je dejala v pred kratkim objavljeni biografiji. Oba njena starša sta bila znanstvenika in tudi sama je najprej študirala fiziko, nato pa pridobila doktorat iz energetskega inženiringa. Več let je delala kot raziskovalka v uglednem laboratoriju v ameriški Kaliforniji, kjer je preučevala vzorce mehiške porabe energije in postala strokovnjakinja za podnebne spremembe. Tam je tudi izpilila svojo angleščino. Prav izkušnje iz ZDA in njen študentski politični aktivizem so jo po poročanju BBC-ja na koncu pripeljali na položaj sekretarke za okolje v mestnih oblasteh mehiške prestolnice, ko je bil kot župan na njenem čelu prav trenutni predsednik države Lopez Obrador. Leta 2018 je sama zasedla položaj županje Ciudada de Mexica, ki v državi velja za neke vrste odskočno desko za predsedniški stolček. Mesto je vodila do leta 2023, ko je odstopila, da bi se posvetila predsedniški kandidaturi. Claudia Sheinbaum je že obljubila nadaljevanje nekaterih politik svojega predhodnika, pri čemer pa si večina želi zlasti izboljšanja področja varnosti v državi, ki jo še vedno pesti z mamili povezano nasilje. Med drugim prihodnja predsednica, ki položaj prevzema 1. oktobra, upa, da ji bo uspelo znižati število umorov, pri tem pa poudarja uspeh v prestolnici, kjer se je glede na statistiko v njenem mandatu njihovo število znižalo za 50 odstotkov.« (Vir: Wikipedija)
Vplivna politika
Indijo, ki je po številu prebivalcev največja država na svetu in postaja vodilna država na južni polobli planeta, bo torej še naprej vodil Modi, v politiki hindujski nacionalist, v ekonomiji pa dejavni pristaš neoliberalizma. Mehiko pa bo vodila levičarska predsednica, ki je prva ženska na tem položaju v eni najbolj mačističnih držav sveta. Ta šteje skoraj 130 milijonov prebivalcev, desetkrat manj kot Indija, a kljub temu veliko. Oba sta na takem položaju, da lahko močno vplivata na dogajanje v lastni državi in v svetu.