Pivo in umetnost
Pot piva Slovenija je ponudnik doživljajskega turizma v Kamniku, ki vključuje degustacije kamniškega butičnega piva in oglede malih pivovarn v kombinaciji z odličnimi uličnimi grižljaji in dejavnostmi na prostem. Mimogrede tako udeleženci spoznajo tudi mesto Kamnik, lahko tudi njegovo okolico.
Nedavno pa so omenjeni produkt nadgradili z novim, ki nosi ime Pot piva in umetnosti, kjer pa je – kot že ime samo pove – bistveno spajanje okusov piva in umetnosti: gre za kombinacijo mednarodne sodobne umetnosti z odličnimi kamniškimi pivi, osrednji prostor dogajanja pa še vedno ostaja Kamnik. Pri tem projektu sta si roke podali ekipi umetniškega projekta Dobre novice! in Poti piva. Na premiernem dogodku sta sodelovala umetnostni zgodovinar, ljubitelj umetnosti, piva, Kamnika in vsega slovenskega ter avtor številnih knjižnih uspešnic, dr. Noah Charney ter Janez Skok iz Pivovarne Maister. Prvi je poskrbel za strokovno vodenje, drugi za piva, pri katerem so nas navdušile tudi etikete na steklenicah štirih Maistrovih piv, ki jih krasijo ilustracije znanih Slovenk in Slovencev, ki so nastale pod rokami akademske slikarke Kaje Urh.
Na Poti piva in umetnosti bo za umetnostni vtis in doživetje vsakič poskrbel drug umetnik, ravno tako se bodo menjavali tudi pivovarji.
Pivsko-umetniško doživetje smo začeli pred domačim turističnoinformativnim centrom, kjer je bila tudi prva degustacija, poleg Charneyja in Skoka pa so nas nagovorili še organizatorka dogodka in lastnica znamke Pot piva Slovenija Ksenija Mravlja, kustosinja in predstavnica Galerije Miha Maleš Saša Bučan ter gonilna sila umetniškega projekta Dobre novice! Matthew McQuarrie.
V dobri uri in pol smo se sprehodili skozi izjemno mednarodno razstavo sodobnih umetniških del Dobre novice! v Galeriji Miha Maleš, po slikovitem srednjeveškem jedru Kamnika ter opazovali preplet sodobnega in muzejskega v Medobčinskem muzeju na Zapricah, kjer nas je že na grajskem dvorišču pozdravil velikanski rdeči pujs Williama Sweetlova.
Vmes smo se na Šutni ustavili še Pr' debeluh', kjer je Gregor Torkar združil ljubezen do vinilnih plošč in butičnega piva.
Tokratni dogodek je bil prvi v seriji dogodkov, ki jih organizator Pot piva Slovenija pripravlja skupaj z začasno razstavo Dobre novice!, ki se zaključi 22. septembra. Tudi drugi je že mimo. Na njem je svoj izbor piv predstavila Pivovarna Mali grad, pridružila pa sta se Američana, znana vizualna in zvočna umetnika Bodil in Larnie Fox. Omenjena pivovarna prav junija praznuje deseti rojstni dan. Kot vemo, je pivovarna dobila ime po kamniški znamenitosti, na etiketah pivskih steklenic pa je upodobljena Veronika, pol ženska, pol kača, ki je tudi simbol mesta Kamnik. Avtor njihovih etiket je priznani oblikovalec Ljubo Bratina. Drugi termini spajanja piva in umetnosti in spoznavanja mesta Kamnik, ki med drugim slovi po svojih butičnih pivovarnah, pa bodo znani sproti.