Državi so največ davkov dolžna gradbena podjetja
Od skupaj 810 milijonov evrov davčnega dolga je po predvidevanjih Davčne uprave RS izterljivih 501 milijon evrov. Največji davčni dolg imajo gradbena podjetja.
Kranj - Slovenska podjetja in gospodarske družbe so 30. junija Davčni upravi RS (DURS) skupaj dolgovala skoraj 810 milijonov evrov, piše v polletnem poročilu DURS-a državnemu zboru. Omenjeni dolg se nanaša na vsa podjetja, katerih davčni dolg presega štiri tisoč evrov, takih pa je bilo konec junija 14.662. Od 810 milijonov evrov davčnega dolga v DURS-u pričakujejo, da bo morda lahko izterjali nekaj več 501 milijon evrov, medtem ko je dobrih 308 milijonov evrov (38,1 odstotka) dolga pogojno izterljivega, kar pomeni, da so izčrpane skorajda vse možnosti za njegovo izterjavo. Če k davčnemu dolgu dodamo še skoraj 21 milijonov evrov, ki jih podjetja in gospodarske družbe dolgujejo Carinski upravi RS, skupni dolg državi znaša 830 milijonov evrov.
Davčni upravi največ dolgujejo gradbena podjetja (3121 podjetij ima skupno 202 milijona evrov dolga), podjetja predelovalne dejavnosti in trgovine ter vzdrževanja in popravila motornih vozil. Vsaka od omenjenih dejavnosti ima več kakor 18 odstotkov davčnega dolga, njihov skupni delež dolga pa znaša kar 63,4 odstotka ali 513 milijonov evrov. Sto največjih dolžnikov, od katerih jih je 58 že v stečaju, sicer dolguje skupaj 275 milijonov evrov (34 odstotkov davčnega dolga), največji dolžnik pa DURS-u dolguje dobrih 24 milijonov evrov in je prav tako v stečaju.
Med dolžniki je 8890 pravnih oseb in 5772 samostojnih podjetnikov, od tega je v prvih šestih mesecih nastalo 4569 novih dolžnikov, katerih davčni dolg znaša dobrih 96 milijonov evrov. Hkrati na seznamu ni več 5610 dolžnikov, ki so 31. decembra 2011 še dolgovali 153 milijonov evrov. DURS tako v polletnem poročilu navaja, da se je skupni dolg v primerjavi s koncem lanskega leta zmanjšal za dobrih 15 milijonov evrov, manjše je tudi skupno število dolžnikov - v šestih mesecih se je zmanjšalo za 1041. Zmanjšanje števila dolžnikov in davčnega dolga v DURS-u pripisujejo uspešnemu delu na področju davčne izvršbe predvsem v zadnjih mesecih prvega polletja letošnjega leta. DURS je namreč 1. oktobra lani uvedel nov informacijski sistem - eDIS, s katerim je bila omogočena celovita obravnava davčnega zavezanca ter posledično poenostavitev postopkov davčne izvršbe pri obravnavi in izterjavi davčnega dolga.
Zaradi sprememb, ki jih je uvedel nov informacijski sistem, so se ukrepi davčne izvršbe v začetku leta izvajali v omejenem obsegu, v zadnjih mesecih pa je že možno zaznati večjo učinkovitost davčne izvršbe, saj je DURS pričel množično izdajati opomine pred začetkom davčne izvršbe in sklepe o davčni izvršbi na vse možne predmete izvršbe (denarna sredstva, denarni prejemki, dolžnikove terjatve, premično premoženje, nepremično premoženje). V prvem polletju je tako DURS, ki se srečuje z velikimi organizacijskimi, kadrovskimi in tehničnimi omejitvami, poslal 115 tisoč pisnih opominov in 31 tisoč sklepov o davčni izvršbi ter opravil 1443 telefonskih opominjanj za dolg v znesku 926 milijonov evrov, z izdanimi aktivnostmi in ukrepi pa so izterjali 222 milijonov evrov davčnega dolga.