Šenčur se pripravlja na nov kulturni dom
Občani Šenčurja so si na razstavi v Domu krajanov Šenčur lahko ogledali vse elaborate, prispele na javni natečaj za izbiro strokovno najprimernejše arhitekturne rešitve novega kulturnega doma z dvorano in knjižnico v središču Šenčurja.
Šenčur – Ker Dom krajanov Šenčur ne ustreza več sodobnim standardom in zahtevam kraja, je Občina Šenčur v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije pripravila javni natečaj, na katerem so želeli pridobiti najustreznejše arhitekturne, konstrukcijske in urbanistične rešitve ureditve celotnega območja. Do roka so prejeli 31 popolnih elaboratov, ki jih je komisija anonimno ocenila ter soglasno izbrala tri nagrajence in tri prejemnike priznanj. Prvo nagrado je prejel biro Svet vmes z arhitekti Juretom Hrovatom, Ano Kreč, Žanom Majetičem in Žanom Pirmanom.
Kot je na odprtju razstave dejal predsednik ocenjevalne komisije Miha Dešman, so se natečaja udeležili številni najuglednejši slovenski arhitekti. »Delo komisije ni bilo preprosto. Sledili smo določenim kriterijem, ki so jih večinoma vsi elaborati izpolnjevali. Na koncu pa so pretehtale vsebine, ki funkcionalno in racionalno odgovarjajo na vprašanja, kako bo objekt služil krajanom in na kakšen način bo sooblikoval identiteto, javni prostor in kulturno zgodbo Šenčurja.«
Za arhitekte je bil največji izziv umeščanje relativno obsežnega programa na omejeno lokacijo, ki je obenem prometno obremenjena. »Najustreznejše so se zdele rešitve, kjer so bile dvorane vkopane v drugo klet, kar omogoča, da se parter kulturnega doma neposredno odpre v zunanji prostor ter zagotovi dovolj velik in kakovosten trg pred avlo,« je med drugim pojasnil Dešman.
Ana Kreč iz skupine prvonagrajenega elaborata, ki predvideva objekt po vzoru podeželske stavbe z veliko streho nad pritličjem, je poudarila: »Zmaga v tako konkurenčnem kolektivu izjemnih projektov je velika čast, zlasti za dva člana naše ekipe, ki sva zdajšnji in nekdanji prebivalec Šenčurja. Tu sem preživela otroštvo in se vsakodnevno sprehajala mimo doma, zato dobro poznam središče in vse, kar je z njim povezano. V ponos mi je, da lahko po dolgi poti učenja kraju nekaj vrnem.«
Odločitev še ni sprejeta
Po besedah šenčurskega podžupana Aleša Periča Močnika želi občina na mestu zdajšnjega doma umestiti objekt, ki bo sledil tradiciji kraja in bo povezoval občane vseh generacij. Poudaril je, da končna odločitev kljub izvedbi strokovnega natečaja še ni sprejeta. »Med krajani bomo najverjetneje izvedli anketo, v kateri bodo lahko podali mnenje glede lokacije doma. Občina sicer zagovarja stališče, da se objekti s kulturno vsebino gradijo v središču kraja, saj se le na ta način lahko ohranja aktivno življenje v njem. Če se bo kulturni dom gradil na obstoječem mestu, pa smo zavezani upoštevati rezultate natečaja,« je pojasnil podžupan in dodal, da bo gradnja odvisna tudi od pridobivanja evropskih sredstev. »Prizadevali si bomo, da bi bil dom zgrajen čim prej, saj gre za pomemben projekt, ki bo močno prispeval k lokalni skupnosti, zato upamo, da ga bodo podprli tako krajani kot svetniki.«
Postopek brez javne razprave
Mnenja krajanov glede predlagane rešitve in lokacije novega kulturnega doma so deljena. Svetnik David Štrajhar verjame, da je izbrana prvonagrajena rešitev najboljša možna glede na merila, ki jih je podal naročnik arhitekturnega natečaja, pri čemer je bil osnovni pogoj parcelna številka. »Ravno glede tega imam več pomislekov, kajti občinska uprava je postopek v sodelovanju z zbornico vodila brez javne razprave. Predstavniki lokalne skupnosti nismo imeli priložnosti podajanja predlogov glede vsebine in lokacije doma ter prometne ureditve in števila parkirišč,« je opozoril Štrajhar, ki eno od možnih lokacij novega kulturnega doma vidi v neposredni bližini nastajajočega doma starejših.
Zmagovalna rešitev se mu sicer zdi drugačna od drugih, saj presega okvirje parcelne številke in predvideva drugačen prometni režim. »Upošteva potrebe po sprejemu večje množice ljudi na trgu, ohranja vaški pridih ter se lepo povezuje z drugimi objekti. Ponuja vse elemente trga, ki sem jih tudi sam najbolj zagovarjal,« je povedal Štrajhar, ki kot predsednik Odbor za prostorski razvoj in javno infrastrukturo pričakuje, da bo občina letos izvedla postopke za pridobitev javnega mnenja in šele nato nadaljevala projektiranje novega doma.
Kulturni dom sodi v središče
Po mnenju Aleksandra Saša Zupana, člana Folklornega društva Šenčur, vsebuje zmagovalni objekt več zanimivih elementov, ki bi lahko polepšali kraj. Pohvalil je prizadevanja občine, da ohrani objekt v središču kraja in tako prispeva k živahnosti jedra. Opomnil pa je, da nekateri dogodki, ki jih pripravljajo lokalna društva, pritegnejo tudi do tisoč obiskovalcev. »To pomeni, da bi bila predvidena dvorana s 330 sedeži premajhna in na trenutke neuporabna. Poleg tega bi bilo hkrati z gradnjo novega kulturnega doma smiselno načrtovati tudi dodatna parkirišča.«
Predsednica Kulturno-umetniškega društva Valentin Kokalj Visoko Staša Pavlič pa podpira umestitev doma v središču. »V večini krajev so tovrstni domovi v središču, saj je kultura srce kraja. Zmagovalna rešitev se mi zdi zelo domača in bi se lepo vključila v naš kraj. Za potrebe Šenčurja je predvidena dvorana ravno prav velika, naše društvo pa jo bo zagotovo z veseljem uporabljalo.«