Riževi napitki niso alternativa mleku
Na Mednarodnem inštitutu za potrošniške raziskave ugotavljajo, da so riževi napitki po prehranskem profilu prej sladka pijača kot mleko.
Kot so ugotovili, se riževi napitki po prehranski vrednosti mleku ne približajo, po vsebnosti sladkorja pa prej spadajo med sladke pijače.
Kranj – Ocenjevalci Mednarodnega inštituta za potrošniške raziskave (Mipor), katerega soustanoviteljica je Zveza potrošnikov Slovenije, so pod drobnogled vzeli riževe napitke, ki so eni najbolj priljubljenih rastlinskih napitkov. Kupili so jih v ljubljanskih trgovinah in ugotovili, da je ponudba neverjetno velika, kljub temu pa na trgu ni niti enega izdelka, ki bi ga lahko priporočili za redno uživanje kot alternativo mleku. Kot so ugotovili, se riževi napitki po prehranski vrednosti mleku ne približajo, po vsebnosti sladkorja pa prej spadajo med sladke pijače.
Beljakovin za vzorec, sladkorja veliko
V primerjalnem ocenjevanju 31 riževih napitkov so trije (za las) dobili oceno dobro, 21 jih je dobilo oceno povprečno, sedem pa oceno pomanjkljivo. Kot so pojasnili, je vsebnost beljakovin v napitku izredno majhna: v povprečju zgolj 0,4 grama na 100 mililitrov, medtem ko je priporočljiva količina za obrok za odraslo osebo 20 gramov beljakovin. Za nameček beljakovine riža niso kakovostne, saj ne vsebujejo vseh esencialnih aminokislin. Opozorili so tudi na veliko vsebnost sladkorja. »Nobenemu napitku ni dodan sladkor, kljub temu pa njegove vrednosti segajo do 8,5 grama na 100 mililitrov.«
Majhna vsebnost maščob
Kot so razložili, je vsem riževim napitkom za izboljšanje senzoričnih lastnosti dodano olje, najpogosteje sončnično, redko tudi riževo. »Kljub temu jih odlikuje majhna vsebnost maščob, ki so nenasičene in z vidika zdravja bolj zaželene.« Aditive je vsebovalo le sedem od 31 napitkov, zato se ocenjevalci sprašujejo, ali so res potrebni. Opozorili so, da so napitki iz belega riža hranilno revni, zato priporočajo izbiro takšnih z dodanim kalcijem in vitaminom B12.
Poleg nekaterih napak pri označbah (premajhna velikost črk, neberljivost, pomanjkljive navedbe ipd.) so ocenjevalci odkrili tudi, da le na 16 odstotkih riževih napitkov ni bilo zavajajočih trditev, npr. brez glutena in brez laktoze. Čeprav ti dve trditvi držita, je po uredbi označba zavajajoča, ko napeljuje, da ima živilo posebne lastnosti, če jih imajo vsa istovrstna živila. Vseh 31 napitkov je namreč brez laktoze, ki je le v mleku in mlečnih izdelkih, prav tako pa v rižu ni glutena.
Sojin napitek je boljša izbira
Cene pregledanih napitkov so se gibale od 1,19 do 5,42 evra, pokazalo pa se je tudi, da se velike razlike v ceni ne odražajo tudi v kakovosti. Zveza potrošnikov Slovenije potrošnikom svetuje, naj po riževih napitkih posegajo redko ter naj jim le popestrijo prehrano in mleka ne zamenjajo v celoti. »Če zaradi kakršnih koli razlogov ne uživate mleka, ga v večini nadomestite s sojinim napitkom, saj se mu po hranilni vrednosti najbolj približa. Ne glede na izbrani napitek uživajte pestro in uravnoteženo prehrano,« so še svetovali.
Več informacij in rezultati ocenjevanja so brezplačno dostopni na spletni strani www.potrosnikovzoom.si.